SME

Lídri EÚ sa dohodli na dvoch termínoch odkladu brexitu (minúta po minúte)

Záleží, či parlament schváli dohodu.

Theresa Mayová s Donaldom Tuskom.Theresa Mayová s Donaldom Tuskom. (Zdroj: consilium.europa.eu/)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Britská premiérka Theresa Mayová listom požiadala Európsku úniu o posun termínu brexitu do konca júna.
  • Predseda Európskej rady Donald Tusk reagoval, že je to možné, ak Briti medzitým schvália dohodu o odchode.
  • To sa dostalo aj do návrhu záverečného uznesenia, uznesenie však začali lídri meniť a rokovanie sa pretiahlo o niekoľko hodín.
  • Lídri sa dohodli, že ak britský parlament na budúci týždeň prijme dohodu o odchode, Únia schváli odklad brexitu na 22. mája.
  • Ak dohoda budúci týždeň v parlamente neprejde, EÚ bude súhlasiť s odkladom na 12. apríla, pričom Británia musí pred týmto dátumom predstaviť ďalší plánovaný postup.

Dianie na summite sme sledovali minútu po minúte:

23:44 Minútu po minúte sme ukončili. Dianie okolo brexitu budeme sledovať aj v ďalších dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

23:23 Predseda Európskej rady Donald Tusk napísal, že lídri 27 členských štátov EÚ sa na uznesení zhodli jednomyseľne. Teraz sa stretne s premiérkou Mayovou.

Tusk okrem iného oznámil, že pokračujú aj prípravy na brexit bez dohody.

23:02 "Mayová dostala ďalší čas, aby sa pokúsila presadiť dohodu. Ak sa jej to nepodarí, má dva týždne na to, aby predstavila ďalší postup. V zásade toto rozhodnutie znamená, že možnosť odchodu bez dohody je preč zo stola a otvára cestu k mäkšiemu brexitu," píše na twitteri editorka Mirroru Pippa Crerarová.

22:51 Nižšie uvedené znenie záverečného uznesenia potvrdila aj BBC.

22:30 Podľa editora portálu Buzzfeed sa lídri členských krajín dohodli na tom, že ak britský parlament na budúci týždeň prijme dohodu, Únia schváli odklad brexitu na 22. mája. Ak dohoda budúci týždeň v parlamente neprejde, EÚ bude súhlasiť s odkladom na 12. apríla, pričom Británia musí pred týmto dátumom predstaviť ďalší plánovaný postup.

SkryťVypnúť reklamu

22:18 Dnešný summit sa zrejme tak skoro neskončí. Situáciu sa snažia brať s humorom niektorí novinári, ktorí prinášajú správy priamo z Bruselu.

21:52 Zaujímavé je, že debata o budúcnosti Británie pokračuje bez Británie. O termíne odkladu brexitu totiž rokujú lídri bez prítomnosti Theresy Mayovej.

Mayová síce bola na spoločnej večeri, ďalšie diskusie sú ale bez nej.

21:24 Juncker a Tusk mali pôvodne vystúpiť na tlačovej konferencii už o 19:00. Viac ako dve hodiny po tomto termíne stále nie je jasný záver rokovaní.

Lídri aktuálne prerušili svoje debaty a rozišli sa na večeru, po ktorej budú v diskusiách pokračovať.

Problémom naďalej zostáva termín, na kedy by mali brexit odložiť. Časť politikov presadzuje termín skorší ako 30. jún, ktorý navrhuje Theresa Mayová. Ďalšia časť chce termín výrazne neskorší.

SkryťVypnúť reklamu

21:13 Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa vyslovil za to, aby Únia povolila Veľkej Británii odklad brexitu o niekoľko mesiacov a aby si nestanovovala dodatočné podmienky a vlastné termíny.

Prečítajte si tiež: Viac ako milión Britov žiada v petícii koniec brexitu Čítajte 

Ako Morawiecki povedal novinárom, stretol sa vo štvrtok s Mayovou a utvrdil sa v tom, že situácia v britskom parlamente je "nesmierne zložitá". V Británii žijú a pracujú státisíce Poliakov a Varšava dlhodobo tvrdí, že chce, aby táto krajina aj po brexite zostala čo najsilnejšie prepojená s EÚ.

20:38 Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen považuje prípadný odklad brexitu na 30. júna za veľmi nešťastný nápad, pričom relevantnými možnosťami ďalšieho vývoja sú teraz podľa neho len tvrdý brexit alebo zotrvanie Británie v EÚ, píše TASR.

Vyhlásil to vo štvrtok počas stretnutia so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom v obci Weiden am See pri Neziderskom jazere.

SkryťVypnúť reklamu

"Akékoľvek odsúvanie, ktoré sa plánuje rozhodnutím Európskej rady k 30. júnu, považujem za veľmi nešťastné z toho dôvodu, že koncom mája nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu a ja si neviem predstaviť, že by sa na nich jedna z členských krajín nezúčastnila. To z právneho a politického hľadiska považujem za nešťastné," vyhlásil rakúsky prezident.

Van der Bellen v tejto súvislosti ďalej povedal, že vzhľadom na situáciu, keď britskí poslanci už dvakrát odmietli dohodu o brexite, ktorú Británia uzavrela s EÚ, by bolo správne nastoliť Londýnu dve možnosti, a to "odchod bez dohody, alebo zachovanie statusu quo". O výbere jednej z týchto dvoch možností by podľa neho mohli rozhodnúť britskí občania v referende.

SkryťVypnúť reklamu

20:34 Európski lídri podľa Politica v týchto chvíľach diskusujú o zmenenom návrhu vyhlásenia, ktorý vypúšťa ako termín britského odchodu 22. máj. Namiesto toho by Británia odišla 7. mája, ale do 11. apríla sa môže vyjadriť, že zorganizuje svoju časť volieb do Európskeho parlamentu a odchod sa posunie o výrazne dlhšie obdobie.

20:12 Denis Staunton z Irish Times na twitteri píše, že rokovania by sa mohli natiahnuť ešte na niekoľko hodín. Stále sa rozoberá, ktorý termín Únia odobrí na posunutie britského odchodu a či súhlas podmienia schválením "rozvodovej" dohody.

20:05 Aj kandidát frakcie ľudovcov na budúceho predsedu Európskej komisie Manfred Weber kritizuje Mayovú za to, ako sa v stredu prihovorila svojim poslancom.

„Ak by sme mali väčšinu v parlamente, všetko by bolo v poriadku, ale nie je veľmi pravdepodobné, že by sa v najbližších týždňoch v parlamente niečo zmenilo,“ povedal pre CNN.

SkryťVypnúť reklamu

„Presne preto máme pred sebou toľko neistoty. Ani vývoj z poslednej noci nebol veľmi sľubný. Ak útočíte na vlastný parlament, neposúvate sa bližšie k výsledku,“ vyhlásil.

20:00 BBC píše, že medzi britskými poslancami je pochmúrna nálada. „Uvedomujú si, že budúci týždeň budú musieť urobiť zásadné rozhodnutie – či zmenia zákon, aby sa brexit neodohral, alebo prijmú realitu odchodu bez dohody,“ píše korešpondent BBC Chris Mason.

Podľa neho sa premiérke nepodarilo stredajším vyhlásením presvedčiť potrebné desiatky poslancov, aby dohodu podporili. Navyše, zástancovia tvrdého brexitu cítia, že po tom, ako Mayová odmietla dlhší posun termínu odchodu, majú na dosah svoj cieľ – ten najtvrdší možný odchod.

Postoj nateraz nemenia ani severoírski unionisti, ktorí podporujú menšinovú vládu konzervatívcov.

SkryťVypnúť reklamu

19:55 Európski lídri podľa novinárov prepisujú návrh záverečného uznesenia, ktoré predniesol Donald Tusk. Podľa írskej verejnoprávnej RTE z návrhu vypadol termín britského odchodu 22. máj a hľadá sa „iné riešenie“. Medzi novinármi sa už špekuluje, že tento večer bude dlhší, ako sa očakávalo.

Lídri vraj zvažujú, že by sa ako termín určil 7. máj bez ohľadu na to, či britský parlament dohodu schváli alebo nie.

19:32 Britská vláda už aktivovala armádnu veliacu skupinu, ktorá má vláde pomôcť v prípade odchodu bez dohody, píše na twitteri redaktorka Sky Deborah Haynes. Skupina bude riadiť 3500 vojakov, ktorí budú v pohotovosti.

19:27 Za zatvorenými dverami pokračuje rokovanie, aj keď v tomto čase sa už mali konať tlačové konferencia. Sporným bodom je najmä nový termín britského odchodu, ktorý predseda Európskej rady Donald Tusk v návrhu konečného vyhlásenia stanovil na 22. mája.

SkryťVypnúť reklamu

19:17 Alberto Nadeli z Buzzfeedu cituje svoj zdroj z rokovania európskych lídrov, podľa ktorých sa Mayová snažila vyhnúť jasným odpovediam na položené otázky. Nevedela odpovedať ani na to, čo sa stane, ak poslanci jej dohodu znovu odmietnu.

„To znie ako typické zasadnutie kabinetu, som rád, že je taká konzistentná,“ okomentoval to pre ITV jeden z ministrov britskej vlády.

19:14 Labouristický poslanec Lloyd Russel Moyle sa na twitteri posťažoval, že sa ho niekto pokúsil napadnúť. Spája to s vyjadreniami premiérky Mayovej v parlamente, kde z chaosu okolo brexitu obvinila poslancov.

„Pokúsil sa ma napadnúť, zobral mi okuliare a ohol ich. Chvíľu som mal pocit, že ma udrie,“ píše poslanec. „Traja muži ho museli odo mňa odtiahnuť. Toto nie je normálne, zastupujem svojich voličov, ale Theresa Mayová vo svojom prejave zburcovala strach a rozdelenie v spoločnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že voliči v jeho juhoanglickom Kemptowne sú väčšinou zástancovia zotrvania Británie v Európskej únii.

19:10 Lídri 27 ostávajúcich štátov Únie sa stále striedajú s prejavmi na rokovaní, ktoré je "veľmi konštruktívne", hovorí pre Politico únijný diplomat. Nálada je "pomerne pokojný" a snažia sa "držať hlavnej línie rokovaní".

19:06 Britská libra sa po zvyšujúcej sa šanci na odchod bez dohody prepadá oproti doláru. Padla o dva centy na 1,3011 doláru, čo je najväčší denný prepad za posledný rok. Libra sa tiež prepadlo o 0,6 percenta oproti euru, za jednu libru dostanete 1,15 eura.

Podľa analytikov libru zráža nadol riziko, že rokovania nikam nepovedú a krajina opustí Európsku úniu budúci piatok bez dohody. Kurz libry voči euru je stále o dvanásť percent horší, ako tomu bolo pred referendom spred troch rokov.

SkryťVypnúť reklamu

18:57 Prieskumná agentúra Ipsos MORI priniesla výsledky, ktoré nepotešia Theresu Mayovú ani jej hlavného súpera a lídra labouristov Jeremyho Corbyna. Len osemnásť percent Britov verí, že Mayová dosiahne dobrú brexitovú dohodu. Pri Corbynovi je o trochu viac, no stále len 21 percent.

Odpovede na ďalšie otázky nájdete v tomto dokumente. Naznačujú napríklad aj to, že napriek súčasnému chaosu by viac Britov by v ďalších voľbách volilo vládnych konzervatívcov ako labouristov.

18:44 Niekedy po 19. hodine by mali na tlačovej konferencii vystúpiť predseda Európskej rady Donald Tusk a šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Po nich by mala pred novinármi prehovoriť aj britská premiérka Mayová.

"Mayová stále plánuje stihnúť po tlačovej konferencii aj spoločnú večeru s ostatnými lídrami. Nakoniec, môže to byť jej posledná," napísal korešpodent Politica Charlie Cooper.

SkryťVypnúť reklamu

18:38 Návrh vyhlásenia na twitteri komentuje editorka BBC pre Európu Katya Adlerová. „Pri rokovaniach o brexite bola až doteraz Európska komisia miernejšia než lídri ako Emmanuel Macron. Teraz keď sa zvyšuje šanca na brexit bez dohody, Komisia je zrazu tvrdšia – obáva sa o európske právo (napríklad o legitimitu Európskeho parlamentu), kým lídri sa sústredia na politiku: teda na to, ako sa vyhnúť britského odchodu bez dohody.“

Podľa jej informácií za zatvorenými dverami lídri rokujú aj o možnosti, že by Britom ponúkli dlhší posun odchodu, ak by dohoda neprešla britským parlamentom.

18:30 Mayová hodinu a 45 minút odpovedala na otázky zvyšných lídrov členských štátov. Jej odpovede neboli "vždy kryštáľovo jasné", cituje Politico predstaviteľov, ktorí majú informácie zo zákulisia rokovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Zostávajúca dvadsaťsedmička lídrov mala na Mayovú tri základné otázky:

Prečo si myslíte, že na tretíkrát už dohodu o dochode presadíte?

Čo sa stane, ak parlament dohodu znovu odmietne?

Prečo ste si vybrali 30. jún ako posunutý termín britského odchodu?

17:54 Rokovania Mayovej s lídrami členských štátov sa skončilo po dvoch hodinách. Teraz sa budú dohadovať len zostávajúci členovia Únie.

17:52 Politico sa dostalo k návrhu záverečného uznesenia, ktoré politikom poskytol predseda Európskej rady Donald Tusk. Nie je tam nič neočakávané.

Únia podľa neho súhlasí s posunom brexitu, no nie do konca júna, ale len do 22. mája. Británia by tak Európsku úniu opustila ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu. Ak by Briti chceli dlhší posun, museli by zorganizovať voľby aj oni.

SkryťVypnúť reklamu

Európska rada tiež odobrila nástroj, ktorý pred týždňom dohodola Mayová so Jeanom-Claudom Junckerom. Ten má zabezpečiť jednoduchší odchod z takzvanej severoírskej poistky. Ani toto však pred týždňom poslancom nestačilo na to, aby dohodu podporili, keďže je právne len veľmi ťažko vymáhateľný.

A podľa očakávania je v návrhu uznesenia aj podmienka, že posun platí len v prípade, že britskí poslanci budúci týždeň schvália odchodovú dohodu.

Ak dohodu neschvália, Británia budúci piatok opustí Európsku úniu bez dohody, ibaže by sa ešte niečo dohodlo na mimoriadnom summite európskych lídrov.

17:35 Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani povedal, že poslanci by sa ešte mohli stretnúť na „výnimočnom zasadnutí“ po tom poslednom naplánovanom na apríl.

SkryťVypnúť reklamu

Táto možnosť je podľa parlamentných pravidiel prípustná, aj keď už v máji sa konajú nové voľby europoslancov. Na mimoriadnom zasadnutí by Európsky parlament mohol schváliť dohodu o britskom odchode.

„Vážne problémy právneho typu“ by však podľa neho mohlo spôsobiť posunutie odchodu za májový termín volieb. O odsune alebo termíne britského odchodu však Európsky parlament nerozhoduje, to je v právomoci Európskej rady.

16:47 Elektronická petícia, ktorá žiada poslancov, aby odvolali brexit, má už viac ako milión podpisov.

Líderkú vládnych konzervatívnych poslancov Andreu Leadsomovú, ktorá pred tromi rokmi pred referendom presviedčala voličov, aby hlasovali za odchod, to však nerozrušilo.

"Keď bude mať petícia 17,4 milióna podpisov, potom to bude jasný základ na prijatie konkrétnych opatrení," povedala v parlamente. Toľko ľudí pred tromi rokmi hlasovalo za brexit.

SkryťVypnúť reklamu

O petícii a jej záväznosti sme viac písali na začiatku tohto prenosu.

16:32 Keďže práve prebieha rokovanie za zatvorenými dverami, Guardian aspoň zhrnul, čo sme sa dozvedeli z vyjadrení lídrov pri ich príchode do Bruselu.

Lídri hovorili o reálnom riziku, že Británia opustí Európsku úniu už budúci piatok bez dohody, to by nastalo v prípade, že britskí poslanci dohodu budúci týždeň odmietnu aj tretíkrát.

Zároveň európski lídri odmietli možnosť, že by sa britský odchod posunul aj v prípade, že parlamentom dohoda neprejde. Ak by sa to stalo, pred budúcim piatkom sa ešte zrejme uskutoční ďalší, mimoriadny summit lídrov členských krajín.

V posledných dňoch sa špekulovalo, že by Únia mohla Britom ponúknuť aj dlhší odklad odchodu, no dávala by si špeciálne podmienky – účasť na voľbách do Európskeho parlamentu, prípadne nové referendum. Vo štvrtok v Bruseli sa však táto téma pred novinármi nepreberala.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron namiesto toho vyhlásil, že smerujeme k odchodu bez dohody.

Britská premiérka Theresa Mayová odmietla povedať, čo urobí, ak by jej návrh dohody budúci týždeň neprešiel ani na tretí pokus, rovnako odmietla potvrdiť, že jedinou možnosťou by v tom prípade bol odchod bez dohody.

Zopakovala však, že brexit sa bude musieť odohrať, čo by naznačovalo, že sa pomaly zmieruje aj s možnosťou odchodu bez dohody.

16:00 Začína sa rokovanie, s fotografiami na twitteri sa pochválil slovenský premiér Peter Pellegrini.

15:36 Pred novinárov sa postavil aj český premiér Andrej Babiš. Rokovania s Mayovou sa čoskoro začnú.

15:26 V Bruseli je aj slovenský premiér Peter Pellegrini.

15:15 Ak britskí poslanci dohodu budúci týždeň neschvália, bude sa ešte pred piatkovým termínom britského odchodu konať další summit lídrov členských štátov, povedal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. "Ak dohodu dolná komora neschváli, budeme sa musieť vrátiť," vyhlásil.

15:10 „Všetci chceme dosiahnuť dohodu,“ povedal pri príchode do Bruselu luxemburský premiér Xavier Bettel. Aj on potvrdil, že ak dohoda neprejde parlamentom, Británia bude musieť o týždeň odísť bez dohody.

„Európska únia však v tomto prípade nebude za zloducha. Zloduchmi budú ľudia, ktorí povedali voličom, že brexit sa odohrá bez negatívnych následkov,“ vyhlásil podľa webu Politico.

14:53 Robert Peston z ITV sa dostal k poznámkam, ktoré pripravili pre Kwasiho Kwartenga z ministerstva pre brexit. Tie naznačujú, aký by mohol byť ďalší postup britskej vlády, ak by dohoda parlamentom neprešla ani na tretíkrát.

Pointou, že sa má vyhnúť odpovedi, že poslanci čelia rozhodnutiu medzi odobrením dohody alebo odchodu bez dohody. Namiesto toho má povedať, že "poslanci sa budú musieť rozhodnúť, ako ďalej postupovať", ak dohodu odmietnu.

Naznačuje to, že vo vláde naozaj veria, že ani tretie odmietnutie dohody neznamená automaticky, že Británia o týždeň opustí Úniu nadivoko.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron to však vidí jednoznačnejšie. "Ak parlament budúci týždeň znovu odmietne dohodu o odchode, smerujeme k odchodu bez dohody," povedal po príchode na summit.

14:46 Najmä britské médiá sa vracajú k stredajšiemu prejavu Mayovej v parlamente, kde premiérka hovorila o súboji ľudí proti poslancom parlamentu. „Som na vašej strane,“ povedala premiérka a vinu za súčasný pat hodila na dolnú komoru.

Podľa kritikov tým povzbudzuje nenávisť voči poslancom, viacerí sa už ozvali, že dostali výhražné správy. Parlament tiež poslancov varoval, aby si dali pozor pred rozvášnenými demonštrantmi pred budovou.

„Minulý týždeň som dostala okrem iných správu, podľa ktorej by mi mali odseknúť hlavu. Oslovila som premiérku a prosila ju, aby znižovala napätie, pretože to je len v jej moci,“ povedala podľa Guardianu labouristická poslankyňa Laura Sheriffová.

Poslancov sa zastal aj predseda parlamentu John Bercow. „Nikto z vás nie zradcom, všetci robíte to najlepšie, čo viete. O tomto by sa nemali viesť žiadne spory,“ odkázal zákonodarcom.

14:35 Nedávne slová obdivu voči Mayovej vo štvrtok zopakoval holandský premiér Mark Rutte. Nedávno premiérku prirovnal k čiernemu rytierovi z filmu Monty Python a svätý grál, ktorý svoj súboj s Artušom nevzdával ani po tom, ako postupne prišiel o všetky končatiny.

Prečítajte si tiež: Mayová verí v dohodu. Možno ju nepustia ani do parlamentu Čítajte 

„Nikdy som nebol z Theresy Mayovej frustrovaný, mám voči nej tú najväčšiu úctu, jej výdrž je výnimočná,“ povedal po príchode na summite. „Je to takmer neľudské, čomu čelí. Bojuju naraz proti toľkým ľuďom, aby Británia budú piatok nezišla z útesu.“

Rozhodnutie je podľa neho na britskom parlamente. „Ak bude parlament súhlasiť s dohodou, ktorá je na stole, Európa chápe, že Británia potrebuje nejaký čas na implementáciu dohody,“ vyhlásil.

14:30 Beth Rigbyová zo Sky News hovorí, že podľa jej zdroja z britskej vlády ani v kabinete neveria tomu, že dohoda budúci týždeň parlamentom prejde.

"Mayová sa teda na konci budúceho týždňa bude rozhodovať medzi odchodom bez dohody a dlhším posunutím odchodu. Podľa mojich zdrojov nakoniec vyhovie členom strany a bude súhlasiť s odchodom bez dohody," píše Rigbyová na twitteri.

14:25 O tom, že posun britského odchodu je možný len v prípade, že parlamentom na tretíkrát prejde dohoda o odchode, hovoria po predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi aj ďalší európski štátnici.

„Podľa nás je veľmi dôležité, aby dolná komora parlamentu odsúhlasila dohodu, ktorú máme, a potom môžeme hovoriť o posune termínu,“ povedal švédsky premiér Stefan Lofven.

Najväčší záujem na tom, aby Británia neodišla bez dohody, má zrejme Írsko. „Odchod bez dohody bude nakoniec len britským rozhodnutím,“ povedal pred summitom írsky premiér Leo Varadkar.

Pripomína, že 29. marec tohto roka si ako termín odchodu vybrala britská vláda a ona môže jednostranne brexit odvolať. „Nemusia si pýtať povolenie od nikoho, ak by teda došlo k odchodu bez dohody, bude to len britská voľba a britské rozhodnutie,“ poznamenal.

14:10 Na európsky summit už dorazila britská premiérka Theresa Mayová. Cestou novinárom potvrdila, že požiada o posun brexitu do konca júna.

„Ako som už včera povedala, tohto posunu mi je osobne veľmi ľúto, ale krátky posun dá parlamentu čas na to, aby spravil konečné rozhodnutie, ktoré zabezpečí naplnenie výsledku referenda,“ povedala novinárom po príchode.

Mayovej sa pýtali aj na to, čo spraví, ak parlament budúci týždeň dohodu aj tretíkrát odmietne, no nič konkrétne nepovedala.

Nepotvrdila ani to, že odmietnutie dohody automaticky znamená, že Británia budúci piatok Európsku úniu opustí bez dohody. O prípadnom záložnom pláne nič nepovedala.

14:04 Do Bruselu prišiel aj líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn, ktorý rokoval so zástupcami Európskej komisie.

Po stretnutí hovoril s novinármi aodmietol vylúčiť možnosť, že by Británia brexit odvolala, no zatiaľ to považuje len za hypotetickú možnosť. Verí, že sa mu predstava labouristov o brexite, teda užšie obchodné vzťahy s kontinentom, ešte podarí presadiť v parlamente.

Táto otázka sa vracia do hry, lebo kým posunutie termínu odchodu musia odobriť všetky členské krajiny Únie, Británia môže o stiahnutí žiadosti o odchode rozhodnúť jednostranne.

13:55 Tim Bale z londýnskej Univerzity kráľovnej Máriehovorí pre al-Džazíru, že Tuskova podmienka, že termín odchodu sa posunie len vtedy, ak britskí poslanci schvália dohodu, pomôže všetkým sústrediť sa na binárnu voľbu – Briti buď odídu o týždeň bez dohody, alebo o niečo neskôr s dohodou.

Na rozdiel od iných odborníkov tvrdí, že ak by britský parlament naozaj chcel zorganizovať referendum o dohode, prípadne o zrušení britského odchodu, nemuselo by to znamenať dlhší posun odchodu.

„Ak by parlament a vláda chceli, určite by sa mohlo referendum konať už o niekoľko týždňov,“ povedal pre al-Džazíru.

Podľa britských zákonov sa na každé referendum schvaľuje osobitný zákon. Otázne je tiež, čo by sa vláda občanov pýtala. Bolo by v hre zotrvanie v Európskej únii, alebo len súčasná dohodu alebo odchod bez nej?

13:42 Na webe britského parlamentu sa zbierajú podpisy pod petíciu, ktorá žiada poslancov, aby odvolali proces podľa článku 50 Lisabonskej zmluvy a tým zrušili celý brexit.

Podpisy pribúdajú po stovkách každú minútu, v súčasnosti ich je viac ako 800-tisíc. S podpismi sa na twitteri chvália aj britské celebrity, napríklad herec Hugh Grant. "Podpísal som a zdá sa, že každý príčetný človek v krajine podpisuje tiež," napísal herec.

Takéto elektronické petície nie sú pre parlament záväzné, no ak získajú viac ako sto tisíc podpisov, poslanci o nich musia diskutovať, aj keď sa to nedeje v hlavnej rokovacej sále dolnej komory.

Poslanci o návrhu nakoniec ani nehlasujú, takže sa nedá očakávať, že by podpisy mali zásadný vplyv na dianie v britskom parlamente. Navyše, množstvo podpisov nehovorí nič ani o náladách verejnosti, keďže v referende pred tromi rokmi za odchod hlasovalo viac ako sedemnásť miliónov občanov.

O niečo presnejšie o náladách voličov vypovedá súhrn prieskumov nezávislého webu What UK Thinks (Čo si Británia myslí), podľa ktorého by v súčasnosti už 53 percent voličov hlasovalo za zotrvanie v Európskej únii.

BRUSEL. Lídri Európskej únie (EÚ) by v zásade mohli schváliť krátky odklad brexitu, pokiaľ britský parlament budúci týždeň schváli dvakrát odmietnutú dohodu o vystúpení krajiny z európskeho bloku.

Prečítajte si tiež: Ďalšie dni ovplyvnia dianie na desaťročia. Ako sa skončí brexitový pat? Čítajte 

Uviedla to nemecká kancelárka Angela Merkelová. Ak sa to však nestane, bude podľa jej slov možno potrebný ďalší summit EÚ.

Britská premiérka Theresa Mayová sa bude vo štvrtok v Bruseli snažiť osobne presvedčiť európskych lídrov, aby schválili odloženie brexitu z 29. marca na 30. júna.

To však komplikujú voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať 23. až 26. mája.

"Môžeme v zásade splniť túto požiadavku, ak bude hlasovanie budúci týždeň pozitívne," povedala kancelárka nemeckým poslancom.

Zdôraznila však, že únia sa musí postarať aj o to, aby bola zaručená legitimita eurovolieb.

Merkelová tiež dodala, že ak britský parlament dohodu vyrokovanú s EÚ budúci týždeň neschváli, "ponecháme otvorené, či bude pred termínom odchodu potrebné ďalšie zasadnutie Európskej rady".

Odloženie brexitu si vyžaduje schválenie od všetkých zvyšných 27 členských štátov únie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 189
  2. Každý piaty zomrie 9 100
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 779
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 669
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 810
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 732
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Servác Petrovský.

Záujem oňho pretrváva.


Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


TASR a 1 ďalší
Alexander Ovečkin.

Ruský útočník má v NHL na konte už 843 gólov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu