Hovorili Javier Solana a Jacques Santer o potrebe naplnenia iných politických kritérií, ktoré ešte vládna koalícia nerealizovala?
"Nič také sa neobjavilo. Objavilo sa iba želanie, aby Slovensko čo najskôr ukázalo jasnú stopu k naplneniu kodanských kritérií, pokračovaniu ekonomických reforiem, zlepšovaniu administratívy, aby bola kompatibilná s administratívou NATO a EÚ a aby sme pokračovali v približovaní legislatívneho rámca. Potešil ma návrh komisára Hansa van den Broeka na vytvorenie pracovnej skupiny na vysokej úrovni."
Je reálne predpokladať, že rozhovory o vstupe SR do EÚ sa začnú ešte v tomto tisícročí?
"Určite áno. Pripomínal som predstaviteľom EÚ, že na Slovensku je veľký potenciál, ktorý je porovnateľný s ČR, Poľskom a Maďarskom. Informoval som, že sme ochotní veľmi rýchlo zrušiť škodlivé veci, ako je zákon o revitalizácii podnikov, že budeme prijímať transparentné rozhodnutia v privatizácii, vytvárať priaznivé podmienky pre priame zahraničné investície. Hovorili sme aj o našom úsilí naštartovať reštrukturalizačné procesy v bankovom sektore SR a ekonomike ako celku."
Vyjadrili ste ochotu vlády ponúknuť zahraničným investorom podiel na privatizácii našich bánk?
"Vyjadril som všeobecne pripravenosť vlády vytvoriť rovnaké podmienky pre domácich a zahraničných investorov a odhodlanie vytvoriť čo najlepšie podmienky pre strategické investície. Bez investičného kapitálu si neviem predstaviť efektívnu reštrukturalizáciu nášho bankového sektora."
J. Solana uviedol, že rokovania o vstupe SR do NATO by sa mali začať čím skôr. Myslíte si, že je reálne, aby sa začali skôr ako s EÚ?
"Je to veľmi ťažká otázka. NATO je zaneprázdnené prípravou aprílového summitu vo Washigtone. Tam asi nebude veľa priestoru na formalizovanie našich vzťahov. Je možné, že tie procesy budú paralelné a možno v rovnakom čase dôjde k formálnemu vyjadreniu zo strany NATO a EÚ."
PETER TÓTH