Rezignáciu žiadal juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica aj srbský premiér Zoran Djindjič. Demisiou totiž Perišič stráca imunitu. Tá bránila vo vyšetrení celej akcie.
Koštunicova Demokratická strana Srbska žiada aj hlavu premiéra, pretože s Perišičom spolupracoval. Perišič ako argument svojho odchodu uviedol práve snahu zabrániť narastajúcemu tlaku na odstúpenie celej vlády.
„Môj boj za lepšie Srbsko neskončím týmto zradným spôsobom. Budem obhajovať svoju nevinu a nebudem sa odvolávať na žiadnu imunitu. Celý život som pracoval výhradne v záujme štátu a ľudu a neviem, prečo by som mal dnes konať inak,“ napísal Perišič v liste Djindjičovi.
Perišiča minulý týždeň zadržala v belehradskej kaviarni vojenská polícia. Spolu s ním zadržali aj amerického diplomata Johna Davida Neighbora. Obvinili ich, že konali proti záujmom krajiny. Perišič mal údajne Američanovi odovzdať prísne tajné dokumenty. Podľa niektorých zdrojov mal Perišič dať Neighborovi dokumenty súvisiace s obranou krajiny. Podľa iných mohlo ísť o súd so Slobodanom Miloševičom. Diplomata pustili po 15 hodinách, Perišiča držali a vypočúvali dva dni.
„Aféra okolo Perišiča nanajvýš vážnym spôsobom otriasa základy štátu,“ povedal prezident Koštunica.
S Perišičovou demisiou sa nič nekončí. Juhoslovanský minister vnútra Zoran Živkovič už totiž podal žalobu na šéfa vojenskej spravodajskej služby generála Acu Tomiča a na ďalšie „neidentifikovateľné osoby“ za „nezákonné zatknutie“ zamestnanca jeho ministerstva. Spolu s Perišičom a Neighborom totiž zatkli aj zamestnanca ministerstva vnútra Darka Milovanoviča, ktorý sa staral o vicepremiérovu bezpečnosť.
Špionážny škandál vyvolal otázky o medzinárodnej dôveryhodnosti krajiny a jej sľubu, že bude robiť demokratické reformy. Na povrch tiež vyplávali spory medzi generálmi, ktorých podporuje Koštunica, a prozápadnými predákmi srbskej vlády, ktorí sa všemožne snažia udržiavať dobré vzťahy s USA a za zadržanie amerického diplomata sa ospravedlnili. (kos, reuters)