ktorú SDK, SDĽ, SMK a SOP podpísali na konci októbra 1998, pripúšťala aj voľbu prvého občana štátu v Národnej rade SR podľa platnej ústavy. Ako druhá možnosť bola spomenutá aj voľba priamo občanmi na základe zmeny ústavy. V oboch prípadoch sa však zmluvné strany zaviazali, že "podporia spoločného kandidáta vládnej koalície Rudolfa Schustera".
SOP najskôr presadzovala voľbu v parlamente, ale neskôr od tejto požiadavky ustúpila. Po vyhláseniach F. Mikloška, že si nevie predstaviť podporu "človeka, ktorý bol do roku 1989 nomenklatúrnym kádrom a členom ústredného výboru", a po zmienke J. Budaja, že "DU mala a pravdepodobne má kandidáta na prezidenta v Jurajoci Švecovi", bolo totiž zrejmé, že tajné hlasovanie v parlamente nie je zárukou zvolenia spoločného kandidáta vládnej koalície. V januári 1999 parlament schválil ústavný zákon o priamej voľbe prezidenta, ktorý zmenil aj kompetencie hlavy štátu. Poslanec SDĽ R. Fico opakovane tvrdil, že vládni poslanci prikročili k zmene ústavy o priamej voľbe "len preto, lebo sme neboli schopní dohodnúť sa na prezidentovi v parlamente".
V čase od schválenia ústavného zákona o priamej voľbe po prijímanie zákona o spôsobe tejto voľby sa na verejnosti prezentovali viacerí uchádzači o najvyšší ústavný post v štáte. M. Čič po oboznámení sa s legislatívnymi normami, upravujúcimi voľbu prezidenta, oficiálne oznámil, že nebude kandidovať na prezidentskú funkciu. Parlamentné opozičné strany zatiaľ o spoločnom kandidátovi nerokovali. SNS očakáva, že vhodný uchádzač vzíde zo stretnutia, ktoré zvolá Matica slovenská. HZDS však opakovane vyhlásilo, že postaví svojho vlastného kandidáta, čo I. Gašparovič označil za povinnosť hnutia. Odklad jeho verejnej prezentácie HZDS zdôvodňuje nepriateľským postojom veľkej časti médií k personálnym nomináciám hnutia.
Počas dvoch prvých tohtoročných mesiacov sa zo známych uchádzačov v tlačených médiách najviac presadila M. Vášáryová, ktorá v nich v januári získala 54 percent priestoru, M. Kováč 27 percent a R. Schuster 18 percent. Vo februári sa tento pomer zmenil v prospech kandidáta vládnej koalície, ale M. Vášáryovej aj tak tlačené médiá venovali najväčšiu pozornosť. V tomto roku vznikla a začala fungovať koaličná rada na podporu prezidentského kandidáta, v ktorej sa po SOP najviac angažujú predstavitelia SDĽ. Táto strana prisľúbila, že do prezidentskej kampane na podporu R. Schustera zapojí aj vlastné stranícke štruktúry. Kandidát vládnej koalície dostáva pravidelne priestor v televízii Markíza, no SOP nie je spokojná s tým, ako R. Schustera prezentuje verejnoprávna STV.
Na začiatku marca podpredseda SOP P. Hamžík obvinil J. Budaja, že sa snaží zasahovať do spravodajstva STV a ovplyvňuje ho v neprospech koaličného kandidáta. "Vidíme, aký priestor dostávajú iní kandidáti, ako sa ich vyjadrenia komentujú a ako sa využívajú aj väčšinou nepriame útoky alebo spochybňovania spoločného kandidáta koalície," vyhlásil P. Hamžík. Vedenie SOP iniciovalo stretnutie s riaditeľom STV, na ktorom chce rokovať aj o pôsobení verejnoprávnej televízie v čase prezidentskej volebnej kampane. Podľa vyjadrení nemenovaných pracovníkov STV im už predstavitelia SOP pohrozili, že ak televízia nezmení svoj prístup k R. Schusterovi, tak táto strana nepodporí prijatie mediálnych zákonov, ktoré by mali zvýšiť príjmy verejnoprávnej STV.
MARIÁN LEŠKO