BRATISLAVA –
Takisto ako názov rumu, pretože v únii je takto označená liehovina vyrábaná z cukrovej trstiny a ten náš sa vyrába z cukrovej repy. Demänovka, borovička si bošácka slivovica by nám však mali zostať.
O bryndzu síce neprídeme, ale ak budeme chcieť vyvážať aj tú zo salašov, bude do nich treba investovať. Na salaši bude musieť byť napríklad splachovací záchod.
Tento polrok Slovensko začína rokovania s úniou o kapitole poľnohospodárstvo. Smernice sú v únii v mnohých oblastiach iné ako naše. A Európu máme v čom doháňať. „Slovensko stále zaostáva v prispôsobovaní sa európskej poľnohospodárskej legislatíve, okrem veterinárneho sektora. Nedostatky, ktoré boli vytknuté v roku 2000, sa znova potvrdili,“ konštatovala pravidelná hodnotiaca správa Európskej komisie za rok 2001.
Rokovania sú zložité najmä preto, že ide o veľké peniaze, ktoré únia vyčleňuje na podporu poľnohospodárskej produkcie. Ročne na to vynakladá až polovicu svojho rozpočtu.
Farmári v členských štátoch dostávajú tzv. priame platby, aby boli pre všetky krajiny vytvorené rovnaké podmienky na trhu. Slovensko sa spolu s ostatnými kandidátskymi krajinami snaží dosiahnuť rovnaké priame platby aj pre svojich poľnohospodárov. Európska únia váha – v hre je príliš veľa peňazí, ktoré by ubudli jej farmárom.
Najnovšie správy z Bruselu hovoria, že únia uvažuje platiť farmárom nových členských krajín 25 percent zo sumy, ktorú dostávajú farmári v únii.
Viac v dnešnej TÉME alebo na 5. strane papierového vydania denníka SME.