Palestínčania budú o týždeň voliť parlament. Na uliciach je aj viac než rok po smrti vidieť Jásira Arafata. FOTO - SITA/AP |
Pred desiatimi rokmi sa Arafat stal šéfom palestínskej samosprávy. Aj po smrti má väčšiu autoritu ako jeho nástupca Pred desiatimi rokmi sa Jásir Arafat stal predsedom palestínskej samosprávy. On sám hovoril, že je prezidentom, a tak ho oslovovali aj médiá. Na túto hru pristúpila aj väčšina svetových politikov. Poznali totiž Arafatovu márnomyseľnosť a nechceli ho uraziť. Keď sa Arafat urazil, trvalo mu roky, kým zmenil názor.
Jásir Arafat bol "prezidentom" bez štátu a tak aj v novembri 2004 zomrel. Až po jeho smrti sa Palestínčania ako nikdy predtým priblížili k svojmu štátu.
Teraz je lídrom samosprávy Mahmúd Abbás. Šéfoval volebnej komisii v roku 1996 a s veľkou pravdepodobnosťou kryl volebné podvody.
Keď pred desiatimi rokmi vyhlasovali volebné výsledky, Arafat sa usmieval. Prevalcoval totiž jedinú kandidátku, ktorá stála proti nemu. Neznáma aktivistka za ženské práva, navyše slobodná, nemala v tradičnej palestínskej spoločnosti žiadnu šancu. Samiha Chalíl dostala necelých 9 percent hlasov a medzinárodní pozorovatelia na čele s bývalým americkým prezidentom Jimmym Carterom mohli svetu pokojne oznámiť, že voľby boli slobodné a férové.
Neboli. Tak ako nasledujúce roky Arafatovej vlády. Charakterizovalo ich odstraňovanie politických protivníkov, totálna uzurpácia mediálneho priestoru, zastrašovanie a korupcia. Arafat zomrel ako jeden z najbohatších vládcov sveta. Pred Palestínčanmi vystupoval ako skromný muž, čo nevyhodí roztrhané ponožky, ale radšej si ich zaštopká.
Od roku 1996 už žiadne voľby nevyhlásil, hoci mu to ukladal zákon a žiadal to od neho celý svet. Vyhováral sa na prítomnosť izraelských vojakov na palestínskych územiach, potom na druhú intifádu, ktorá vypukla v roku 2000. Arafat tvrdil, že za ňu môže návšteva Ariela Šarona na Chrámovej hore v Jeruzaleme, existujú však aj dôkazy, že ju sám pripravoval.
Roky mu trvalo, kým súhlasil s tým, aby niekto usadol na stoličku palestínskeho premiéra. Názor zmenil, až keď ho prestali príjmať v salónoch a prisúdili mu miesto v polorozbitom sídle samosprávy v Ramalláhu.
Palestínčania ho napriek tomu, že ich nedoviedol k vlastnému štátu ani k väčšej prosperite, že nezastavil teroristov, ktorí rovnako ako Izraelčanov ohrozujú aj ich, neprestali obdivovať. Ich nový líder Mahmúd Abbás nikdy takú popularitu nezískal. Nevie čelit teroristom, nemá autoritu a teraz hrozí, že na budúci týždeň prehrá voľby s Hamasom.
Palestínčanov príliš nedojíma, že sa vyhráža demisiou, ak Hamas vyhrá a nezmení radikálne názory. Arafat by možno dokázal mnohé zvrátiť, ale Abbás na to nemá a "problém" je aj v tom, že nasledujúce voľby by mali byť oveľa demokratickejšie ako pred desiatimi rokmi.
To, že sa Abbás prizeral neporiadkom za Arafatovho šéfovania, sa mu teraz vypomstí. Korupcia v samospráve "urobila" teroristom z Hamasu volebný program a ak sa potvrdia prieskumy verejnej mienky, majú veľkú šancu s ním vyhrať.
JANA MIKUŠOVÁ, Tel Aviv