Šanca poučiť sa z nihilizmu

V Štátnom divadle Košice sa rozhodli tohtoročnú sezónu na doskách štúdia zavŕšiť hosťovaním zahraničného režiséra. Hru súčasného anglického dramatika Patricka Marbera Bližšie od teba (Closer, uverejnenú v časopise Divadlo v medzičase 3/1998) bude v máji .


Jan-Willem van den Bosch študoval na londýnskej Central School of Speech and Drama, kde sa zameriaval aj na štúdium nemeckej drámy. V Berlíne mal možnosť spolupracovať s Carlosom Medinom, pracoval ako asistent réžie a dramaturg pre Heinera Müllera. Spolupracoval aj s významnými britskými režisérmi Jonathanom Kentom v divadle Almeida, Kathryn Hunterovou v Theatre de Complicite, scenáristom a dramatikom Lee Hallom v divadle Volcano. Takisto mal možnosť zúčastniť sa na práci v štúdiu National Theatre a divadle Young Vic, ktoré sa zameriavajú na podporu mladých britských režisérov. FOTO - ROBERT SÁNDOR

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


V Štátnom divadle Košice sa rozhodli tohtoročnú sezónu na doskách štúdia zavŕšiť hosťovaním zahraničného režiséra. Hru súčasného anglického dramatika Patricka Marbera Bližšie od teba (Closer, uverejnenú v časopise Divadlo v medzičase 3/1998) bude v máji režírovať britský režisér JAN-WILLEM VAN DEN BOSCH. Táto medzinárodná spolupráca sa realizuje prostredníctvom Britskej rady. Počas svojho nedávneho krátkeho pobytu v Košiciach na tvorivej dielni predstavil hercom svoju režijnú metódu a vybral si aj obsadenie do pripravovanej inscenácie.

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte si, že je Patrick Marber dobrým reprezentantom britskej drámy konca dvadsiateho storočia?

„Áno, som o tom presvedčený. Je to významný a slávny britský dramatik. Nepíše alternatívne hry, ale texty pre široký okruh divákov. Všetky jeho hry boli uvedené na najvýznamnejších britských scénach. Jeho prvá hra mala premiéru v prestížnom divadle The Royal Court, ktoré dáva priestor pôvodným hrám. Hra Bližšie od teba sa po uvedení v Kráľovskom národnom divadle stala hitom, hoci toto publikum je značne rezervované a konzervatívne.“

Očakávate, že inscenáciu prijmú aj „rezervovaní a konzervatívni“ diváci v Košiciach a vôbec na Slovensku?

„Je to hra o mladých tridsiatnikoch, o ich partnerských vzťahoch, na ktoré vplýva hektickosť života v Londýne. Zápasia s problémami ako nadviazať a udržať vzťah, snažia sa uchrániť svoje súkromie pred vplyvom pracovných a iných vonkajších okolností. Hra vytvára veľmi pochmúrny obraz o partnerstve. Väčšina z nás stále dúfa, že nájde ideálneho partnera, princa na bielom koni alebo zakliatu princeznú. Hra ukazuje, že tieto ideály nemajú miesto v súčasnej spoločnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Nevyznieva hra priveľmi nihilisticky?

„Vo vzťahu k partnerstvu a láske áno, ale práve v tom vidím návod na riešenie. Jedinou šancou je tento nihilizmus prijať a nechať sa ním poučiť do ďalšieho života.“

Aký režijný prístup chcete zvoliť, aby sa tieto zložité otázky vnútorného života ľudí stali čitateľnými pre bežného diváka?

„Najviac ma ako režiséra zaujíma práca s textom. Preto aj svojich hercov vediem k pravdivému čítaniu a analýze textu hry. Od hercov vyžadujem, aby svoje postavy neposudzovali a nevytvárali si na ne žiaden názor, či už pozitívny, alebo negatívny. Spoločne s hercami sa snažím pre každú postavu nájsť vnútorný konflikt, ktorý by si postava niesla počas celej inscenácie a zabraňoval by hercovi nad postavou vynášať súd. Napríklad konflikt medzi snahou milovať reálneho človeka so všetkými chybami a presvedčením, že láska môže vzplanúť len k idealizovanej podobe reálneho človeka.“

SkryťVypnúť reklamu

Práve tento spôsob práce ste hercom predstavili na svojom košickom workshope?

„Áno. Spočiatku bolo náročné vysvetliť, o čo mi vlastne ide. Skúmali sme konflikt vnútri postavy. Čítaním hry a analýzou postojov a názorov postáv na začiatku a konci hry sme určili pre každú z nich dva protichodné póly, okolo ktorých by mal gravitovať jej vnútorný život. Problematické bolo tiež presvedčiť hercov, že sú schopní dokonale splniť moje požiadavky, ale nakoniec som bol veľmi spokojný s prácou, ktorú odviedli, a myslím, že ani herci nemali pocit zbytočne strateného času.“

Čo ste pri príchode do Košíc očakávali?

„Nevedel som, čo môžem očakávať od divadla takého vzdialeného od hlavného mesta. Prichádzal som sem s anglickým, teda snobským postojom ku všetkému, čo sa deje mimo centra. Preto som bol veľmi príjemne prekvapený profesionálnymi kvalitami niektorých hercov.“

SkryťVypnúť reklamu

Mali ste možnosť aj niečo z produkcie ŠD Košice vidieť?

„Veľmi pozitívne ma ovplyvnilo aj predstavenie Roberto Zucco, ktoré ma na úrovni práce s hercom veľmi zaujalo. Moje posledné rozpaky z izolovanosti Košíc rozptýlil umelecký šéf činohry Roman Polák, keď mi predstavil svoj zámer oboznámiť divákov s európskou dramatikou konca dvadsiateho storočia. Taký odvážny a náročný dramaturgický plán by sa obávali uskutočniť aj niektoré veľké a bohaté divadlá v Londýne. Uvedenie Harolda a Maude od Colina Higginsa, Roberta Zucca a Boj černocha so psami od Bernarda-Marie Koltesa, Pochované dieťa od Sama Sheparda a Bližšie od teba od Patricka Marbera v jednej sezóne ma napĺňa a zvyšuje moje očakávania a nadšenie z blížiacej sa spolupráce.“

Autor: DANIEL UHEREK(Autor je divadelný kritik a prekladateľ)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 265
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 903
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 241
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 043
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 823
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 798
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu