![]() Posmrtnú poctu svojmu slávnemu spoluobčanovi pripravili v Národnom múzeu súčasného umenia v kórejskom meste Gacheon. Na snímke portrét Nam June Paika vystavený pred jeho inštaláciou The More, the Better, ktorú tvorí 1003 obrazoviek. FOTO - SITA/AP |
V nedeľu v noci zomrel legendárny americký multimediálny umelec kórejského pôvodu Nam June Paik. Podľa informácií uvedených na jeho oficiálnej webstránke zakladateľ videoartu skonal prirodzenou smrťou vo veku nedožitých 74 rokov vo svojom miamskom byte.
"Umenie je taký podvod. Musíte len urobiť to, čo ešte nikto pred vami neurobil," bol najpopulárnejší výrok muža, ktorý nemal praktické umelecké vzdelanie, ale vyvážil to originalitou nápadov a šírkou svojich záujmov. V Tokiu paralelne študoval dejiny hudby a umenia s filozofiou, potom sa vybral v roku 1956 do Nemecka, kde sa zoznámil s avantgardnými skladateľmi Karlheinzom Stockhausenom a Johnom Cageom. Pod ich vplyvom začal experimentovať s využitím elektroniky.
Najvýraznejšiu stopu v dejinách súčasného umenia zanechali jeho priekopnícke hry s videom. Začiatkom 60. rokov začal po svojom upravovať televízory, neskôr si kúpil videokameru. Keď výsledky svojich pokusov začal zverejňovať, spôsobili revolúciu. Divoké sledy obrazov v rýchlych strihoch v jeho videách boli fascinujúce, mnoho ľudí si práve vďaka tomu uvedomilo, aký umelecký potenciál sa ukrýva v elektromagnetickom vlnení.
Otec dnešného videoartu bol vizionárom, z ktorého odkazu ťaží už niekoľko generácií multimediálnych umelcov. Do dejín vošiel aj ako jeden z prvých prorokov internetu - už v roku 1974 uverejnil článok, v ktorom prišiel s termínom "informačná superdiaľnica". Jeho aktivity utlmila čiastočná paralýza, následok infarktu. Ani tá mu však v posledných desiatich rokoch života nezabránila zaujímať sa o všetko nové v súčasnom umení. (her)