BRATISLAVA – V minulosti sa zo Slovenska do zahraničia sťahovali najmä ľudia okolo tridsiatky, dnes sa hranica posúva k dvadsiatke. „Emigrujú najmä mladí a vzdelaní ľudia, čo svedčí aj o tom, že na Slovensku nevidia perspektívy na profesionálne uplatnenie a spokojný život,“ hovorí sociológ Fedor Gál.
Zahraničné ambasády potvrdzujú, že počet emigrantov zo Slovenska je z roka na rok vyšší, ale presné čísla nevie nik. V roku 2000 sa zo Slovenska oficiálne vysťahovalo 811 ľudí, skutočné číslo je oveľa vyššie – väčšina sa totiž na príslušných úradoch neodhlási.
„Podľa štatistík sa do Kanady vysťahovalo v roku 2000 asi 26 Slovákov. Na kanadskej ambasáde ma však informovali, že ich bolo asi 300. Minulý rok dokonca sedemsto,“ tvrdí Jozef Burza, riaditeľ firmy, ktorá sprostredkúva vysťahovanie do Kanady.
Tak ako Slovensko, starne aj západná Európa. Demografickú krivku si chce vylepšiť mladými imigrantmi. „Migrácia hrá vo vyspelých krajinách dôležitú úlohu. Počty prisťahovalcov sú dosť vysoké a v mnohých krajinách vyrovnávajú úbytok domáceho obyvateľstva,“ hovorí demograf Boris Vaňo.
Najviac prisťahovalcov prijímajú USA. Napríklad v roku 1998 prijali 660 477 prisťahovalcov. Austrália ich chce od júla do júla prijať 97-tisíc, Kanada vyše dvestotisíc.
„Je len otázkou času, kedy bude aj Slovensko vo väčšej miere odkázané na prisťahovalcov z menej vyspelých krajín. Spoločnosť sa im bude musieť otvoriť,“ tvrdí Vaňo.
Viac v rubrike ODLIV MOZGOV