nový dialóg s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a ráno s ministrom obrany Jicchakom Mordechaiom. Izrael vyjadril plnú podporu americkým zámerom v Iraku, ale ako povedal Mordechai, definitívne rozhodnutie o eventuálnom útoku USA ešte neurobili. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí James Rubin povedal, že Albrightová prichádza s revíziou mierových návrhov, ktoré urobil pri januárových rokovaniach vo Washingtone Netanjahuovi a Arafatovi americký prezident Bill Clinton.
Misia M. Albrightovej do krajín Perzského zálivu bude neúspešná a nie je pravdepodobné, že sa jej podarí získať podporu na útok na Irak, uviedla včerajšia iracká tlač. "Albrightová nezožne nič iného ako neúspech," napísal denník Babíl, ktorý patrí synovi irackého prezidenta Saddáma Husajna Udajovi. "Akákoľvek agresia americkej vlády (v Iraku) bude nebezpečné a šialené dobrodružstvo." Hoci USA v posledných dňoch dávajú najavo, že diplomatické kanály na riešenie irackej krízy sú vyčerpané, minister obrany William Cohen v sobotu vyhlásil, že eventuálny americký útok na Irak musí byť "silný", ale jeho cieľom nebude zničiť krajinu alebo zosadiť prezidenta Saddáma Husajna. Upozornil zároveň na to, že je nerozumné sa domnievať, že by iba vojenský útok mohol zabrániť tomu, aby Irak vyrábal chemické a biologické zbrane. Jediné, čo možno od vojenskej akcie podľa Cohena očakávať, je to, že oslabia irackú kapacitu výroby zbraní a jeho možnosti ohrozovať susedné krajiny.
Francúzsko vyšle do Bagdadu svojho osobitného vyslanca, ktorého úlohou bude odvrátiť americký vojenský zásah proti Iraku. Oznámil to včera podľa agentúry Reuters vysokopostavený člen vedenia irackej vládnucej strany Baas. "Osobitný vyslanec, ktorého vyšle francúzsky prezident Jacques Chirac, pricestuje na rozhovory s irackým prezidentom Saddámom Husajnom do Bagdadu v utorok," uviedol Saíd Kásim Hamudí.