![]() Generálny riaditeľ General Motors Rick Wagoner nemá dôvod na radosť. Jeho spoločnosť vlani zaznamenala stratu vyše osem miliárd dolárov. FOTO - REUTERS |
DETROIT - Najväčšia svetová automobilka General Motors sa vlani prepadla do straty 8,6 miliardy dolárov, čo je vyše 260 miliárd korún. Ešte v roku 2004 pritom dosiahla zisk 2,8 miliardy dolárov.
V samotnom štvrtom štvrťroku sa čistá strata prudko zvýšila na 4,8 miliardy dolárov z 99 miliónov pred rokom. Včera to oznámila firma, ktorá okrem vysokých nákladov na suroviny a pracovnú silu bojuje aj s poklesom trhového podielu a slabým odbytom kľúčových modelov.
Bez zahrnutia reštrukturalizačných nákladov a ďalších jednorazových položiek dosiahla štvrťročná strata iba 1,2 miliardy dolárov, teda 2,09 dolára na akciu. No aj tak výrazne prekonala očakávania analytikov, ktorí ju odhadovali iba na 12 centov na akciu.
Tržby sa v poslednom štvrťroku mierne znížili na 51,2 miliardy dolárov z 51,4 miliardy pred rokom. Celoročné tržby klesli na 192,6 miliardy zo 193,5 miliardy dolárov.
"Rok 2005 bol jedným z najťažších rokov v histórii General Motors v dôsledku slabých výkonov v Severnej Amerike," vyhlásil predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Rick Wagoner. "Aby sme zlepšili finančné výsledky v rokoch 2006 a 2007, pristupujeme rýchlo k niekoľkým dôležitým krokom, ktoré sa zamerajú na slabiny v Severnej Amerike," dodal.
Popredné americké automobilky General Motors a Ford teraz na domácom trhu zápasia s ázijskou konkurenciou a so stúpajúcimi nákladmi na suroviny, zdravotnú starostlivosť a dôchodky.
Pod pokles dopytu po športovo-úžitkových automobiloch, ktoré boli v USA dlhý čas dôležitým zdrojom zisku sa najväčšmi podpísal drahý benzín. V poslednom čase sa tak začali objavovať dohady o možnom bankrote General Motors alebo Fordu.
Spoločnosť General Motors v novembri oznámila, že v Severnej Amerike v rámci reštrukturalizácie zruší do roku 2008 zhruba 30-tisíc pracovných miest, čo zodpovedá takmer desiatim percentám jej celkovej pracovnej sily. Ide o najvýraznejšiu redukciu počtu zamestnancov vo firme od decembra 1991, keď firma ohlásila uzatvorenie 21 tovární a zrušenie 74-tisíc pracovných miest. (čtk)