
Pred štyrmi rokmi sa na ľadovci Larsen B vytvorila trhlina. Odvčera už vôbec neexistuje. FOTO - REUTERS
Za necelý mesiac sa rozpadla dvesto metrov hrubá masa ľadu, ktorá mala rozlohu len o niečo menšiu ako Cyprus. Vedci miznutie ľadovca Larsen B objavili na satelitných snímkach.
„V roku 1998 sme predpovedali koniec viacerých ľadovcov v okolí južného pólu. Odvtedy otepľovanie pokračuje a videli sme ako Larsen B kus po kuse mizne,“ povedal britský expert na ľadovce David Vaughan z Britského antarktického výskumu. „Vedeli sme, že to, čo ostane, sa rozpadne, ale tá rýchlosť bola ohromujúca.“
Klíma na južnom póle sa za posledných 50 rokov výrazne zmenila. Na niektorých miestach sa priemerná teplota zdvihla aj o dva stupne Celzia. Najjasnejším dôkazom otepľovania je zmiznutie piatich ľadovcov.
Rozpad ľadovca potvrdili aj vedci z amerického národného centra dát o snehu a ľade: „Je to najväčšia udalosť v sérii zmiznutí ľadovcov za posledných 30 rokov. Na vine je výrazné oteplenie.“
Podľa Vaughana sa ľadovec rozpadol na malé kúsky. Hladina mora sa však nezvýšila. Larsen B už pred tým totiž plával. Voda by sa zdvihla iba vtedy, ak by sa začal topiť ľad z pevniny okolo južného pólu.
Aj druhú dramatickú ľadovú udalosť zaznamenali americkí vedci. Včera sa od antarktického masívu odtrhol obrovský ľadovec, ktorý dostal meno B22. Plávajúca ľadová hora je deväťkrát väčšia ako Singapur. Ľadovec je 85 kilometrov dlhý a široký 64 kilometrov.
Ľadovce dostávajú meno podľa časti Antarktídy, kde ich prvý raz spozorovali. Označenie B predstavuje Amundsenovo a Rossovo more. Číslo 22 hovorí o tom, že to bol 22. ľadovec, ktorý zaznamenalo americké stredisko pre sledovanie ľadovcov. (kos)