Európsky parlament včera schválil podstatne tvrdší kódex správania. Ten umožňuje predsedajúcemu nechať vyviesť z rokovacej sály nahnevaného poslanca a zakázať mu vstup až na desať dní. Počas tejto doby dotyčný príde o diéty vo výške až 250 eur na deň. Vylúčenie sa však nebude týkať času, keď sa hlasuje. Sprísnenie pravidiel vo viac než sedemstočlennom zbore, kde sa miešajú najrôznejšie kultúrne i parlamentné tradície, prešlo včera hladko.
Pre príklady nevhodného správania nie je nutné ísť príliš ďaleko do minulosti. Koncom minulého roku sa na chodbe doslova pobila belgická socialistka so zástupkyňou Ligy poľských rodín, ktorá v parlamente vyvesila plagáty prirovnávajúce potrat ku koncentračnému táboru. Alebo pre zmenu grécki poslanci sa správali "neúctivo" k macedónskym hosťom, pretože Macedónsko považujú za súčasť Grécka.
Vlastnú skúsenosť má zástupca ODS Miroslav Ouzký, ktorý ako podpredseda parlamentu často rokovaniu predsedá. "Nedávno jeden z poslancov ukončil svoj prejav slovami, že s takou bandou nehodlá ďalej strácať čas, a odišiel. Ostatní ma vyzývali, aby som zasiahol, ale čo som mohol robiť, keď už bol preč," hovorí.
O prísnejšom kódexe, ktorý predložil francúzsky Zelený Gerard Onesta, sa začalo hovoriť po búrke pri schvaľovaní novej európskej ústavy práve pred rokom. Vtedy niektorí euroskeptici spievali na protest Internacionálu, prirovnávali Brusel k Moskve a mávali sloganmi s nápisom Nie mojím menom. I českí poslanci vyjadrovali svoje nie proti ústave - mali ho napísané na ceruzke, ktorú si zaviazali na šnúrku s preukazom europoslanca.
Niektorí euroskeptici, ako Dán Jens-Peter Bonde, sa však obávajú, aby nové pravidlá neposlúžili skôr na umlčanie kritikov z druhej strany politického spektra. Bonde a podobne i Ouzký nevidia nič zlé na vyvesovaní zástavok. "Veď samotné vedenie parlamentu nechalo celú budovu polepiť plagátmi propagujúcimi ústavu. A to sa smie?" dodal Bonde.
JOHANNA GROHOVÁ, Štrasburk
Europarlament chce zachrániť euroústavu
ŠTRASBURK - Európsky parlament včera jasnou väčšinou podporil uznesenie, ktoré vyzýva na širokú debatu s európskou verejnosťou o zmysle a cieľoch integrácie. Až po tom by sa malo rozhodnúť o osude ústavnej zmluvy, zamietnutej vlani v referendách vo Francúzsku a v Holandsku. Snaha europoslancov smeruje k tomu, aby únia mala novú základnú zmluvu v roku 2009. Návrat euroústavy do hry podporili hlavné poslanecké kluby europarlamentu, pre uznesenie hlasovalo 385 poslancov, proti bolo 125. Uznesenie ráta s usporiadaním série "parlamentných fór" na európskej i národnej úrovni, kde by sa diskutovalo o kľúčových otázkach, vrátane hraníc ďalšieho rozširovania EÚ. Závery by sa zhromažďovali v europarlamente, ktorý by sa mal stať motorom celoeurópskych úvah o tom, ako s ústavnou zmluvou zaobchádzať. Proti debate riadenej europarlamentom sa však vyslovil list predsedov národných parlamentov z Rakúska, Fínska a Nemecka, teda z krajín stojacich v čele únie od janára t. r. do polovice budúceho roku. Euroústavu zatiaľ ratifikovalo 13 z 25 krajín EÚ. (čtk)