Sledujem nedokončené stavby a polorozpadnuté domy a rozmýšľam, či sú bezpečné. Na Slovensku nebývajú zemetrasenia tak často ako v Japonsku, takže ľudia bežne nerozmýšľajú, či dom môže spadnúť, alebo nie. V Japonsku musia byť budovy kvôli zemetraseniam stabilné a zároveň pružné. Máme na to vyspelé stavebné technológie, no všetko závisí od ľudí. Ak nie sú čestní, špičková technológia neznamená nič.
Kúpiť nový byt, to je v Japonsku veľmi drahá záležitosť. Na predmestiach Tokia zaplatíte za byt s rozlohou sto metrov štvorcových v prepočte minimálne 10,8 milióna korún. Byty kupujú ľudia často na inzerát. Zvlášť vo víkendových vydaniach novín je ich plno. Jeden z nich upútal istého záujemcu, pretože ponuka na sto metrov štvorcových bola iba 8,1 milióna korún. Zašiel do výstavnej siene, kde si poprezeral model bytu. Bol čistý, moderný, perfektne vyzerajúci. Ako z reklamy. Rozhodol sa pre kúpu, vzal si úver na tridsaťpäť rokov. A vlani v novembri vyplával v Japonsku na povrch obrovský škandál s predajom obytných domov postavených s porušením mnohých bezpečnostných noriem.
Postaviť obytný dom vyžaduje niekoľko krokov. Zadávatelia objednajú u architektov projekt. Ten musí prejsť kontrolou, či bude stavba dostatočne odolná proti silnému zemetraseniu. Keď projekt kontrolou prejde, môže sa začať stavať. Zadávatelia potom stavbu predajú.
V tejto kauze žiadal zadávateľ architekta o vytvorenie lacného projektu. Ten pod tlakom a z obavy o stratu práce zredukoval v projekte napríklad počet nosných pilierov. Ich počet, samozrejme, podlieha norme, preto boli údaje (kalkulácia odolnosti proti zemetraseniu) sfalšované. Stavebná firma zrealizovala stavbu podľa lacného plánu a zadávateľ byty predal.
Celý problém vyplával na povrch až vtedy, keď už v bytoch začali bývať ľudia. Kontrolný orgán, stavebná firma i zadávateľ teraz obviňujú architekta. Tvária sa, že o chybe nevedeli. Je však jasné, že sú spoluzodpovední. Architekt pripustil, že obytný dom, ktorý naprojektoval, je taký slabý, že sa môže zrútiť aj pri miernejšom zemetrasení. Podľa oficiálnych noriem musia byť konštrukcie domov odolné proti zemetreaseniu so silou päť stupňov (podľa originálnej japonskej stupnice pri takejto sile vypadávajú knihy aj celá knižnica). Takéto a silnejšie zemetrasenie je na rôznych miestach Japonska päť až šesťkrát za rok. Vlani bolo takéto silné zemetrasenie aj v oblasti Tokia.
Spomínaný architekt pripustil, že podobných pochybení sa dopustil v dvadsaťjeden prípadoch, vrátane hotelov. Obyvatelia domov žijú od konca novembra, keď bol prípad medializovaný, v panike. Nik nevie predpovedať, kedy príde zemetrasenie, a obyvateľom domov nikto peniaze nevráti. Japonci teraz začali vo veľkom preverovať svoje domy.
Na Slovensku počuť o zemetrasení len zriedka, ale sú tunajšie domy bezpečné? Počul som, že niektorí ľudia si prerábajú byty, búrajú priečky a vyberajú panely. Myslím si, že pre statiku domov to nie je to najlepšie. V poslednom čase sme počuli o viacerých prípadoch zrútených budov na Slovensku aj v okolitých krajinách. Aj pod vplyvom týchto udalostí mám trochu obavy.