Najprestížnejšie ocenenie tanečníkov na Slovensku Philip Morris Kvet baletu už pozná tohtoročné nominácie. Okrem laureátov v pôvodných dvoch kategóriách Najlepší baletný umelec a Najvýraznejší talent však tento rok o sošku a finančnú odmenu zabojujú aj "súčasníci".
"Máme nesmiernu radosť z toho, že už po jedenástykrát vyhlásime najlepšieho baletného umelca a najvýraznejší talent v oblasti klasického baletu a zároveň si vážime možnosť oceniť mimoriadne výkony tanečníkov v oblasti súčasného tanca," uviedol šéf Baletu Slovenského národného divadla Emil Bartko.
O víťazoch budú rozhodovať dve poroty. Prvá sa zameriava na klasickú kategóriu, druhá zahlasuje o najlepšom súčasnom tanečníkovi. Víťaz novej kategórie dostane finančnú odmenu sedemdesiattisíc korún. Môže ním byť Tomáš Nepšinský z banskobystrického Štúdia tanca, Tomáš Danielis z Baletu Slovenského národného divadla alebo tanečníci na voľnej nohe Daniel Raček a Stanislava Vlčeková.
Najvýraznejšími talentmi v uplynulom roku, z ktorých si jeden prilepší o tridsaťtisíc, boli podľa poroty Klaudia Bittererová z Baletu Slovenského národného divadla, Tomáš Harvan z košického baletu a Silvia Najdená z tanečného konzervatória Evy Jaczovej.
Hlavnú cenu tristotisíc slovenských korún získa niekto z kvarteta Kendrová, Šimončíková, Jamrich a Kremz. Katarínu Kendrovú si porotcovia všimli v baletoch Labutie jazero a Svätenie jari v Košiciach, Viktória Šimončíková zaujala v tanečných miniatúrach Zmena a Keď umrieť znamená žiť. Ján Jamrich si nomináciu vyslúžil za postavu Martina v predstavení Biele peklo Štátnej opery v Banskej Bystrici, diváci si ho môžu pamätať aj ako finalistu súťaže Miliónový tanec. Andrej Kremz sa o cenu uchádza vďaka tanečným a hereckým výkonom v baletoch Korzár a Sylfida, ako aj v ostatných tituloch Baletu Slovenského národného divadla.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov ceny Philip Morris Kvet baletu sa uskutoční 20. januára v historickej budove Slovenského národného divadla a už tradične bude spojené s baletnou premiérou. Tento rok pôjde opäť o svetovú premiéru, Sen noci svätojánskej naštudovali tanečníci pod choreografickým a režijným vedením švajčiarskeho tanečníka a choreografa Etiennea Freya.
ZUZANA KOMÁROVÁ
Ocenený môže byť len slovenský tanečník
Pri príležitosti udeľovania ceny Philip Morris Kvet baletu sa už niekoľko rokov diskutuje o tom, či môže byť laureátom ceny aj zahraničný tanečník pôsobiaci na Slovensku. V štatúte ceny, ktorý vznikol tento rok, sa hovorí, že cenu môže dostať "len slovenský tanečník".
"Bola dlhá diskusia, či mám urobiť z toho medzinárodnú súťaž, ale zatiaľ sa to neotvorilo," vyjadril sa Emil Bartko, šéf Baletu SND a predseda poroty. Podľa neho je táto cena aj podporou domácich tanečníkov, aby zotrvávali v našich súboroch. Medzi stovkou tanečníkov pôsobiacich v zahraničí sú však aj laureáti tejto ceny - Roman Lazík, Lívia Hýllová, Martin Blahuta či Nina Poláková.
Aj pre Andreu Gontkovičovú zo spoločnosti Philip Morris je pozitívne, že cena je zameraná na Slovákov. "Sme síce medzinárodná firma, ale často podporujeme aj lokálne projekty," reagovala.
Ondrej Šoth, šéf Baletu Štátneho divadla, kde väčšinu súboru tvoria tanečníci ukrajinskej národnosti, však takýto prístup považuje za diskrimináciu. V otvorenom liste predsedovi komisie Emilovi Bartkovi sa vyjadril, že podľa neho je nepochopiteľné, že existuje teritoriálne meradlo tanečnej interpretácie, ako aj tým, že sólista baletu ND Praha, interne zamestnaný občan Ruskej federácie Alexandre Katsapov, dostal Kvet baletu Philips Morris v roku 2003.
"Každý umelec, ktorý interne pracuje na slovenskom javisku, spoluvytvára slovenské tanečné umenie," končí svoj list Šoth. (zu)