Portugalčania nevrátili Kórejčanom starý dlh a rozplakali Uruguaj

Radosť strelca víťazného kórejského gólu Hi-čchan Hwanga.
Radosť strelca víťazného kórejského gólu Hi-čchan Hwanga. (Autor: TASR/AP)
TASR|2. dec 2022 o 17:56 (aktualizované 2. dec 2022 o 19:55)

Južná Kórea dnes zdolala Portugalčanov v zápase MS vo futbale 2022, pozrite si priebeh a konečný výsledok.

MS vo futbale 2022 - skupina H

Južná Kórea - Portugalsko 2:1 (1:1)

Góly: 27. Jong-kwon Kim, 90.+1 Hi-čchan Hwang - 5. Horta

ŽK: Lee Kang-in, Hi-čchan Hwang (obaja Kór. rep.)

Rozhodovali: Tello – Brailovsky, Chade (všetci Arg.), 44.097 divákov

Kórejská republika: Kim Seung-gyu – Kim Moon-hwan, Kwon Kyung-won, Kim Young-gwon (81. Son Jun-ho), Kim Jin-su – Jung Woo-young, Hwang In-beom, Lee Kang-in (81. Hwang Ui-jo) – Lee Jae-sung (65. Hwang Hee-chan), Cho Gue-sung (90.+3. Cho Yu-min), Son Heung-min

Portugalsko: Costa – Dalot, Pepe, Antonio Silva, Cancelo – Neves (65. Leao), Matheus Nunes (65. Palinha), Joao Mario (81. B. Silva) – Vitinha (81. W. Carvalho), Ronaldo (65. Andre Silva), Horta

DAUHA. Futbalisti Portugalska prehrali na MS v Katare vo svojom poslednom zápase v H-skupine s Kórejskou republikou 1:2. Oba tímy postúpili do osemfinále.

Skóre duelu otvoril v 5. minúte Ricardo Horta. Kórejčania stihli odpovedať ešte v prvom polčase. V 27. minúte sa presadil Jong-kwon Kim.

Zverenci portugalského trénera Paula Benta v tej chvíli vzhľadom na stav súbežne hraného duelu medzi Uruguajom a Ghanou potrebovali na postup ešte jeden gól. Ten prišiel až v prvej minúte nadstavenia, presne zakončil Hi-čchan Hwang.

Portugalčania sa nerevanšovali Kórejčanom za prehru 0:1 na MS 2002, ktorá ich vtedy senzačne pripravila o postup zo základnej skupiny.

Kórejčania nastúpia na osemfinálový zápas v pondelok 5. decembra v Dauhe proti víťazovi G-skupiny. Portugalcov čaká o deň neskôr druhý tím z "géčka".

Tabuľka skupiny H

Z = zápasy, V = Výhry, R = Remízy, P = Prehry, B = Body

Priebeh zápasu Južná Kórea - Portugalsko

I. polčas:

Pokiaľ si chcel ázijský zástupca zachovať šance na postup do osemfinále, stála pred ním náročná úloha – zdolať favorizované Portugalsko.

Kórejčania v úvodnej desaťminútovke boli častejšie v držaní lopty, ale gólovú príležitosť si nevypracovali.

Naopak, v 5. minúte udreli Portugalci, keď previedol skvelé spracovanie dlhého pasu od Pepeho na pravom krídle Dalot, zvládol súboj 1 na 1 a prihrávkou pod seba našiel nabiehajúceho Hortu, ktorý otvoril skóre zápasu.

V 17. minúte sa prvýkrát radovali Kórejčania, keď po prudkom centri Sona doklepol loptu do brány na zadnej žrdi Kim Jin-su, avšak z ofsajdového postavenia. O desať minút neskôr už radosť Juhokórejčanov neprekazil žiadny verdikt rozhodcu.

Po prudkom rohu spadla lopta na chrbát brániaceho Ronalda, ktorý nešťastným spôsobom sklepol loptu pre Kim Young-gwona, a ten v páde prekonal brankára Costu.

Portugalský kapitán mohol zaváhanie odčiniť v 42. minúte, po strele Vitinhu však z úrovne malého vápna netrafil hlavou priestor Kimovej brány.

(Autor: Sofascore)

II. polčas:

Hra sa od začiatku druhého dejstva odvíjala väčšinou na útočnej polovici Portugalska, ktoré držaním lopty kontrolovalo priebeh zápasu. Portugalci ale z územnej prevahy nevyťažili žiadnu gólovú príležitosť.

V 67. minúte mohli inkasovať po zbytočnej strate lopty, ale prudká strela Hwang In-beoma mierila iba priamo na Costu. Kórejčanom sa krátil čas a na postup do osemfinále potrebovali zvíťaziť.

V záverečnej štvrťhodine preto vrhli všetko do útoku. V prvej minúte nadstaveného času sa Ázijčania dočkali.

Výbornú prácu odviedol Son, ktorý prihrávkou medzi nohy brániaceho hráča pripravil gólovú pozíciu pre striedajúceho Hwang Hee-chana a ten rozhodol o výhre Kórejskej republiky a postupe do osemfinále MS.

Hlasy po zápase:

/zdroj: Yonhap, AFP/

Heung-min Son, kapitán Kórejskej republiky: "Podľa očakávania to bol ťažký zápas, o to ťažší, že sme dostali skoro gól. Nikdy sme sa však nevzdali a obetovali sa pre tím. Naši fanúšikovia, tu aj doma, nás veľmi podporovali a dodali nám energiu, ktorú sme potrebovali na postup. Na túto chvíľu som dlho čakal a veril, že to dokážeme. Ako kapitán som neodvádzal dobrú prácu, ale spoluhráči mi kryli chrbát, som im za to veľmi vďačný a som na nich hrdý. Cieľ sme splnili a v osemfinále urobíme všetko, čo bude v našich silách. Vo futbale nikdy neviete, ako sa veci vyvinú."

Hi-čchan Hwang, strelec víťazného gólu: "Ako Kórejčan som nesmierne pyšný a chcem sa poďakovať všetkým fanúšikom. Toto je darček pre nich. Viac ako čokoľvek iné chcem iba povedať, že som veľmi hrdý. Prihrávka Sona bola výborná a uľahčila mi zakončenie."

Sergio Costa, asistent trénera Kórejskej republiky: "Zaslúžili sme si vyhrať tento zápas. Každý hráč a člen realizačného tímu si zaslúži užiť túto výhru."

Fernando Santos, tréner Portugalska: "Stratili sme koncentráciu a Kórea kontrolovala zápas. Naši hráči boli motivovaní, ale otvorili sme obranu. Sme trochu rozrušení, pretože sme chceli vyhrať a zdvihnúť morálku hráčov. Sme však prví v skupine a toto slúži ako varovanie pre náš tím."

Domov»MS vo futbale 2022»Portugalčania nevrátili Kórejčanom starý dlh a rozplakali Uruguaj