
Miloš Zeman a Václav Klaus - prečo by sme sa netešili? FOTO - ČTK
Zdá sa, že opozičná zmluva v Česku dožíva. Paradoxne, väčší záujem o jej udržanie prejavuje opozičná Občianska demokratická strana (ODS). Jej predseda Václav Klaus kritizoval šéfa sociálnych demokratov Vladimíra Špidlu za jeho víkendové vyhlásenia o tom, že treba ukončiť jej platnosť.
„Neprijímame ich (gestá) a nezúčastníme sa na nich. Dokument bol vytvorený na jedno volebné obdobie a skončí automaticky jeho uplynutím,“ povedal Klaus.
S tvrdením, že vypovedanie by bolo len teatrálnym počinom, sa dá súhlasiť - tri mesiace pred voľbami by nič neriešilo. Zdá sa, že sociálni demokrati považujú spoločný chomút s ODS pred voľbami ako príťaž.
Napriek tomu, že prišli horšie dni opozičnej zmluvy, konštruktéri tohto nezvyčajného projektu (Zeman a Klaus) musia byť štvrť roka pred voľbami pri bilancovaní spokojní.
Predovšetkým sociálni demokrati si môžu povedať, že sa im ako len druhej českej vláde podarilo dotiahnuť do konca štvorročné volebné obdobie. Menšinovú vládu po rôznych „haváriách“ (minister Svoboda napríklad skončil vo vyšetrovacej väzbe) postupne opustilo až 10 ministrov, ale dovládla.
To je pre predsedu vlády Miloša Zemana, ktorý sa chystá na vopred ohlásený politický dôchodok, istotne veľmi dôležité. Pri skladaní účtov sa určite rád pochváli ako „spálenú zem“ za štyri roky zveľadil a pozdvihol. Sociálni demokrati síce naštartovali hospodársky rast, nebolo to však zadarmo. Zdvojnásobili pri tom štátny dlh a navyšovali každoročne rozpočtový schodok.
O opozičnej zmluve sa často hovorilo ako o veľkej záťaži, v praxi ju však až tak často vidieť nebolo. Sociálnym demokratom vždy prešiel v parlamente kľúčový zákon - rozpočet a ináč si strany žili svojím životom. V parlamente tak vznikli pri prijímaní mnohofarebné účelové zoskupenia. Práve takáto neštandardnosť a chladnokrvné rozdelenie moci prekážala mnohým politológom aj prezidentovi Václavovi Havlovi.
Príliš veľké vládne výdavky sa ODS pokúsila zablokovať dodatkom k zmluve, takzvaným tolerančným patentom.
Spokojní môžu byť v ODS a ČSSD aj pri pohľade na vývoj politických preferencií. Kto by uveril, že začiatkom jari 2002 budú suverénmi? Posledné prieskumy ukazujú, že ich pozície nemá vo voľbách kto ohroziť. Štvorkoalícia sa po dlhých hádkach scvrkla len na Koalíciu a rovnako sa jej scvrkli aj percentá v prieskumoch. Zdá sa, že pocit sklamania a podvodu z opozičnej zmluvy medzi dovtedy hlavnými rivalmi sa z ľudí akosi vytratil.
„Vôbec nepredpokladám, že by sa po voľbách znovu zrodil nejaký variant opozičnej zmluvy,“ tvrdí napriek tomu sociálnodemokratický poslanec Lubomír Zaorálek. Aj predseda strany Špidla hovorí len o jednorazovom použití. Kto vie - Václav Klaus pred voľbami tvrdil, že v žiadnom prípade menšinovú vládu sociálnych demokratov tolerovať nebude. Napokon bolo všetko ináč.