Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
OSTATNÉZIMNÉ OLYMPIÁDY NA PÚTI K JUBILEJNEJ DVADSIATEJ

Slávna éra zbornej vrcholila tesne pred rozpadom

Sovietske výpravy sa pod hlavičkou ZSSR predstavili na deviatich bielych olympiádach (1956 - 1988) a na siedmich pretromfli všetky ostatné

Dovŕšená sláva aj potupa: sovietski hokejisti v radostnom objatí, kanadský brankár so sklonenou hlavou na kolenách (domáce mužstvo skončilo až štvrté). ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL

Sovietske výpravy sa pod hlavičkou ZSSR predstavili na deviatich bielych olympiádach (1956 - 1988) a na siedmich pretromfli všetky

Krajina sovietov si potrpela na rituály vzbudzujúce hrdosť. Ešte aj v rokoch perestrojky. Olympijská výprava do Calgary sa pred odletom zišla na Červenom námestí a v Leninovom mauzóleu.

Dávno predtým, začiatkom zimy na sústredení v Breste, píše publicista Igor Mráz v pamätnici zimných hier 1988, prevzali sovietski reprezentanti od pohraničníka prsť zeme svojej vlasti, ktorá s nimi neskôr putovala až do Kanady.

Parádna rozlúčka firmy ZSSR

Na olympiáde v metropole provincie Alberta na východnom úpätí Skalnatých vrchov získala výprava ZSSR viac ako pätinu všetkých medailí. Bez jednej tridsať. Toľko, ako nijaká krajina dovtedy. A potom už len Nemecko v Nagane 1998. Aj jej výprava doviezla domov 29 medailí, ibaže z neporovnateľného balíka. Program napuchol: namiesto 46 sád medailí sa rozdeľovalo 68.

V tej chvíli ešte nikto netušil, že ide o posledné vystúpenie zbornej pod názvom Zväz sovietskych socialistických republík. Že o štyri roky sa pod piatimi kruhmi objaví výprava Spoločenstva nezávislých štátov a o ďalšie dva už každá republika "veľkého sojuzu" nastúpi pod vlastnou vlajkou.

Svet zistil: Nešlo o bluf

Moskva poslala svojich na zimnú olympiádu až v päťdesiatom šiestom. Štyri roky po letnej premiére. Fínskym Helsinkám, ktoré boli dejiskom OH 1952, viac dôverovala ako Nórsku a jeho Oslu, ktoré hostilo ZOH 1952. V povojnových, navyše stalinských časoch bola zvlášť podozrievavá, potrebovala čas zorientovať sa. Vďaka nemu u Helsinčanov presadila dokonca osobitnú olympijskú dedinu pre krajiny východného bloku.

Medzinárodný olympijský výbor prijal komunistický Sovietsky zväz až v máji 1951. Presvedčivým pomerom hlasov 31:3.

Svet bol zvedavý, či sa potvrdia správy o výkonoch, ktoré chodili spoza železnej opony. Nešlo o bluf či propagandu?

Ostal v šoku. Na zimnej olympiáde v talianskej Cortine d'Ampezzo 1956 sovietski športovci získali 28 percent zlatých (7) a 22 percent všetkých medailí (16).

Športu pomáhala veda

Jevgenij Grišin bol už na letnej premiére v Helsinkách. Ako cyklista však ostal len v pozícii náhradníka. O štyri roky na cortinskej zimnej získal dve zlaté. Na rýchlokorčuliarskom ovále.

Bol prvý na svete, kto zajazdil 500 metrov pod vysnívaných 40 sekúnd. Aj vďaka tomu, že po ľade krúžil "s miniatúrnou vysielačkou, ktorej signály vysielali počas pretekov presné správy o práci srdca", tvrdí v knihe Nekonečné stopy korčúľ bývalá úspešná československá rýchlokorčuliarka Jarmila Šťastná-Königová. "Pomocníkmi sovietskych rýchlokorčuliarov neboli len lekári, ale aj fyzici a experti z iných odborov."

Nad kazašskou Alma-Atou vyrástla zázračná dráha Medeo, veľkodielňa svetových rekordov.

Využitie rozmanitých prírodných možností, ktoré núkala rozľahlá krajina, nové tréningové metódy objavené štábmi fachmanov, veľké investície do vrcholového, ale aj detského športu, šanca dostať sa prostredníctvom športu do cudziny a k lepším životným podmienkam a k tomu nátura vojaka leningradskej blokády, to je súhrn kľúčových vysvetlení dlhej éry skvostných úspechov sovietskeho športu na zimných olympiádach.

Zborná prvá už siedmy raz

Na záver calgarskej v roku 1988 trónila výprava ZSSR už siedmy raz na čele medailovej klasifikácie krajín. O výnimky potvrdzujúce pravidlo sa postaralo Nórsko v Grenobli 1968 a NDR v Sarajeve 1984.

Bola to najdlhšia zimná olympiáda: prvý raz zahŕňala tri víkendy a trvala 16 dní.

Domáci Kanaďania napriek tomu nezískali ani jednu zlatú. Dvanásť rokov predtým skončila Kanada rovnako ako hostiteľka letnej, montrealskej olympiády, čo dovtedy ani odvtedy história nezaknihovala. (Keď ZOH 2012 pridelili Vancouveru, okamžite sa začali prijímať stávky, či to tak bude aj do tretice...)

Lyžiarska časť zbornej získala v Calgary štrnásť medailí. "Jediným vysvetlením ruských úspechov je krvný doping," vyhlásil tréner domácich bežcov na lyžiach Marty Hull. Vtedajší kanadský minister českého pôvodu, bývalý skvelý krasokorčuliar Otto Jelinek sa zaňho musel o pár dní ospravedlniť. Chýbali dôkazy.

Sovietov, ak nerátame Kulakovovej efedrinový prípad z Innsbrucku 1976, podobný prípadu čs. hokejového kapitána Pospíšila, usvedčili z dopovania až neskôr. Už keď boli Rusmi. Oveľa skôr, už o pol roka, však prepukol najväčší dopingový škandál olympijskej histórie a týkal sa Kanaďana (šprintéra Bena Johnsona).

Bola to éra, keď sa ešte takmer bez zábran dopovalo. A vonkoncom nielen na východe.

Návrat na hokejový trón

Sovietov v Calgary ako keby poháňal teplý vietor chinook, kanadský variant fönu, ktorý roztápal sneh aj ľad a posúval termíny súťaží.

Zborná sa vrátila na hokejový trón: jej séria v období 1956 - 1992 mala len dve prerušenia, ktoré spôsobili Američania vždy na domácej pôde. Pomohol jej k tomu aj 19-ročný Aleksander Mogiľnyj, zakrátko hviezda NHL a dodnes najmladší hokejový olympijský šampión.

V Calgary znela sovietska hymna dokonca aj po jednej z dvoch bobových súťaží. Prvý a posledný raz v histórii. Len v curlingu a v snowboarde ešte nikdy, ale to sú olympijsky mladučké odvetvia.

O senzáciu v calgarskom tobogane sa postarali Janis Kipurs a Vladimir Kozlov. Prvý z nich je aj podľa mena Lotyš. Táto zmienka má zmysel len ako ilustrácia, že slávnu éru sovietskeho športu na zimných olympiádach nepísali len Rusi.

Priradiť k nej možno ešte albertvillské vystúpenie výpravy pod hlavičkou Spoločenstvo nezávislých štátov. No už nič viac. Priratúvať neskoršie ruské medaily k bilancii Sovietskeho zväzu je rovnaký nezmysel, ako české medaily k československým. Preto medailovo najúspešnejšou krajinou histórie zimných olympiád je Nórsko.

Skrátka, sovietska éra je minulosť. Pre vývoj svetového športu však znamenala veľa a zavše si to hodno pripomenúť.

Calgary 1988 vo faktoch

Účasť: 1423 športovcov (301 žien) z 57 krajín

Športy: 7

Disciplíny: 46

Najúspešnejšia krajina: ZSSR - 11- 9 - 9

Najúspešnejší jednotlivec: Matti Nykänen (fínsky skokan na lyžiach) a Yvonne van Gennipová (holandská rýchlokorčuliarka) po 3 zlaté

Diváci: 1 339 000

Otvorenie: generálna guvernérka Jeanne Sauvéová

Sľub: Pierre Harvey (lyžiar)

Oheň: Robyn Perryová (12-ročná krasokorčuliarka)

Perličky z análov

Olympijská premiéra super-G: len šesť rokov po jej premiére v programe Svetového pohára, o ktorú sa zaslúžil francúzsky zakladateľ súťaže Serge Lang. Prvým olympijským šampiónom novej disciplíny sa symbolicky stal jeho krajan Franck Piccard.

Jediná obojživelná medailistka: rýchlokorčuliarsky kilometer (prvý raz na ZOH sa na dlhých nožoch súťažilo v hale) vyhrala Christa Rothenburgerová z NDR, ktorá o sedem mesiacov získala striebro na letných hrách v cyklistickom šprinte. Dodnes je jedinou ženou s letnou aj zimnou medailou.

Van Gennipová verzus NDR 3:1: dvadsaťtriročná zdravotná sestra, tvoriaca one-woman-team Holandska, triumfovala v troch z piatich rýchlokorčuliarskych disciplín (1500, 3000 a 5000 m), hoci dva mesiace pred ZOH ju na dva týždne hospitalizovali v nemocnici. Po šprintérskej päťstovke oslavovala Američanka Bonnie Blairová, ktorá čerstvý svetový rekord Nemky Rothenburgerovej 39,12 zlepšila ešte o dve stotinky.

Tomba, to bola bomba: dvadsaťdvaročný robustný Talian Alberto Tomba (185 cm, 90 kg) vyhral slalom aj obrovský slalom.

Z mostíka sa spúšťal klaun Orol: podľa nápisu na prilbe tak prezývali britského skokana na lyžiach Eddieho Edwardsa, ktorý si ako samouk zakladal na absolútnej absencii talentu. Na oboch mostíkoch skončil posledný, s jednou-dvoma výnimkami dostali všetci jeho súperi za jeden skok vyššie hodnotenie ako on za dva, ale výkonom 71 m utvoril národný rekord.

Hviezda XV. ZOH: Matti Nykänen (Fínsko)

Dnes je z neho ľudská troska, ale v mladosti to bol génius. "Tento skokan prišiel z inej planéty," vyhlásil o Fínovi jeden zo súperov, Čech Pavel Ploc. Mattiho objavil Matti, ibaže priezviskom Pulli. Očaril ho smelosťou: "Strach plodia nervy a on ako keby ich nemal." V Sarajeve 1984 vyhral na veľkom mostíku a na strednom bol druhý. O štyri roky vyhral všetko, čo sa dalo: na oboch mostíkoch a k zlatej pomohol aj tímu. Vedel trafiť odraz a potom ideálne skoordinovať telo počas letu. "Kto sa to nenaučí už za mlada, má smolu," tvrdil. Aj piť sa naučil už za mlada, ešte keď skákal. "O štvrtej ráno sme ho našli ako číka a o sedem hodín skákal tak, že najlepší konkurent zaostal desať metrov," spomína tréner. Jeho zverenec prepil napokon aj svoje zlaté medaily - predal ich, aby vyrovnal dlhy, ktoré narobil a pokračoval v kariére alkoholika-násilníka. Naposledy sedel za mrežami za to, že dopichal svojho známeho. Stotri hodín po prepustení zbil manželku s poradovým číslom 4...

Desať najjagavejších hviezd ZSSR, SNŠ a Ruska

Ľubov Jegorovová beh na lyžiach 1992 - 94 6 3 -
Lidija Skoblikovová rýchlokorčuľovanie 1960 - 64 6 - -
Larisa Lazutinová beh na lyžiach 1992 - 98 5 1 1
Raisa Smetaninová beh na lyžiach 1976 - 92 4 5 1
Galina Kulakovová beh na lyžiach 1968 - 80 4 2 2
Jevgenij Grišin rýchlokorčuľovanie 1956 - 64 4 1 -
Aleksander Tichonov biatlon 1968 - 80 4 1 -
Nikolaj Zimiatov beh na lyžiach 1980 - 84 4 1 -
Anfisa Rezcovová beh na lyžiach, biatlon 1988 - 94 3 1 1
Vladislav Treťjak hokej 1972 - 84 3 1 -
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Päť chýb pri zateplení strechy
 6. Vitajte v postapokalyptickom svete
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 514
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 332
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 15 150
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 621
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 896
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 946
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 929
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 524
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 442
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 250
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu