SME

Čo si myslel Ivan Dérer o financovaní strán

Korupcia a majetková koncentrácia pomohli pochovať druhú republiku.

Edvard Beneš. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je politológ, venuje sa histórii slovenského politického myslenia.

Politická korupcia a nekalé financovanie politických strán patria medzi pálčivé problémy aj súčasného Slovenska. Kauzy ako Gorila, financovanie SDKÚ či “peniaze získané vlastnou hlavou” sú do dnešného dňa z hľadiska trestného práva nevyriešené a dlhodobo traumatizujú slovenskú spoločnosť.

Bolo by však chybou považovať tieto problémy iba za aktuálne nedostatky súčasnej demokracie. S podobnou situáciu sa totiž naša spoločnosť snažila vyrovnať už v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas existencie 1. ČSR, ako i v období rokov 1945 - 1948, bola politická korupcia závažným nedostatkom vtedajších režimov a nahlodávala dôveru verejnosti k štátu.

Popredný československý politik a neskorší predseda československého najvyššieho súdu Ivan Dérer prisudzoval práve tomuto problému kardinálny význam pri prevzatí moci komunistami vo februári 1948.

Keď kradnutie je mainstream

Keď sa po skončení druhej svetovej vojny rozhodovalo o pomeroch v oslobodenom Československu, etablované politické sily vytvorili tzv. Národný front. Išlo o zoskupenie politických strán, ktoré si po vzájomnej dohode monopolizovali výkon štátnej moci v štáte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Strany Národného frontu sa dohodli, že v rámci straníckej súťaže nepripustia vznik nových politických strán a rozdelia si medzi sebou všetky vládne a iné významné mocenské posty.

Posilnené svojim hegemónnym postavením, využili tieto strany dobové silné protinemecké cítenie más československého ľudu a aktívne sa zúčastnili konfiškácií majetku československých Nemcov. Ako príklad v tejto súvislosti uvádza Dérer to, že si strany Národného frontu “bez akéhokoľvek právneho podkladu a výhradne z titulu politickej moci prisvojili veľké tlačiarne… a iné veľké budovy a podniky.”

Motívom ich konania bolo podľa Dérera to, že nové politické elity vyžadovali pre seba a vlastné strany veľké stranícke sekretariáty, dobre platený a početný stranícky aparát ako i osobné majetkové výhody pre straníckych prominentov. Politická morálka sa tak dostala na úroveň, ktorú predtým československá spoločnosť nikdy nezažila.

Ako uvádza Dérer “v súvislosti s odsunom Nemcov sa diali priamo neuveriteľné veci. Azda nikdy sa tak veľkej časti obyvateľstva nezmocnila taká vášeň kradnúť, ako pri privlastňovaní si majetku po odsunutých Nemcoch. Politické strany nemohli zasiahnuť, pretože samé šli zlým príkladom”.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C627X na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu