BRATISLAVA - Päť vzácnych obrazov z galérie v Leviciach ukradli podľa odhadu odborníkov zlodeji na objednávku zberateľa. Riaditeľ levického múzea a galérie Ján Dano hovorí, že kradnuté obrazy sú na voľnom trhu skoro nepredajné. "Vytypoval si ich zberateľ. Podľa mňa si prišiel aj so zlodejmi obhliadnuť objekt, ukázal im v galérii, ktoré obrazy chce, a išli naisto," hovorí.
Súhlasí s ním zberateľ Ivan Melicherčík. Myslí si, že páchatelia si múzeum zrejme prezerali často. Pochybuje, že by si obrazy objednal niekto zo zahraničia. "Kradnuté obrazy sa na trhu vynárajú neskôr, možno až po piatich rokoch," povedal Melicherčík.
Dano si tiež myslí, že obrazy sú na Slovensku, dokonca možno v Leviciach. "Myslel som si, že s niečím podobným sa nikdy nestretnem. Je to strašný pocit, bezmocnosť."
V levickom múzeu a jeho expozíciách sa občas stalo, že ukradli stoličku, hodiny, ale nikdy nie tak veľkej hodnoty ako päť obrazov. Ich cenu odhadujú na 4,5 milióna korún. Namaľovali ich umelci, ktorí sú najvychytenejší aj na aukciách. "Ak si ich náhodou dal ukradnúť zberateľ zo zahraničia, tak má podľa mňa slovenské korene," hovorí Dano.
V novinách sa každý týždeň objavujú inzeráty obchodníkov, ktorí kupujú obrazy práve týchto autorov. "Sme zberatelia a máme aj obchod v Spišskej Novej Vsi," povedala pani do telefónu, ktorej číslo bolo v jednom z inzerátov víkendovej prílohy SME. Tvrdí, že kradnuté obrazy chcú mať ľudia asi doma na stene, lebo predať ich oficiálne sa nik neodváži.
Riaditeľka Slovenskej národnej galérie Katarína Bajcurová hovorí, že fotografie kradnutých obrazov okamžite idú do databázy Interpolu. Všetky aukčné spoločnosti a galérie sú o nich sú informované. "Vo svete sú prípady, že sa kradne na objednávku. Ku kradnutiu sa znížia fanatici. Obrazy asi majú doma v trezoroch alebo zamknutých izbách," hovorí Bajcurová.
Pochybuje, že si ich zavesia na stenu v miestnosti, kde bežne prijímajú návštevy. "Taký človek nikomu zbierku nemôže ukázať. Lenže zberatelia sa často chvália svojimi zbierkami, je to ich hrdosť. Takže v prípade kradnutých diel musí ísť o fanatikov."
Čo hovoria policajti
V národnej policajnej databáze ukradnutých a nájdených diel je v súčasnosti viac ako tisíc umeleckých diel, z toho 182 obrazov, viac ako 400 sôch a množstvo iných starožitných predmetov. V medzinárodnom zozname Interpolu je to niekoľkostonásobne viac.
Ak sa informácia o kradnutom umeleckom diele rozšíri, automaticky to znižuje jeho trhovú cenu. Zlodej sa diela potrebuje rýchlo zbaviť a snaží sa ho predať aj hlboko pod cenu. Umelecké diela významných autorov sa nedajú oficiálne predať prostredníctvom aukčných spoločností.
Mnohí zlodeji kradnú na objednávku.
Odborníci vedia, že drahocenné predmety sa nezískavajú len tak a cennú vec od človeka, ktorý nevie preukázať jej pôvod, nekúpia.
Kto sa nechce stať obeťou zlodejov, nemal by nikdy kupovať tzv. originály pod rukou, na burzách, cez internet, v bazároch. Skôr, ako za obraz či inú starožitnosť, zaplatia vysokú sumu, mali by sa obrátiť na znalcov, najlepšie viacerých.
Ak majú pochybnosti o pôvode, je možné sa obrátiť na políciu o overenie, či nejde o ukradnuté dielo.
Treba kupovať diela s certifikátmi od odborníkov, kde predávajúci preukáže pôvod nadobudnutia. (rf)