v ST zaplatila miliardu EUR, pričom 400 miliónov EUR sa použije na zvýšenie základného imania telekomunikácií a 600 miliónov na rozvojové programy a krytie štátnych výdavkov. ST sa tak po takmer piatich rokoch príprav stali súčasťou renomovanej spoločnosti s najväčšou zákazníckou základňou v Európe. Deutsche Telekom sa zmluvou z júla minulého roku zaviazal na ďalšie investície v priebehu nasledujúcich troch rokov vo výške 1 miliardy EUR. Majú smerovať do zvýšenia penetrácie pevných liniek na hranicu 45 % a do digitalizácie siete ST do konca roka 2004. Na predaji monopolu zarobil aj privatizačný poradca, a to 400 miliónov Sk.
Privatizácia ST zabezpečí rýchlejšiu a lacnejšiu modernizáciu telekomunikačnej siete a zároveň je pozitívnym signálom pre zahraničných investorov. Odštátnenie monopolu vytvára dobré predpoklady aj na odstránenie korupcie a klientelizmu príznačného pre štátne podniky.
Vstup investora otvoril i problém splatenia dlhov Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu voči ST, keďže zmluva s Deutsche Telekom hovorí, že záväzky je nutné splatiť do roka a do dňa od jej podpísania (18. júla 2000). Hoci zmluva nehovorí nič o splátkovom kalendári, manažment telekomunikácií sa domnieva, že rok je dostatočne dlhý čas na to, aby sa našlo systémové riešenie.
Práce na predaji ST sa začali už koncom roka 1995, keď vláda rozhodla o nutnosti transformovať monopol na akciovú spoločnosť v stopercentnom vlastníctve štátu. Materiál zaoberajúci sa možnosťami vstupu zahraničného investora do podniku predložilo ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií vláde až v máji 1997. Ministri ho však zamietli.
K transformácii ST na akciovú spoločnosť preto došlo až v decembri 1998. V apríli 1999 sa stala víťazom výberového konania na poradcu pri predaji ST spoločnosť Deutsche Bank. V marci minulého roku predložili ponuky na odkúpenie majority ST spoločnosti Deutsche Telekom, Telekom Austria a holandská KPN. Rakúsky záujemca neskôr z tendra odstúpil a víťazom sa stala spoločnosť Deutsche Telekom.
TOMÁŠ KURTANSKÝ