Sobota, 25. máj, 2019 | Meniny má Urban

Roots Manuva: Všetko je hudba

Festival Pohoda, ktorý sa konal v Trenčíne počas posledného víkendu, má za sebou jeden z najsilnejších ročníkov. Aj preto, že organizátorom sa podarilo popri worldmusicovej elite a legendárnej skupine Prodigy priviezť aj jedno z najzaujímavejších mien ...

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Festival Pohoda, ktorý sa konal v Trenčíne počas posledného víkendu, má za sebou jeden z najsilnejších ročníkov. Aj preto, že organizátorom sa podarilo popri worldmusicovej elite a legendárnej skupine Prodigy priviezť aj jedno z najzaujímavejších mien súčasnej urban music, britského rappera Rootsa Manuvu. V zákulisí pódia, na ktoré o štyri hodiny neskôr vtrhol so svojou skupinou, venoval zopár minút denníku SME.

"Všetko tu vyzerá skvele zorganizované. Na letisku som ešte nehral, páči sa mi tu," boli prvé dojmy z jeho premiérovej návštevy Slovenska. Chystal sa zahrať, a aj zahral, výber zo svojich štyroch albumov, ale hlavne hitovky z aktuálnej nahrávky Awfully Deep. Počuli sme zaujímavé spojenie elektroniky so živými bicími, gitarou a basou, na pódiu bol okrem Rootsa Manuvu ešte jeden rapper. V skladbách sa veselo miešali prvky hip-hopu, breakbeatu, 2stepu či reggae.

"Všetko je hudba - teda môžete samplovať čokoľvek, hocijaký žáner či zvuk, ale musíte tomu dať hudobný zmysel," tvrdí Manuva, ktorého nebaví zotrvávať v jednom žánri. Kultúrny mix má vlastne vštepený už od detstva, pretože obaja jeho rodičia pochádzajú z Jamajky, ale on už vyrastal na predmestí južného Londýna. "Doma som počúval tradičnú karibskú hudbu a na ulici som sa stal členom komunity, pre ktorú bol rap prirodzeným spôsobom prejavu."

Od iných kolegov na scéne sa tento tridsiatnik odlišuje nielen hudbou. Trpí zriedkavou poruchou, vďaka ktorej má schopnosť vidieť zvuky vo farbách, čo ako hudobník využíva: "Pomáha to pri dokončovaní skladieb - keď ich pri počúvaní vidím pestrofarebne, už ich väčšinou nechám tak. Ale nefunguje to vždy rovnako, závisí to od atmosféry, ale aj od množstva vypitého alkoholu," zasmiala sa britská hviezda.

Dobré slová a rýmy sú v hip-hope základom úspechu. Aký je recept Rootsa Manuvu? "Nemám rád texty, ktoré sú doslovným prepisom detailov z vlastných zážitkov. Album je istým druhom okázalosti, ale prečo by mal byť egotripom? Som to ja, ale často prenášajúci vymyslené vety, ktoré dobre znejú."

Do Trenčína prišiel krátko po útokoch teroristov na jeho rodné mesto: "Je to smutné. Súčasný Londýn je dosť drsný, v niektorých štvrtiach je fakt rizikom vyliezť v noci na ulicu. Istý prvok kriminality patrí k urban music, ale prečo po sebe strieľať? To sa robilo v Amerike pred desiatimi rokmi. Ale aj tamojší hip-hop už je iný a gangsta rap je skôr mediálnou pózou."

Zaujímavým bonusom jeho prvého pobytu na Slovensku bol fakt, že v súťaži remixov, ktorú Manuva vlani vyhlásil na svojej webstránke uspel aj Viktor Tverdochlibov. Nahrávka mladého Ukrajinca žijúceho na Slovensku tak vyjde pod krídlami renomovaného vydavateľstva Ninja Tune/Big Dada na špeciálnom EP albume spolu s piatimi ďalšími remixami. "Nemôžem povedať, že by som si to presne pamätal, ale z dvadsiatky najzaujímavejších remixov som vybral fakt najlepšie. Bolo to zvláštne, počuť sa odrazu akoby inými ušami. Veľmi zaujímavá skúsenosť. A pozdravte toho chalana."

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 10. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 993
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 135
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 034
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 742
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 13 123
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 765
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 6 654
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 313
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 159
 10. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 2 087