Lízing je jednou z foriem zadováženia si majetku. Umožňuje získať veci, na ktoré zákazník nemá dostatok prostriedkov v hotovosti, alebo nechce celú sumu zaplatiť naraz. Lízing mu pomôže splácanie rozložiť na dlhšie obdobie. Je to jedna z možností ako získať majetok bez nutnosti zaplatiť ihneď. Rovnakú šancu nadobudnutia majetku formou splátok okrem lízingu, umožňuje i úver a splátkový predaj. Každá z týchto foriem má svoje výhody, ale aj nevýhody.
Zákazník nie je majiteľom
Lízingový vzťah je založený na prenájme majetku. Hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá, zákazník lízingovej spoločnosti nie je počas trvania lízingu majiteľom splácaného majetku. Splátkami odvádza len nájomné, ktoré ho oprávňuje využívať prenajatú vec. Vlastníkom lízovaného zariadenia je počas celého času trvania lízingu lízingová spoločnosť.
Podľa nových pravidiel účtovania lízingu, ktoré vstúpili do platnosti od začiatku roka 2003, lízovaný majetok účtuje zákazník - podnikateľ, ako svoj, i naďalej je však právnym vlastníkom veci lízingovka.
V tom je rozdiel medzi úverom, splátkovým predajom a lízingom. Pri úvere a aj pri splátkovom predaji je majiteľom veci hneď od začiatku zákazník.
Prístupnejší ako úver
Z vlastníctva veci lízingovou spoločnosťou pramení i menšia obtiažnosť získania lízingu ako úveru. Lízingovka na rozdiel od banky kladie menšie nároky na bonitu zákazníka a potrebu ručenia. Napríklad súkromným osobám, ktoré chcú získať lízing na osobný automobil, stačia v niektorých prípadoch len základné doklady totožnosti. Od podnikateľov lízingovka vyžaduje i účtovné výkazy. Platí, že čím väčšiu sumu má spoločnosť za zákazníka zaplatiť, tým vyššie nároky musí žiadateľ spĺňať. Požiadavky na bonitu sú však pri lízingu stále nižšie ako pri úvere. Lízing preto spomedzi podnikateľov využívajú najmä malé a stredné podniky, ktorým spôsobuje splnenie úverových kritérií banky niekedy problémy.
Jednoduchšie vybavenie umožňuje vlastníctvo veci lízingovou spoločnosťou. Predmet lízingu jej totiž slúži ako záruka v prípade nesplácania. Ak teda zákazník neplatí riadne svoje splátky a nedohodne si ani s lízingovkou nový splátkový kalendár, firma mu môže predmet lízingu odobrať.
Štandardný priebeh
bez obmedzení
Pri štandardnom priebehu lízingovej zmluvy vlastníctvo predmetu lízingu lízingovkou zákazníka nijako zvlášť nezaťažuje. Lízingová spoločnosť nekontroluje ako zákazník prenajatý majetok využíva. Vo väčšine prípadov s dopravným prostriedkom alebo zariadením počas celého trvania lízingu ani nepríde do styku.
Jediným obmedzením sú technické úpravy, ktoré by chcel nájomca na majetku vykonať. V tom prípade, musí požiadať o súhlas lízingovú spoločnosť.
Isté problémy môžu však vzniknúť pri neštandardných situáciách. Napríklad pri krádeži automobilu alebo jeho úplnom zničení haváriou. Prijímateľom poistného plnenia od poisťovne je totiž, ako majiteľ veci, lízingová spoločnosť. Tá
z neho najprv kryje svoje náklady, ktoré jej s obchodom vznikli a až potom uspokojuje nároky zákazníka. V tomto prípade býva odškodnenie, ktoré klient dostane nižšie, ako keby plnenie od poisťovne smerovalo priamo jemu.
Predčasné ukončenie
V prípade, že sa lízingový nájomca rozhodne lízing predčasne ukončiť, má na výber niekoľko možností. Niektoré lízingové spoločnosť umožňujú predčasné splatenie lízingu. K bežným splátkam, ktoré zostávajú na zaplatenie si ale pripočítajú väčšinou istú prirážku alebo pokutu. Prenajatá vec sa po zaplatení stane majetkom zákazníka.
Ak zákazník nemá o predmet lízingu záujem, alebo si ho nemôže dovoliť predčasne vyplatiť, má na výber dve možnosti. Môže nájsť za seba náhradníka, ktorý bude v jeho lízingovej zmluve pokračovať. V tom prípade mu následník zaplatí odstupné, ktoré vykryje časť zaplatenej akontácie a už uhradených splátok.
Druhou možnosťou je predaj alebo prenájom predmetu lízingu novému zákazníkovi. Pôvodná lízingová zmluva sa ukončí a predmet lízingu spoločnosť odpredá alebo naň uzavrie novú lízingovú zmluvu s novým zákazníkom. Pôvodný nájomca potom väčšinou dostane pomernú časť akontácie, ktorú lízingovka počas lehoty
trvania lízingu ako zálohu ešte nezúčtovala do svojich nákladov.
Predčasné ukončenie býva pre klienta zvyčajne výhodnejšie pri úvere ako pri lízingu. Niektoré banky umožňujú predčasné splatenie úveru i bez poplatku. V prípade, ak klient neručí za úver samotným automobilom, môže ho kedykoľvek predať a z neho vyplatiť nesplatenú časť úveru. Výhodnejšie býva pri úvere i riešenie
poistných udalostí.
V prípade, ak sa však klient
s bankou nedohodne na zmene
v pôvodnom splácaní, banka môže uplatniť svoje nároky na zábezpekach, ktorými klient ručí - nehnuteľnosť, termínovaný účet, príjem klienta a ručiteľa, atď. Pri lízingu ručí zákazník len predmetom lízingu.
Vlastníctvo predmetu lízingu lízingovou spoločnosťou môže byť nevýhodné v prípade jej bankrotu. Správca konkurznej podstaty sa totiž môže rozhodnúť, že prenajaté veci odoberie pôvodným nájomcom a zahrnie ich do konkurznej podstaty, z ktorej sa budú uspokojovať veritelia spoločnosti. Na Slovensku sa už začal konkurz niekoľkých lízingových spoločností. V prípade lízingových firiem nebankových inštitúcií však k odobratiu vecí nájomcom nedošlo.
Vlastníctvo a využívanie
majetku
K prechodu vlastníctva pri finančnom lízingu dochádza až po jeho ukončení. Zákazník má predkupné právo na kúpu predmetu lízingu od lízingovej spoločnosti. Lízingovka mu ešte pred ukončením lízingu zašle faktúru na úhradu odkupnej alebo zostatkovej hodnoty, prípadne omeškaných platieb alebo pokút. Po jej úhrade sa stáva majiteľom automobilu alebo zariadenia.
Pri operatívnom lízingu sa zákazník majiteľom predmetu lízingu nestáva. Podstatou operatívneho lízingu nie je vlastníctvo majetku, ale len jeho využívanie. Ide tu teda len o prenájom. Po ukončení operatívneho lízingu zákazník zvyčajne uzavrie novú zmluvu na nový predmet lízingu, ktorý ďalej používa. Peter Apolen