![]() Kim Čong-il v civilnom oblečení v sprievode čínskeho prezidenta navštívil výskumný ústav pre obilniny. Počas oficiálneho prijati u Chu Ťin-tchaa si obliekol uniformu. FOTO - REUTERS, SITA/AP |
Čo všetko sa stalo a dohodlo počas viac než týždňovej návštevy Kim Čong-ila, sa svet dozvie v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch. Predovšetkým, či Čína skutočne prinútila Severnú Kóreu zasadnúť za stôl šesťstranných rokovaní o jej jadrovom programe.
Isté je, že záhadný vodca sa na utajenej ceste mohol cítiť ako Alica v krajine zázrakov: jeho hlavným cieľom v Číne boli oblasti, v ktorých sa ekonomickým reformám pod dohľadom komunistickej strany darí.
Keď vystúpil z pancierového vlaku a presadol do pancierovanej limuzíny, videl ulice plné áut, ktoré cyklistov dávno vytlačili do bočného pruhu, blikajúce neóny a obchody prepchané tovarom. V
Pchjongjangu, odkiaľ dorazil, pravidelne vypínajú dodávky elektrickej energie, potraviny sú tam na prídel a autami jazdí len armáda.
V Číne mu predviedli najväčšiu vodnú elektráreň Tri rokliny, s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom navštívil výskumný ústav pre obilniny, kde sa vedci snažia vypestovať hybrid medzi ryžou a pšenicou. Potom si prezrel high-tech závod v jednej zo zvláštnych ekonomických zón.
Netreba sa dať zmiasť protokolom a oficiálnymi správami severokórejskej agentúry o ich veľkom vodcovi. Kim prišiel do Číny v pozícii prosebníka, pretože jeho krajina už nemá takmer nič a bez pomoci Pekingu sa nezaobíde. S tým súvisí aj inšpirácia čínskymi ekonomickými reformami.
Po zavedení cielených amerických sankcií (september 2005) je Severná Kórea už takmer úplne na mizine. Američanom sa podarilo presadiť, aby v Macau spravovanom Čínou odstavili banku, ktorá šírila falšované doláre tlačené v Severnej Kórei a jej účtami taktiež pretekali peniaze za nelegálny obchod so zbraňami a za predaj narkotík.
Kim je v tejto situácii už úplne závislý od Číny, jediného spojenca. Bez peňazí nevydrží ani stalinský komunista obklopený kultom osobnosti. Jeho posledným tromfom zostáva jadrový program, prostredníctvom ktorého môže vydierať celý svet, pretože z krajiny už dávno vyhnal Medzinárodnú agentúru pre jadrovú energetiku a rozhovory o programe neustále blokuje, prípadne odďaľuje.
Po stretnutí s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom sľúbil, že v rozhovoroch o jadrovom programe pokračovať bude. Kedy, to nepovedal. Zdá sa však, že už nemá príliš na výber a výmenou za ekonomickú podporu bude musieť svoju krajinu viac otvoriť - svetu, ktorý chce opäť získať dohľad nad severokórejskými jadrovými zariadeniami, ale aj skutočnejším reformám.
Určité uvoľnenie v Severnej Kórei zaregistrovali už v roku 2002, keď sa Kim Čong-il vrátil z návštevy Šanghaja a umožnil aspoň fungovať trhovcom. Nasledujúce mesiace ukážu, kam postúpi tentoraz.