13.05.2022 | Sk. A
2 - 4
(0:1, 2:2, 0:1)

Slováci sa poriadne natrápili. Vstup do šampionátu však zvládli

Slovensko - Francúzsko: Slovenskí hokejisti vyhrali 4:2 v úvode MS v hokeji 2022. (Autor: TASR)
Sportnet, TASR|13. máj 2022 o 17:37 (aktualizované 13. máj 2022 o 18:34)

Slovensko dnes zdolalo Francúzsko na MS v hokeji 2022, pozrite si priebeh a konečný výsledok. Regenda strelil dva góly.

Slovensko - Francúzsko: Výsledok a štatistiky zápasu na MS v hokeji 2022

Slovensko - Francúzsko 4:2 (0:1, 2:2,1:0)

Góly: 11. Regenda (Grman, Roman), 22. Tatar (Slafkovský, Lantoši), 39. Takáč (Liška, Nemec), 60. Regenda (Slafkovský) - 27. Rech (Boudon), 33. Perret (Claireaux, Auvitu)

Rozhodovali: Heikkinen (Fín.), Rekucki (USA) - Beresford (V. Brit.), Seewald (Rak.). Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0

Diváci: 3731

Slovensko: Rybár - Rosandič, Čerešňák, Ivan, Nemec, Jánošík, Gachulinec, Grman - Tatar, Krištof, Lantoši - Slafkovský, Roman, Regenda - Lunter, Tamáši, Pospíšil - Liška, Minárik, Takáč

Francúzsko: Buysse - Gallet, Auvitu, Bault, Chakiachvili, Thiry, Crinon, Llorca - Fleury, Texier, T. Bozon - Bertrand, Claireaux, Perret - Rech, Boudon, S. Treille - Leclerc, Ritz, K. Bozon

Slovenskí reprezentanti v prvom zápase na MS v hokeji 2022 zvíťazili nad Francúzskom 4:2. V tabuľke skupiny A majú prvé tri body.

Víťazný gól strelil v závere druhej tretiny Samuel Takáč. Slovenský tím si najskôr vypracoval dvojgólové vedenie po góloch Pavla Regendu a Tomáša Tatara.

No Francúzi mali v druhej tretine veľa šancí a v priebehu siedmich minút vyrovnali na 2:2.
Veľmi dobre chytal brankár Patrik Rybár. V druhej tretine zastavil viacero nebezpečných striel.

V závere pri hre bez brankára Francúzi nedokázali ohroziť Rybára. Naopak do prázdnej brány skóroval Regenda.

„Urobili sme pár chýb, z ktorých dali Francúzi góly. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. Keď sme robili drobné chyby, hneď sme mali Francúzov za chrbtom. Nemalo sa to stávať. Ale mali sme nad nimi trochu navrch,“ hodnotil pre RTVS po druhej tretine kapitán Tomáš Tatar.

V sobotu nastúpia slovenskí hokejisti na druhý zápas MS o 19.20 h proti Nemecku.

Pozrite si tiež kompletný program turnaja a aktuálne tabuľky.

Slovensko - Francúzsko: Video zostrih zo zápasu

Tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2022

Priebeh zápasu Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2022

I. tretina:

V úvode duelu sa mužstvá rozbiehali pomalšie a hralo sa opatrne z oboch strán. Slováci boli aktívnejší smerom dopredu, zatiaľ čo Francúzi hrali tvrdšie a viac napádali rozohrávku súpera.

Skóre stretnutia otvoril v polovici prvej tretiny Pavol Regenda, keď sa po prihrávke Grmana na dvakrát presadil pred bránkou Buysseho a strelil svoj prvý gól pri debute na seniorskom svetovom šampionáte.

Pol minúty po ňom dostali Francúzi šancu vyrovnať stav v úvodnej presilovej hre. Na trestnú lavicu putoval Gachulinec za držanie. Slováci boli pod tlakom, ale Rybár predviedol niekoľko zákrokov a udržal si čisté konto.

Prvú dvadsaťminútovku dohrávali obe mužstvá vo štvorici po tom, ako rozhodcovia vylúčili Pospíšila a Bertranda za potýčku pri francúzskej striedačke. Do kabín išlo Slovensko s najtesnejším náskokom.

II. tretina:

Slováci hrali v úvode druhej tretiny prvú presilovú hru na turnaji a zužitkovali ju už po 39 sekundách zásluhou kapitána Tomáša Tatara. Ten pohotovo dorazil za francúzskeho gólmana strelu Lantošiho z opačného kruhu aj vďaka cloneniu Slafkovského.

Francúzom sa podarilo vsietiť kontaktný gól na 1:2 o štyri minúty. Anthony Rech sa po vhadzovaní preštrikoval pred bránku a jeho bekhendové zakončenie z medzikružia skončilo za chrbtom Rybára. Slováci hrali zakrátko druhýkrát v dueli v početnej výhode.

Francúzov "zavreli" v ich obrannom pásme, no nedokázali premeniť ani jednu zo šancí. Vypomstilo sa im to v 33. minúte, keď Francúzi vyrovnali stav duelu na 2:2. Jordann Perret nabral rýchlosť a kľučkou zblízka prekonal Rybára.

Slovenský brankár o pár minút neskôr zneškodnil samostatný únik Texiera. V 39. minúte poslal Slovensko do vedenia 3:2 Samuel Takáč, ktorý prekonal Buysseho bekhendovou dorážkou stojac chrbtom k bránke.

Aj on skóroval pri premiére na MS. Záver tretiny priniesol ešte tretiu presilovku Slovenska, ktorú predelila prestávka.

III. tretina:

Slovenskí hokejisti začali tretiu tretinu hrou piatich proti štyrom, ale štvrtý gól v zápase nepridali. Počas záverečnej dvadsaťminútovky boli aktívnejší a mali viacero príležitostí na zvýšenie svojho náskoku, no francúzsky brankár odolal.

V 54. minúte však rozohral puk nedovoleným spôsobom a daroval Slovensku štvrtú presilovku v dueli. Napriek útočnému tlaku zostala nevyužitá.

Francúzi dve minúty pred koncom riadneho hracieho času odvolali Buysseho z bránky a pokúsili sa vyrovnať skóre pri hre šiestich proti piatim. Regenda osem sekúnd pred koncom spečatil triumf Slovenska. Slováci prestrieľali Francúzov 28:18.

Hlasy po zápase

/zdroj: RTVS/

Samuel Takáč, útočník Slovenska, strelec víťazného gólu: "Víťazstvo v prvom zápase je vždy dôležité. Máme sa od čoho odraziť. Dnes bolo menšie klzisko než v nedávnom vzájomnom zápase v Žiline. Bolo to o súbojoch, v tomto sa Francúzi zlepšili."

Pavol Regenda, útočník Slovenska, strelec dvoch gólov: "V druhej tretine sme nehrali tak jednoducho ako v prvej. Neposúvali sme si rýchlo puky a zložito sme prechádzali cez modrú čiaru. Aj preto sa Francúzi dostali do prečíslení. Toho sa musíme v ďalších zápasoch vyvarovať. Ja som veľmi rád, že znovu hrám v útoku s Jurajom Slafkovským a Milošom Romanom. Dúfal som, že to tak bude. My s Milošom sme ´robotníci´, Juro je strelec. Verím, že nám to takto dobre pôjde aj naďalej."

Tomáš Tatar, útočník a kapitán Slovenska, strelec druhého gólu: "Myslím si, že náš výkon bol perfektný. Ale škoda chýb, ktoré nás stáli góly. Niekto si myslí, že sú to len Francúzi, ale je to ťažký súper, fyzicky náročný. Sme radi za body."

Juraj Slafkovský, útočník Slovenska: "Prvý zápas má každý veľa energie, dnes sa to potvrdilo. Ale my máme body a víťazstvo. Potešili sme divákov, ale je to len začiatok. Zajtra hráme s ťažším súperom a bude to ešte väčšia bitka."

Domov»MS v hokeji 2022»Slováci sa poriadne natrápili. Vstup do šampionátu však zvládli