Zákon o spôsobe voľby prezidenta SR

Voľba prezidenta SR a hlasovanie o kandidátoch na funkciu prezidenta sa konajú na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním.

Právo voliť: Majú všetci občania SR, ktorí v deň volieb dovŕšili 18 rokov a zdržiavajú sa v deň volieb na území SR.

Miesto a čas volieb: Voľby sa konajú iba na území SR. Deň (prípadne dva dni) volieb vyhlasuje predseda NR SR najneskôr 55 dní pred dňom ich konania (doteraz sa uvažovalo o 15. máji, ak budú pokračovať spory vnútri koalície, je tento termín ohrozený). Voľby sa konajú v určený deň od 7. do 22. hodiny (ak sa konajú počas dvoch dní, v prvý deň sa konajú od 14. do 20. hodiny, v druhý deň od 7. do 14. hodiny).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kandidáti: Kandidátom na post prezidenta môže byť každý občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a v deň volieb dovŕšil vek 40 rokov. Kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov NR SR alebo občania na základe petície s 15-tisíc podpismi. Návrh na kandidáta na funkciu prezidenta musí obsahovať meno, priezvisko a titul kandidáta, vek a rodné číslo, povolanie, adresu trvalého pobytu a vyhlásenie kandidáta o tom, že súhlasí so svojou kandidatúrou a spĺňa podmienky na zvolenie. Predseda NR SR preskúma do 7 dní od doručenia návrhu, či návrh obsahuje zákonom stanovené údaje, pri petícii preskúma, či spĺňa požiadavky zákona o petičnom práve. Oznámenie o prijatí alebo odmietnutí návrhu doručí kandidátom do 24 hodín, takisto návrhy na kandidátov na funkciu prezidenta oznámi Ministerstvu vnútra SR. Návrhy na voľbu kandidáta sa odovzdávajú predsedovi NR SR najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb. Kandidáti sa môžu pred začatím prvého kola písomne vzdať kandidatúry - musia to doručiť predsedovi NR SR, ktorý to oznámi MV SR a ústrednej volebnej komisii, ktorá to oznámi okresným a okrskovým komisiám, ktoré to oznámia voličom.

SkryťVypnúť reklamu

Zoznamy voličov: Obec vyhotoví zo stáleho zoznamu voličov zoznam voličov oprávnených voliť prezidenta v jednotlivých volebných okrskoch. Tento zoznam odovzdá obec okrskovým volebným komisiám najneskôr dve hodiny pred začatím hlasovania. Občana SR, ktorý nemá trvalý pobyt v SR a dostaví sa do volebnej miestnosti, zapíše okrsková volebná komisia do zoznamu voličov a zaznamená to v jeho cestovnom doklade. Ak volič nemôže voliť vo svojom volebnom okrsku, vydá mu obec na jeho žiadosť voličský preukaz a zo zoznamu oprávnených voličov ho vyčiarkne. Voličský preukaz oprávňuje na voľbu v ktoromkoľvek volebnom okrsku.

Informovanie voličov: Obec informuje o volebných okrskoch, volebných miestnostiach a čase volieb spôsobom obvyklým najneskôr 40 dní pred dňom volieb. Najneskôr 20 dní pred dňom volieb zašle obec každému voličovi oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže volič voliť. Takisto oznámi povinnosti voliča a spôsob úpravy hlasovacieho lístka.

SkryťVypnúť reklamu

Hlasovací lístok: Vyhotoví sa spoločný pre všetkých kandidátov, uvedú sa na ňom kandidáti v abecednom poradí, s uvedením mena, priezviska, akademického titulu, veku, povolania a obce trvalého pobytu. Hlasovací lístok musí byť opatrený odtlačkom pečiatky ÚVK a odtlačkom úradnej pečiatky obce.

Volebné orgány: Na voľbu prezidenta sa zriaďujú Ústredná volebná komisia pre voľby prezidenta SR, okresné a okrskové volebné komisie. Členmi komisie môžu byť oprávnení voliči, nie však kandidáti na prezidenta. Do ústrednej a okresných komisií nominujú svojich členov všetky politické strany a hnutia, ktoré sú zastúpené v NR SR a petičné výbory, ktorých návrh na kandidáta bol prijatý. Do okrskových komisií môžu nominovať svojich členov aj politické strany a hnutia zastúpené v obecných a miestnych zastupiteľstvách.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsob hlasovania: Volič po príchode do volebnej miestnosti preukáže svoju totožnosť a po zázname v zozname voličov dostane úradnú obálku a hlasovací lístok. Potom vstúpi do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov, na hlasovacom lístku označí kandidáta tak, že pri vybranom kandidátovi urobí značku "X" v rámčeku pred priezviskom kandidáta a hlasovací lístok vloží do obálky. Na iné úpravy sa neprihliada. Po opustení priestoru určeného na úpravu lístka vloží obálku do volebnej schránky.

Sčítavanie hlasov: Po ukončení hlasovania dá predseda okrskovej volebnej komisie zapečatiť nepoužité hlasovacie lístky a obálky a dá otvoriť volebnú schránku. OVK vylúči iné lístky, ako sú určené, vylúči aj hlasovacie lístky, ktoré neboli v obálke, ako aj neplatné lístky. Neplatné lístky sú tie, ktoré nie sú na predpísanom tlačive, na ktorých je označených viac ako jeden kandidát, alebo na ktorom nie je označený ani jeden kandidát. Ak je v obálke viac hlasovacích lístkov, na ktorých je správne označený ten istý kandidát, OVK počíta za platný len jeden z nich. Ak je v obálke viac lístkov s rozličnými kandidátmi, všetky sú neplatné.

SkryťVypnúť reklamu

OVK vyhotoví zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania a jedno vyhotovenie zápisnice odovzdá okresnej volebnej komisii. Okresné volebné komisie zhromaždia výsledky hlasovania z jednotlivých okrskových komisií a overia úplnosť zápisníc. Potom okresné komisie vyhotovia zápisnice o výsledkoch hlasovania v okrese a jedno vyhotovenie zápisnice doručia ústrednej volebnej komisii.

Vyhlásenie výsledkov volieb: ÚVK na podklade zápisníc okresných komisií vyhotoví zápisnicu o výsledkoch a vyhlási výsledky volieb. Vyhlásenie výsledkov volieb musí obsahovať meno, priezvisko a titul kandidáta, ktorý získal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov a bol zvolený za prezidenta, alebo konštatovanie, že vzhľadom na výsledky volieb sa uskutoční druhé kolo volieb, údaje o mene, priezvisku a titule kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola, a poradie ďalších kandidátov s uvedením počtu platných hlasov voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé kolo volieb: Ak v prvom kole volieb nezískal ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb sa uskutoční v čase určenom v rozhodnutí predsedu NR SR (podľa novely ústavy sa druhé kolo koná do 14 dní). Do druhého kola postupujú tí dvaja kandidáti, ktorí získali najväčší počet platných hlasov. Ak sa jeden z kandidátov pred druhým kolom vzdá kandidatúry, alebo prestane byť voliteľný, postupuje do druhého kola ten kandidát, ktorý v prvom kole získal ďalší najvyšší počet platných hlasov. Ak pre druhé kolo nie sú dvaja kandidáti, druhé kolo volieb sa neuskutoční a predseda NR SR do 7 dní vyhlási nové voľby tak, aby sa uskutočnili do 60 dní od ich vyhlásenia.

Volebná kampaň: Kampaň sa začína 15 dní a končí 48 hodín pred začatím volieb. Kandidát môže na kampaň vynaložiť najviac celkovo 4 milióny Sk. Kandidát je oprávnený získavať dary a iné bezodplatné plnenia na podporu svojej kandidatúry iba od fyzických osôb s trvalým pobytom v SR, od právnických osôb so sídlom na území SR a od politických strán a hnutí registrovaných v SR. Dary a iné bezodplatné plnenia nemôže prijať od štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy (podrobnejšie pozrite v Dokumente na tejto strane).

SkryťVypnúť reklamu

Ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta: Upresňuje mechanizmus ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta - je veľmi podobný voľbe prezidenta, podrobnejšie v prípade potreby tohto zákona. Dôležité je, že podľa novely ústavy prijatej v januári ľudové hlasovanie vyhlasuje predseda NR SR na základe uznesenia NR SR prijatého ústavnou väčšinou. Prezident bude odvolaný, ak za jeho odvolanie hlasovala nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov. V opačnom prípade začína prezidentovi plynúť nové volebné obdobie, prezident rozpustí NR SR do 30 dní do vyhlásenia výsledkov ľudového hlasovania a predseda NR SR vyhlási voľby do NR SR do siedmich dní od jej rozpustenia.

(rk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 738
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 469
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 916
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 654
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 538
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 244
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 136
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu