SME

Na Marse je zvláštna diera. Vedie do hlbokej jaskyne

Diera má priemer 35 metrov.

Kužeľová prepadlina s dierou vedúcou do podzemnej jaskyne.Kužeľová prepadlina s dierou vedúcou do podzemnej jaskyne. (Zdroj: NASA/JPL/UArizona)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.

Keď sa raz ľudia dostanú na Mars, zrejme čo najskôr zamiera do podpovrchových jaskýň na planéte. Poskytovali by väčšiu ochranu obydlí pred radiáciou či zmenami teplôt.

Zároveň by mohli byť dobrým miestom na pátranie po mimozemskom živote.

Občas sa takéto podpovrchové jaskyne odhalia vďaka tomu, že ich strop sa prepadne a na povrchu vznikne diera. Jednu takú našli na západnej strane veľkej sopky Pavonis Mons. Jej záber začiatkom marca zverejnil web NASA Astronomy Picture of the Day.

SkryťVypnúť reklamu

Útvar odfotila v roku 2011 kamera HiRISE na sonde Mars Reconnaissance Orbiter. Prístroj skúma červenú planétu vo viditeľnom svetle.

Diera má priemer 35 metrov. Nachádza sa v kužeľovitej prepadline. Materiál, ktorý ju kedysi vypĺňal, sa cez dieru vysypal do jaskyne a vytvoril v nej vyvýšeninu. Na zábere vidno vrchol vyvýšeniny, ktorý čiastočne zakrýva tieň. Podľa neho vedci zistili, že vrchol nahromadeného materiálu je takmer tridsať metrov pod dierou.

Súvisiaci článok Prachoví diabli a marsotrasenia. Čo zistila marťanská sonda po roku? Čítajte 

Vzhľadom na množstvo prepadnutého materiálu môže byť vyvýšenina vysoká aspoň 62 metrov. To by znamenalo, že pred zaplnením bola jaskyňa aspoň deväťdesiat metrov hlboká.

Vedci uvažujú, že jaskyňa môže byť súčasťou lávových tunelov. Vznikajú, keď pod povrchom prúdi láva. Keď neskôr odtečie, po prúde ostávajú dlhé prázdne priestory. Občas sa stane, že ich vrchná časť tunelov sa zrúti a vznikne otvor .

SkryťVypnúť reklamu

Celková veľkosť podzemnej jaskyne pri sopke Pavonis Mons nie je známa. No pre budúcich astronautov či robotické misie môže byť zaujímavým miestom na prieskum.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu