Rozvoj moderného lízingu možno datovať do 50. rokov minulého storočia v Spojených štátoch amerických. V Európe nastúpil o desať rokov neskôr podobný trend. V roku 1960 bola založená Britská obchodno-úverová spoločnosť zaoberajúca sa lízingom a o rok neskôr boli podobné spoločnosti založené vo Francúzsku, Taliansku a Belgicku. Odvetvie sa prejavilo ako mimoriadne životaschopné. Špecializované lízingové spoločnosti existovali od roku 1966 takmer vo všetkých západoeurópskych krajinách.
Od roku 1978 eviduje Leaseurope štatistické objemy lízingu v európskych krajinách. Kým v prvom roku sledovania to bolo 6,9 biliónov ecu, v roku 1980 objem lízingu dosiahol 12,2 bil. ecu a v roku 1990 až 79,1 bil. ecu. V minulom roku asociácie združené v Leaseurope vykázali objem lízingu za svoje členské spoločnosti až 243,5 bil. eur.
Predbežné výsledky ukazujú rast
Leaseurope zverejnilo predbežné výsledky európskeho lízingového trhu. Podľa údajov, ktoré zaslali národné asociácie sa v minulom roku objem lízingu vyšplhal na 243 574 mil. eur. Oproti roku 2003 ide o 7,18 percentný nárast.
Lízing hnuteľných predmetov bol vykázaný v objeme 207 561 mil. eur, čo je oproti roku 2003 nárast o 8 percent. Vysoké prírastky v objeme lízingu hnuteľných predmetov boli zaznamenané
vo Fínsku (+58,5 percenta), Portugalsku (+26,2 percenta) a v Nórsku (+22,7 percenta). Slovenský lízingový trh v prepočte objemov na eurá zaznamenal 5,1-percentný nárast, čo je o pár percentuálnych bodov menej ako európsky priemer. Pokles v lízingových obchodoch bol zaznamenaný len vo Švajčiarsku a v Česku.
V lízingu nehnuteľností bol podľa predbežných údajov dosiahnutý tiež mierny nárast o 2,27 percenta. V absolútnych hodnotách boli prelízované nehnuteľnosti v sume 36 013 mil. eur. Vysoký rast bol zaznamenaný práve na Slovensku, bolo to však spôsobené prevzatím spoločnosti poskytujúcej lízing nehnuteľností členskou spoločnosťou slovenskej asociácie. Vysoké percentuálne nárasty boli zaznamenaná aj vo Švédsku, Poľsku a Nórsku.
(efa)