Máte chuť na pestré farby

Všetci iste bez váhania potvrdia, že dobrí kuchári, či už ide o vlastnú mamičku, alebo špičkového kuchára vo vyhlásenej reštaurácii, majú jedno spoločné - okrídlenú fantáziu, cit pre chuťovú, tvarovú aj farebnú vyváženosť a podvedomý zmysel pre súlad.

Spolu s nepostrádateľným fortieľom a skúsenosťami tak dokážu vytvoriť nezvyčajné, dych vyrážajúce kompozície.

Apodobné je to aj so zariaďovaním efektnej a praktickej kuchyne. Vábne vyzerajúce, rozvoniavajúce pochúťky, pripravené v peknom a praktickom interiéri, patria ku gurmánskym zážitkom. Predstavivosť a cit pre harmóniu je kľúčom k úspechu aj pri stvárnení kuchyne. Použitie farby v interiérovom dizajne je nemenej dôležité ako racionálne vyriešenie dispozície alebo harmónia navrhnutých tvarov. Vhodne zvolená a šikovne použitá môže priestor neuveriteľne vylepšiť, nevhodne zasa neuveriteľne pokaziť. Farby nás v živote obklopujú na každom kroku a či chceme, alebo nie, pôsobia na naše pocity a podvedomie. Dokážu ovplyvňovať náladu, pôsobiť stimulujúco i upokojujúco a dokonca aj regulovať neurovegetatívne procesy v našom organizme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* Ktorá je obľúbená?

Každý človek má k farebnosti iný vzťah a preferuje iné farebné ladenie. Málo ľudí má obľúbenú len jedinú farbu, väčšinou inklinujú k viacerým, ktorým potom určujú poradie obľúbenosti. Práve táto škála je výrazom jedinečnosti a individuality každého z nás. Uprednostňovanie farieb sa mení vekom, vonkajšími aj vnútornými - telesnými i duševnými vplyvmi. Psychológovia už dávno odhalili, že na základe farebných testov možno spoľahlivo určiť osobnosť človeka s takou istotou a presnosťou ako napríklad grafologickým rozborom či dlhým osobným pohovorom.

Dlhoročné výskumy ukázali, že poradie obľúbenosti farieb u dospelých ľudí je nasledovné:

* modrá

* zelená

* žltá

* oranžová

* fialová

* biela

Nielen jednotlivé farby, ale aj ich kombinácie hodnotíme vždy výsostne subjektívne. Celkový dojem, či je harmonický, alebo disharmonický, závisí v prevažnej miere od vnímajúcej osoby. Ako „pekné“ zvyknú ľudia označovať farby sýte a intenzívne, ktorých tón nie je lomený čiernou ani bielou. Farby dokážu intenzívne pôsobiť na psychiku človeka bez toho, aby si to uvedomoval. Účinky sú ovplyvnené stáročiami skúseností a sú neoddeliteľnou súčasťou nášho podvedomia - napríklad pocit tepelného komfortu sa mení v závislosti od farebnosti prostredia. Studené farby znižujú vnímanie tepla a pokusné osoby odhadujú teplotu v miestnosti o 3-4 stupne nižšiu, ako je v skutočnosti. Teplé farby zasa pocitovo zohrievajú, takže máme pocit teplejšieho prostredia, ako ukazuje ortuť teplomera.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v našom domácom prostredí nás neustále obklopujú farby. V každej miestnosti a každej minúte. Inte-riér zväčša tiež zariaďujeme so zreteľom na to, aká farebnosť patrí k našim obľúbeným a farebnému „hýreniu“ sa iste nevyhne ani kuchyňa.

* Farby aj v kuchyni

Aj keď práve aktuálne trendy farbami skôr šetria, v ponuke stále zotrvávajú aj kuchynské zostavy výrazne narúšajúce „šeď všedných dní“. Miernejšie temperamenty zvyknú pri výbere kuchynskej zostavy využívať skôr kombinácie s drevenými dekormi a jednou výraznou doplnkovou farbou. Aj odtiene dreva zaberajú širokú škálu od slonovinovej až po hnedočiernu a efektne sa kombinujú s jednofarebnými plochami. Jednoznačný recept na zaručene správne kombinácie samozrejme neexistuje. Kto sa uspokojí s metódou „menej je viac“ má k dispozícii napríklad tzv. rámové dvierka, kde rám má vzhľad prírodného dreva a výplň je z farebne upraveného materiálu. Inou možnosťou je kombinácia prírodných a farebných dvierok na predných plochách zostavy. Základnou podmienkou úspechu však je opticky vyvážené rozmiestnenie farebných plôch. Výrazní individualisti, mladí ľudia a kreatívne a dynamické osoby dávajú prednosť celofarebným kuchyniam, kde celú čelnú plochu zaberie práve tá ich obľúbená farba. Žiarivé, čisté odtiene alebo jemné pastelové, výber je naozaj široký. Aj škála povrchových úprav je bohatá - matné a polomatné, štruktúrované nástreky až po emaily s vysokým zrkadlovým leskom.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka pretrvávajúcim trendom v maximálnom využívaní obytného priestoru sa kuchyňa stala organickou súčasťou tzv. dennej časti bytu. Stala sa miestnosťou, kde rodina trávi čas spoločne pri príprave jedla a spojila sa dispozične s obývačkou. Táto skutočnosť výrazne ovplyvnila aj požiadavky na jej reprezentatívny vzhľad. Nábytok a estetické stvárnenie priestoru teda musí zodpovedať úrovni obývačkového zariadenia, vhodne ho dopĺňať a harmonizovať s ním. Spomeňte si len na zaužívaný zľudovelý výraz „parádna izba“, kde sa vodili predovšetkým návštevy a bola výkladnou skriňou blahobytu každej rodiny a podotýkam, že vo všedné dni sa vôbec nepoužívala. Výkladnou skriňou snáď aj zostala, avšak rozdiel je v každodennom používaní celou rodinou a tým, že k nej pribudla aj kuchyňa, ktorá bola dovtedy popoluškou a pred zrakmi cudzích sa skôr skrývala.

SkryťVypnúť reklamu

Farby môžeme podľa ich pôsobenia na pocity rozdeliť aj na „ťažké“ a „ľahké“. Ťažké sa hodia na podlahu, vzbudzujú dojem „pevnej zeme pod nohami“ a ľahké na maľovku stien a nábytok (napríklad slnečný deň či modré nebo nad hlavou).

Zaujímavým efektom je dojmové pôsobenie farieb pri použití v priestore. Červená má tendenciu predstupovať pred pozadie, akoby nám vychádzala v ústrety, zatiaľ čo pastelová modrá priestorovo ako keby ustupovala a predmety či nábytok takejto farby sa zdajú byť vzdialenejšie ako v skutočnosti. Vo všeobecnosti svetlé farby ako keby ustupovali do pozadia (miestnosti zväčšujú) a intenzívne tmavšie zasa predstupujú do popredia. Dojem ustupovania aj predstupovania však závisí nielen od samotnej farby predmetu, ale aj od pozadia. Ak chceme, aby predmet vynikal a dominoval, urobíme pozadie v tlmených tónoch a predmetu dáme jasnú, čistú farebnosť, najlepšie zo škály komplementárnych farieb.

SkryťVypnúť reklamu

* Farby a svetlo

Mocným čarodejníkom meniacim farby je práve svetlo. Orientácia kuchyne na svetové strany, miera a intenzita osvetlenia či zatienenia, aj ročné obdobie a konkrétna hodina (intenzita aj farba denného svetla sa mení tiež v závislosti od času) - to všetko ovplyvní vyznenie farieb v konkrétnom priestore. Určite sa vám pri nákupoch už stalo, že vec výraznej farby vyzerala v obchode úplne ináč ako u vás doma. Má to na svedomí práve osvetlenie. So spomínanými danosťami vašej kuchyne už zrejme veľa nenarobíte, čarovať však môžete s umelým osvetlením, jeho umiestnením aj zafarbením. Svetelný zdroj v kuchyni by mal mať podobné zloženie farebného spektra ako denné svetlo, aby čo najmenej skresľoval prirodzenú farebnosť potravín. Určité veci sme navyknutí vnímať v ustálených farebných kombináciách ako naprík-lad jedlo. Zrakový vnem nám slúži ako prvý z receptorov na skontrolovanie potravy, ktorú sa chystáme konzumovať. Až po prijatí súhlasnej správy, že potravina je v poriadku, sa odvážime zahryznúť. Vždy prvou v poradí je optická kontrola - už naj-menšia odchýlka v ustálenej farebnosti v nás zatiahne „brzdu“ a vydá pokyn na ďalšie skúmanie čuchové a hmatové. Ak chcete držať drastickú diétu, odporúčame namontovať do kuchynskej lampy zelenú žiarovku. Kombinácie ako modrastý biftek s hnedým hráškom a sivým šalátom, prípadne pôvodne červeným vínom vo farbe ricínového oleja, určite nevydržíte.

SkryťVypnúť reklamu

Farby vzbudzujúce chuť sú tajným receptom všetkých rýchlych občerstvení a verte, že tieto známe a úspešné firmy majú psychológiu pôsobenie farieb a osvetlenia na zákazníka naozaj veľmi dobre preštudovanú. Hamburger alebo pizza tam chutia oveľa lepšie ako napríklad v staničnom bufete osvetlenom studeným a neosobným modrastým svetlom a verte, že to vôbec nemusí súvisieť s receptúrou.

* Farby a móda

Obľúbenosť farieb je do značnej miery aj módna záležitosť, ktorá niekedy dokáže prekryť aj naše osobné preferencie. Veď kto by už chcel zostať „sto rokov za opicami“, predsa len hodnotenie „dobrého vkusu“ je spoločensky prestížna záležitosť. Tak ako v móde, aj v interiérovej tvorbe je dôležité nielen umenie kombinovať, ale aj odhad-núť konečný vzhľad a vplyv na psychickú pohodu užívateľa, farby sa dajú využiť na prípadnú korekciu niektorých rušivých a nepriaznivých aspektov v konkrétnom priestore. Aká farebná bude vaša kuchyňa a ako sa v nej budete cítiť, ovplyvňujete v prvom rade vy sami. Ak ste nerozhodní, prípadne máte za sebou už pár nevydarených experimentov, pozvite si radšej k za-riaďovaniu odborníka, ktorý dokáže farebné pôsobenie jednotlivých povrchov a prvkov zariadenia vopred odhadnúť. Základom je vyberať z farebnej vzorkovnice priamo „na mieste činu“ a najlepšie pri dennom (najlepšie rannom aj poobedňajšom) aj umelom osvetlení. Len tak zistíte, ako sa mení vyznenie jednotlivých farieb na mieste ich použitia. Pozor aj na fakt, že vzorky farieb sú na malých plochách a v susedstve iných farieb, takže ich vnímame skreslene. Ináč budú pôsobiť v kombinácii s farebnosťou podlahy a stien a na veľkých plochách. *

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 657
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 189
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 053
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 207
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu