Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
PROBLÉM KULTÚRY SLOVENSKÉHO PROSTREDIA SPOČÍVA V TOM, ŽE NEKULTÚRNOSŤ POKLADÁME ZA NORMÁLNU. CHÁPEME HO, VYRASTALI SME V ŇOM

Šatanovi je ľúto, že nevidel zapálenie ohňa

MIROSLAV ŠATAN (31) je jediným slovenským hokejistom, ktorý sa zúčastní na štvrtej olympiáde (i keď v Nagane ostal iba v spoločnosti ...

FOTO

MIROSLAV ŠATAN (31) je jediným slovenským hokejistom, ktorý sa zúčastní na štvrtej olympiáde (i keď v Nagane ostal iba v spoločnosti bezmocných pozorovateľov). V Lillehammeri 1994 vyletel čerstvý kráľ strelcov slovenskej extraligy ako kométa na svetovú scénu. Vtedy devätnásťročný útočník Trenčína sa stal s deviatimi gólmi kráľom strelcov celého olympijského turnaja. Iba v Lillehammeri však na vlastné oči videl slávnostné zapálenie olympijského ohňa na otváracom ceremoniáli. Na tri ďalšie hry letel v rámci limitovaného formátu profesionálov NHL.

 

Nie je vám ľúto, že neuvidíte slávnostné zapálenie olympijského ohňa?

Veľmi. Takto sa necítim ako kompletný olympionik. Lillehammer ostane pre mňa nezabudnuteľným zážitkom. Spomínam si na scénu, ako spod snehu vyliezali nórski trpaslíci - trollovia - a potom skokan na lyžiach zoskočil z mostíka aj s pochodňou. Bolo to super.


No vtedy bolo mínus dvadsať a športovci sa zoraďovali v mraze pred skokanským areálom vyše dve hodiny. Zopakovali by ste si to aj tak?

V pohode. Pamätám si, že pred nami išla výprava Senegalu, ktorú tvoril jediný športovec, neviem či bol bobista, alebo zjazdár. Viem len, že mal tenké oblečenie a letné topánky, neustále poskakoval od zimy. Pri nástupe na štadión zožal obrovské ovácie.


Po sklamaniach v Nagane 1998, Salt Lake City 2002 a na Svetovom pohári 2004 slovenskí fanúšikovia veria, že v Turíne sa na nás usmeje aj šťastena. Aj vy?

Šťastie sa prikloní na stranu toho, kto je lepšie pripravený - na všetko.


Sme, ste?

Dúfam, že áno.


Ako vnímate, že po rokoch nie ste na vrcholnom podujatí kapitánom národného tímu?

Som prekvapený, že sa ním nestal Peter Bondra. Určite by si to za svoju kariéru i ľudské kvality zaslúžil.


Na poslednom svetovom šampionáte sme podľa "oficiálnej" mienky funkcionárov ani nesklamali, no zároveň nesplnili cieľ, ktorým bol postup zo štvrťfinále. Aké ju poučenie, čo nám chýbalo?

V Rakúsku sme sklamali iba podľa našich slovenských štandardov. Pravda však je, že cieľ sme nesplnili. Vo štvrťfinále sme narazili na Kanadu, ktorá bola predtým dvakrát po sebe majstrom sveta. Bola favoritom, hrali sme dobrý zápas, no súper dal o gól viac. Pre hokejový svet to nebolo prekvapenie.


Ako vidíte poradie favoritov na zlato v Turíne, okrem Slovenska?

(smiech). Kanada ako vždy, výborní budú Česi, čo je aj mienka zámorských médií, podobne Rusi. No aj Fíni a my môžeme siahnuť na hocakú medailu.


Bude pre nás výhoda, že sa hrá na širších klziskách európskeho strihu?

Asi áno, vyrástli sme na nich. Je to pre nás prirodzenejšie.


V NHL sa zrušil ofsajd na červenej čiare až pred touto sezónou. Pomohlo to zrýchleniu hry?

Určite, predtým sa pískala prihrávka cez dve čiary priemerne päťkrát za zápas, o to je hra plynulejšia a rýchlejšia.


Ste spokojný s trejdom, ktorý vás z Buffala po rokoch zavial do New York Islanders?

Trochu mi trvalo, kým som si na nové prostredie zvykol. Momentálne sa cítim výborne. Prispela k tomu aj trénerská výmena pred mesiacom. Za jeho predchodcu Steva Stirlinga som stále hral s Jašinom, či sa nám darilo alebo nie. Jeho nástupca potvrdil, že to nebolo správne. Rýchlo našiel pre mňa s Mikom Yorkom a Trentom Hunterom vhodnejšiu formáciu. Dovolím si povedať, že práve naša lajna momentálne ťahá mužstvo. Navyše, hrám priemerne o štyri - päť minút viac, a cítim, že som efektívnejšie využitý.


Za čím je vám smutno v Buffale?

Za domom a prostredím, v ktorom som býval. A pokojnejším životným štýlom. Tu je to hektickejšie.


Na Long Islande ste si zatiaľ nenašli nový dom, bývate v apartmáne. Na hráča vášho kalibru a výšku kontraktu sa patrí mať veľký dom, do ktorého by ste si mohli pozvať spoluhráčov na Super Bowl párty a podobne. Čo s tým?

Áno, funguje tu takýto sociálny tlak. Ja sa však snažím žiť svoj život a nepodliehať mu. Život pre to, aby si niekto o mne niečo myslel alebo nemyslel, nemá podľa mňa bohvieakú kvalitu. Okrem toho som sa s kúpou domu zdržal aj preto, že sa šepká o veľkom výpredaji v našom mužstve. Niečo podobné, ako sa dialo vo Washingtone, keď sa zbavili Langa, Jágra, Gončara. Rozhodnutie padne do deviateho marca.


Máte z toho nervy aj vy?

Vôbec. Beriem to ako súčasť mojej roboty, ku ktorej patrí, že ma môžu kedykoľvek vytrejdovať.


Kvária Islanders finančné problémy?

Nie. Sú nespokojní s hrou mužstva a chcú ho prebudovať.


Vtedy to postihne najviac najdrahších hráčov. Platovo nad vami je iba Jašin s ročným príjmom 7, 6 milióna. Ten podobne ako Kovaľčuk nezvykne veľmi požičať spoluhráčom puk. Dá sa to na ruské hviezdy zovšeobecniť?

Podľa mojich skúseností áno. V Buffale som hrával s Afinogenovom, ktorý jazdil ako motorová myš stále s pukom na vlastnej hokejke. Nik s ním nechcel hrať v lajne. Na Jašina teraz nespokojne bučia aj vlastní fanúšikovia. V článku New York Post som čítal, že jediný hráč, ktorý si môže byť istý, že v mužstve ostane, som ja. Názor novinára o tom nerozhoduje, nezakladám si na ňom, ale potešil ma.


Akú má povahu Jašin?

Pokojnú, s každým dobre vychádza.


Ako hodnotíte vplyv zmeny rozhodovania v NHL?

Viac sa korčuľuje, padá viac gólov, takže super. Pribudlo priemerne jeden a pol góla na zápas. Ubudlo hákovania a držania. Po dlhých rokoch prílevu hráčov z Európy si konečne ľudia riadiaci ligu uvedomili, že treba urobiť ústretový krok k euróspkemu poňatiu hokeja. Bitky na zápasoch sú stále, no už nie také časté.


Vy sám ste sa v minulosti vyjadrili, že ak sa neustúpi od brutality, budete zvažovať ukončenie pôsobenia v NHL. Polovicu lockoutovej sezóny ste dopriali dobitému telu odpočinok.

Pomohlo mi to, hustý program zápasov NHL plný otĺkania sa raz musí prejaviť.


Hovorili ste so Žigmundom Pálffym o jeho nečakanom rozhodnutí skončiť?

Áno. Pred týždňom sme boli spolu v Pittsburghu na večeri. Uňho je to kombinácia dvoch dôvodov. Iba on sám vie, ako veľmi ho trápi zranenie, či aké má bolesti. Rešpektujem jeho názor, viem sám, čo je to opotrebovanosť. Myslím, že sa rozhodol správne, podporujem ho. Platí - zdravie je prvoradé.


Dokedy si trúfate vydržať v náročnom stereotype NHL vy?

Neviem. Veľmi sa však teším na deň, keď sa zobudím a zrazu sa nebude kam ponáhľať. Nebojím sa konca hokejovej kariéry. Viem, čo prináša, práve sa chystám do nemocnice navštíviť mladého spoluhráča Kevina Coleyho. Generálny manažér nám prišiel oznámiť, že po dvoch operáciách a zlomenine krčnej chrbtice si už hokej nikdy nezahrá. Vytiahli ho z farmy, bil sa o miesto ako o život a nakoniec oň skoro prišiel po náraze do mantinelu. Šťastie v nešťastí mal v tom, že neochrnul.


Aký rozdiel je v narábaní fukcionárov s hráčmi na Slovensku a v NHL?

V princípe je rovnaké. Keď sa ti darí, máš výkonnosť a potrebujú ťa, správajú sa k tebe pekne. Keď nie, tak si nájdu rýchlo nového.


A spôsoby všeobecne? Pred rokom ste v slovenskej extralige okrem príjemných mali aj opačné skúsenosti. Keby štrajk v NHL trval, hrali by ste aj ďalej na Slovensku? Nadávajú niekde inde na hráčov tak sprosto?

Žiaľ, tento jav je iba na Slovensku. Neviem, či by som tam ešte hral. Kultúra fanúšikov je v porovnaní so zahraničím na nižšej úrovni, čo časom človeka unaví. Už ako decko som chodil na štadión v Topoľčanoch a vykrikovali tam na hráčov všeličo oplzlé. Chápem to, lebo som vyrastal v tom prostredí. A tu spočíva hlavný problém - všetci si myslíme, že je to normálne. Potom príde hráč do NHL, a keď sa vráti späť domov, už sa mu to také normálne nezdá. No stále to chápeš, lebo sa pamätáš. Keby som si mal zvoliť racionálne, kde mám pracovať, tak prečo vedome v prostredí, ktoré prináša nepríjemné zážitky? Ale možno sme z tej NHL naozaj trochu rozmaznaní. Skôr sa však situácia na Slovensku odvíja od príkladu bezcharakterných prípadov politických špičiek.


Kde ostanete žiť natrvalo?

Ešte som sa nerozhodol.


Čo hovorí za Ameriku a čo za Slovensko?

V Amerike ma ľudia nepoznajú ako na Slovensku, môžem mať ľahšie normálny život, nie som pod takým drobnohľadom ako doma. To je najväčšie plus. A samozrejme možnosti, ktoré táto krajina poskytuje. Je tu more, hory, zábava, kultúra z celého sveta. To je neporovnateľné. Na Slovensku je výhodou, že sa tam človek cíti doma, má rodinu, kamarátov. Nevýhodou je jeho malosť a špecialita, že každý sa do každého stará, pozná a tak...


Ktoré mužstvo v NHL vás najviac zaujalo?

Carolina, mužstvo s najnižším rozpočtom, od ktorého to nik nečakal. Z hráčov Ovečkin. Je obdivuhodné, koľko dokáže streliť gólov v takom nevýraznom tíme, ako je Washington. Z našich Svatoš, ktorý naznačil svoj potenciál už pred dvoma rokmi, keď ho zavolali hore na play off.


Brankár Ottawy Dominik Hašek spomínal, že odkedy nie ste spolu v tíme, nehral šach. Namiesto toho hrá sudoku. Vy?

Počul som, že ide o logickú hru, ale ešte som to neskúšal. Na olympiáde Hašeka možno vyzvem na šach. Ak by sa nudil v bránke (smiech).
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 904
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 049
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 794
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 787
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 651
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 646
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 066
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 488
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 336
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 169
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu