Osobné automobily sú komoditou, ktorú lízingové spoločnosti financujú najčastejšie. V minulom roku bolo podľa Združenia automobilového priemyslu na Slovensku predaných 57 430 nových automobilov. Z tohto počtu prefinancovali lízingové spoločnosti 31 541 áut, čo je takmer 55 percent. Znamená to, že pri kúpe každého druhého auta využili klienti služby lízingových spoločností. Lízingovky však prefinancovali ešte viac osobných áut, lebo k číslu 31 541 treba prirátať ojazdené autá. Celkovo tak lízingové spoločnosti prefinancovali 43 774 osobných automobilov v hodnote 18 747 mil. Sk. Klienti týchto inštitúcií využívali najčastejšie, v takmer 89 percentách prípadov, finančný lízing. Operatívny lízing využívali len podnikateľské subjekty a prefinancovali ním 5,4 percenta osobných automobilov. Zákazníci lízingových spoločností využívali aj nové formy financovania - predaj na splátky, v troch percentách prípadov a spotrebiteľský úver v 2,6 percentách prípadov.
Nielen lízing
Napriek tomu, že finančný lízing využívajú klienti lízingových spoločností ešte stále vo veľkej väčšine prípadov, ponuka financujúcich spoločností sa rozširuje aj v tomto smere. Dôvodom je nielen rastúca konkurencia lízingových spoločností, ale najmä bánk a ich špecializovaných produktov na financovanie áut.
Klienti lízingoviek sa môžu v súčasnosti rozhodnúť pre finančný lízing, operatívny lízing, predaj na splátky alebo spotrebiteľský úver. Parametre jednotlivých typov financovania sú rôzne, treba si preto vybrať ten najvýhodnejší.
Finančný lízing je najčastejšie využívanou formou financovania osobných automobilov. Ide o dlhodobý prenájom s prevodom vlastníckych práv na nájomcu po ukončení zmluvy. Právnym vlastníkom predmetu lízingu je počas trvania zmluvy lízingová spoločnosť, ekonomickým vlastníkom je nájomca. Lízingová spoločnosť kúpi od dodávateľa auto, ktoré si nájomca vyberie a v okamihu podpisu lízingovej zmluvy a úhrady prvej splátky, môže nájomca auto používať. O prevádzku a údržbu sa počas doby lízingu stará nájomca, ktorý má naň po ukončení obdobia prenájmu predkupné právo. Od lízingovej spoločnosti ho odkupuje za vopred dohodnutú zostatkovú cenu, ktorá býva určená ako fixná čiastka, napríklad
100 alebo 1 000 korún alebo ako percento z obstarávacej ceny.
Operatívny lízing využívajú väčšie firmy na obstaranie a správu svojho firemného vozového parku. Ide o krátkodobý zmluvný vzťah medzi lízingovou spoločnosťou a nájomcom. Základom operatívneho lízingu je prenájom automobilov, ktoré nájomca využíva, avšak po ukončení doby nájmu vlastnícke práva ostávajú lízingovej spoločnosti. Tá môže po ukončení nájomnej zmluvy s majetkom nakladať podľa svojho uváženia, môže ho znovu prenajať, odpredať a podobne. Podstatou operatívneho lízingu je používanie automobilu, nie jeho získanie. Lízingová spoločnosť poskytuje väčšinou nájomcovi aj sprievodné služby, napríklad servis, údržbu, úhradu poistného. V prípade poruchy prenajatého vozu poskytuje lízingová spoločnosť zvyčajne náhradu.
Splátkový predaj slúži na obstaranie automobilov bez stopercentného použitia vlastných hotovostných finančných prostriedkov a využiť ho môžu podnikatelia aj súkromné osoby. Základný rozdiel medzi lízingom a splátkovým predajom je v momente prechodu vlastníctva. Kým pri finančnom lízingu sa nájomca stáva majiteľom auta až po skončení zmluvného nájomného vzťahu medzi prenajímateľom a nájomcom, pri splátkovom predaji dochádza k prevodu vlastníctva podpisom kúpnej zmluvy a odovzdaním predmetu. Druhý zásadný rozdiel spočíva v období prenájmu. Predaj na splátky sa uzatvára na obdobie od jedného roka, keďže, na rozdiel od finančného lízingu, neexistuje zákonom obmedzené obdobie prenájmu.
Spotrebiteľský úver je určený pre podnikateľov i súkromné osoby a je najnovším produktom v palete možností financovania automobilov. Rovnako ako pri predaji na splátky aj pri spotrebiteľskom úvere sa klient stáva okamžite pri podpise zmluvy majiteľom kupovaného auta. Lízingové spoločnosti ponúkajú úver na obdobie 6 až 72 mesiacov a výška úveru sa pohybuje od 40 do 80 percent z obstarávacej ceny. (efa)