Pre mnohých ľudí sa dnes kupovanie áut či zariadenia do domácnosti na lízing stalo už bežnou súčasťou života. Je to jednoduchý spôsob, ako sa dostať k veci, na ktorú momentálne nemajú dostatok prostriedkov, ale ktorú nutne potrebujú. Menej známe je však u nás zatiaľ to, že aj ľudia sa môžu stať "predmetom" lízingu. Vo svete sa pritom pomocou personálneho lízingu zamestnávajú tisícky ľudí. Spojovacím článkom medzi zamestnávateľmi a zamestnancami sú personálne agentúry, ktoré sa zaoberajú lízingom, alebo agentúry dočasného zamestnávania (ADZ).
Najčastejšie hľadajú dočasných zamestnancov firmy v takých sektoroch hospodárstva, kde sa v určitých obdobiach pracuje viac - napríklad poľnohospodárske a potravinárske podniky pri zbere a spracúvaní plodín, alebo automobilky či firmy vyrábajúce elektroniku pri jednorazových väčších zákazkách. Tieto podniky hľadajú väčšinou dočasných zamestnancov na posty robotníkov prípadne technikov.
V zahraničí však firmy bežne najímajú pre zvládnutie nárazových situácií aj celé oddelenia, alebo vysokošpecializovaných odborníkov - na lízing bežne pracujú napríklad odborníci
v oblasti krízového manažmentu.
Podľa riaditeľa slovenskej pobočky spoločnosti Manpower Borisa Lukáča sa u nás firmy začínajú zaujímať už aj
o administratívnych pracovníkov, pracovníkov call centier a podobne. Aj
v Česku už personálne agentúry lízujú pre firmy aj väčší počet pracovníkov - niekedy dokonca celé obchodné oddelenia a podobne.
Počet ľudí, pracujúcich na lízing vo svete stále rastie - len agentúra Manpower napríklad zamestnala počas minulého roka takýmto spôsobom vyše 2 a pol milióna ľudí. Aj u nás sa personálny lízing pomaly rozbieha, ľudia však k nemu nemajú príliš veľkú dôveru. Agentúram dočasného zamestnávania totiž pokazilo imidž najmä v minulosti nedodržiavanie Zákonníka práce. Podľa štatistík najviac využívajú zamestnanie na lízing čerství absolventi škôl, pretože im v krátkom čase ponúka možnosť získať pracovné skúsenosti vo viacerých firmách, ďalej študenti vysokých škôl, ale aj ľudia, ktorí si hľadajú nové miesto a majú radi nové možnosti a zmenu.
Zamestnávateľom zase personálny lízing ponúka rýchle pokrytie pracovníkov pri náhlych objednávkach alebo výpadkoch, sezónnych výkyvoch a podobne. Znamenajú pre nich tiež úsporu času aj papierovačiek, pretože celú agendu s najímaním, testovaním a výberom pracovníkov za nich urobí personálna agentúra. Okrem toho agentúra garantuje firme aj odbornosť zamestnanca a ak vypadne z práce, alebo s ním firma nie je spokojná, agentúra je schopná nahradiť ho iným človekom do 48 alebo maximálne do 72 hodín.
Aj keď počet ľudí zamestnaných formou dočasného zamestnania stále stúpa, počet firiem, ktoré lízing využívajú je viac-menej rovnaký. Z hľadiska jednotlivých sektorov najviac pracovníkov (80%) pracovalo v priemysle, významný nárast však zaznamenali aj oblasti obchodu a dopravy.
(gal)
Príklad pracovných pozícií
ponúkaných na lízing
* Nákupca
* Finančný plánovač
* Vedúci skladu
* Skladník
* Likvidátor poistných udalostí
* IT špecialista
* Operátor výroby - robotník
* Vedúci obchodnej skupiny
* Asistentka
* Vedúci nákupu
* Samostatný účtovník
* Obchodný manažér
* Osobný bankár
* Inžinier oddelenia procesu
* Elektroúdržbár
* Upratovačka