Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
TENISTI SLOVENSKA HENDIKEPOVANÍ HRBATÉHO ZRANENÍM PREHRALI V 1. KOLE DAVISOVHO POHÁRA S ČILE A BUDÚ HRAŤ O ZOTRVANIE VO SVETOVEJ SKUPINE

Prekvapenie sa nekonalo, hráme o záchranu

RANCAGUA - Tenisti Slovenska prehrali daviscupový súboj 1. kola svetovej skupiny v Čile a v septembri budú hrať v ...

Zranenie pravej ruky pociťoval Dominik Hrbatý najmä pri bekhendových úderoch. FOTO - TASR/AFP

RANCAGUA - Tenisti Slovenska prehrali daviscupový súboj 1. kola svetovej skupiny v Čile a v septembri budú hrať v baráži o zotrvanie medzi šestnásťčlennou elitou. Rozhodla o tom už sobotňajšia štvorhra, ktorú na antuke štadióna Medialuna Monumental v Rancague vyhral favorizovaný domáci pár Fernando González - Nicolas Massú nad dvojicou Lukáš Lacko - Michal Mertiňák v štvorsetovom boji za 197 minút 6:2, 7:5, 3:6, 6:4 a získal pre Čile rozhodujúci tretí bod. Po piatkových dvojhrách sme prehrávali 0:2, keď Michal Mertiňák podľahol Gonzálezovi 6:7 (5), 6:7 (3), 3:6 a Dominik Hrbatý takmer po štyroch hodinách nestačil na domácu dvojku Massúa 7:6 (5), 3:6, 1:6, 6:7 (4).

Mertiňák nevyužil brejkbaly

Mertiňák (173. v ATP Entry) predviedol pred zaplnenou arénou (12 000 ľudí) proti vysoko favorizovanému súperovi výborný výkon. Za celý zápas len dvakrát stratil servis, zahral 11 es a mal 70-percentnú úspešnosť prvého podania, napriek tomu neuhral ani set. Doplatil na nevyužité brejkbaly, keď zo siedmich možností na zisk súperovho podania využil len jednu.

Hrbatý vydržal len silou vôle

Hrbatý (19. v ATP Entry) mal najmä vo štvrtom sete niekoľko možností na zvrat, ale v rozhodujúcich momentoch jeho súper lepšie podával a mal aj viac šťastia pri tesných autoch z rakety Slováka. Hru nášho tenistu výrazne limitovalo zranenie pravej ruky, ktoré, ako sám povedal, pociťoval najmä pri servise, ale aj bekhendoch od základnej čiary. "Keby som bol na obyčajnom turnaji, tak by som zápas určite skrečoval. Zabojoval som kvôli chalanom z tímu, ale aj tak to bol polovičný výkon z toho, čo dokážem zahrať. Vo štvrtom sete som sa snažil hrať viac forhend a skoro to vyšlo. Mal som brejk, ale v tajbrejku som urobil dve ľahšie chybičky. Na viac som asi nemal," povedal Hrbatý.

Bolesť v lakti pravej ruky, ktorá mu neskôr vystreľovala do ramena, začal Dominik pociťovať počas dvojfázových tréningov v Čile. Asi ide o preťaženie ruky z Australian Open, kde odohral štyri päťsetové zápasy.

Štvorhra pre olympijských víťazov

V sobotňajšej štvorhre kontrolovali olympijskí víťazi z Atén 2004 Gonzáles - Massú vývoj stretnutia v prvých dvoch setoch, potom sa novozložený slovenský pár zbavil rešpektu zo súpera a napriek prehre zahral veľmi dobre. Lacko, ktorý zaskočil za zraneného Hrbatého, absolvoval v 18 rokoch solídny debut v najprestížnejšej mužskej tenisovej tímovej súťaži. Neistý Mertiňák debutanta Lacka v prvom sete príliš výkonom nepodržal. Domáci hráči hnaní 12-tisícovou kulisou boli lepší aj na začiatku druhého setu do stavu 4:1. Potom víťaz debla ne nedávnom turnaji ATP v Záhrebe Mertiňák spresnil hru a výsledkom bol prvý brejk pri Gonzálezovom servise na 3:4. Slováci po skvelom výkone pri servise Mertiňáka odvrátili štyri setbaly a vyrovnali na 5:5. Záver setu však predsa len zvládli lepšie domáci. Tretí set bol vyrovnaný do stavu 3:3, potom mal navrch prekvapujúco slovenský pár - 6:3. Čiľania sa vzchopili, tvrdo obhadzovali a solídne podávali, premenili druhý mečbal.

Slovensko bude hrať po dvoch rokoch baráž o účasť vo svetovej skupine. Stretnutie vyvrcholilo včera od 20.00 h SEČ záverečnými dvojhrami, ktoré sa skončili po uzávierke tejto strany. Pozri aj 30. stranu. (sita)

Čile - Slovensko 3:0 po sobotňajšej štvorhre

Piatok: González - Mertiňák 7:6 (5), 7:6 (3), 6:3 za 149 minút, Massú - Hrbatý 6:7 (5), 6:3, 6:1, 6:4 za 239 minút.

Sobota: González, Massú - Lacko, Mertiňák 6:2, 7:5, 3:6, 6:4 za 197 minút

Lacko je trinástym Slovákom v Davisovom poháriRANCAGUA - Za necelých trinásť rokov účinkovania Slovenska v Davisovom pohári reprezentovalo v najprestížnejšej mužskej súťaži tenisových tímov 13 hráčov. Tým posledným sa stal Lukáš Lacko, ktorý v 18 rokoch absolvoval premiéru vo štvorhre v Rancague. Rekordérom je Karol Kučera, pre Dominika Hrbatého bol zápas s Čile 21. v daviscupovej kariére. (sita)

Slovenskí tenisti v zápasoch Davisovho pohára (1994 - 2006)

Lukáš Lacko 1 0/0 0/1

Pozn.: Meno, počet zápasov, dvojhra:víťazstvá/prehry, štvorhra: víťazstvá/prehry

*(V prehľade nie sú zahrnutí slovenskí hráči, ktorí reprezentovali v rámci bývalého Československa.)

Hlasy zo slovenského tábora

Tibor Tóth, nehrajúci kapitán: "Čile bolo favoritom, hralo doma a v najsilnejšej zostave. My sme sem prišli nie v najlepšej zostave, k tomu pribudlo ešte Dominovo zranenie s lakťom. Mohli sme domácich ešte trochu viac potrápiť, ale vyhrali zaslúžene. Napriek tomu ani jeden zápas nebol úplne jasný. Mertiňák mal proti Gonzálesovi brejk a ďalšie šance. Prvé dva sety, keď si držal dobre servis, vôbec nehral zle. Možno bola jeho hra trošku pomalšia, mohol ju zrýchliť. Hrbatý sa trápil, ale bojoval. Robil všetko preto, aby to nevzdal. Lacko ma vo štvorhre milo prekvapil. Veľmi dobre hral na volejoch, aj returnoval, mal rýchly forhend a zaskočil Čiľanov."

Dominik Hrbatý: "Škoda toho zápasu. Snažil som sa hrať údery tak, aby som eliminoval bolesť. V prvom sete hral Massú mäkko a urobil aj nejaké chyby. Akonáhle pritvrdil, cítil som to viac na ruke."

Michal Mertiňák: "Na to, že sme hrali spolu štvorhru po prvý raz, to nebolo zlé. Spočiatku sme boli slabší na sieti aj na servise, no potom sa to zlepšilo. Zápas sa lámal vo štvrtom sete, keď nás za stavu 3:3 brejkli. Celkovo sme v Čile nemali veľa šancí na úspech. Boli sme oslabení o Becka a súper je doma na antuke veľmi nepríjemný. Mohli sme len prekvapiť."

Lukáš Lacko: "Zo začiatku som bol trošku nervózny, premiéra je vždy zvláštna. Po pár gemoch to zo mňa spadlo. Čiľania sú skvelí hráči, ale určite poraziteľní. Rozdiel až taký veľký nebol. Smola sa nám lepila na päty, ale s tým sa nedá nič robiť."

Hlasy z čilského tábora

Nicolas Massú: "Sme šťastní. S Fernandom hráme spolu za našu krajinu už dlho a teraz sme v Davisovom pohári dosiahli konečne úspech. Keď sme začínali v Americkej zóne, vedeli sme, že výkonnostne patríme vyššie, ale dlho sa nám akosi nedarilo preraziť nepriaznivé okolnosti a súperov. Teraz išlo všetko hladko."

Fernando González: "Máme teraz výborný tím a som presvedčený, že dokáže ešte oveľa viac. Pokúsime sa vyhrať celý Davis Cup."

Čile postúpilo po 24 rokoch do štvrťfinále Davis Cupu. Postarali sa o to Nicolas Massú (vpravo) a Fernando González. FOTO - TASR/EPA