Piatok, 6. december, 2019 | Meniny má Mikuláš

Prvá prehra Popova v krauliarskom šprinte, Moravcová v rovnakej disciplíne ôsma

PERTH (TASR, rh) - Najväčšou senzáciou záverečných dvoch dní plaveckých disciplín na 8. MS v austrálskom Perthe je prehra Rusa Popova na krauliarskej päťdesiatke. Popov, ktorý od ME 1991 v Aténach na tejto trati s nikým neprehral, v sobotu vo finále ...

PERTH (TASR, rh) - Najväčšou senzáciou záverečných dvoch dní plaveckých disciplín na 8. MS v austrálskom Perthe je prehra Rusa Popova na krauliarskej päťdesiatke. Popov, ktorý od ME 1991 v Aténach na tejto trati s nikým neprehral, v sobotu vo finále na štarte zaspal a napriek fantastickému finišu skončil až druhý. Nevyhral však Austrálčan Klim, ale málo známy 28-ročný Američan Bill Pilczuk časom 22,29. Popov zaplával čas 22,43. Klim bol až tretí, keď zaplával rovnako ako Portoričan Ricardo Busquets - 22,47. Pre Klima to bola už šiesta medaila zo šampionátu a ďalšiu zlatú pridal v nedeľu ako člen polohovej štafety na 4 x 100 m.

Jeho bilancia 4 - 2 - 1 je naozaj obdivuhodná. V sobotu bol z nášho tria v hre len Miroslav Machovič. V polohových pretekoch na 200 m skončil v tretej rozplavbe štvrtý časom 2:10,36 (len o 52 stotín lepším, ako dosiahla na rovnakej trati víťazná Číňanka Wu Jan Jan) a skončil zo 48 štartujúcich na 33. mieste. Vyhral Holanďan Marcel Wouda, pre ktorého to bola už druhá zlatá medaila, keď bol najrýchlejší aj na dvojnásobnej trati. V nedeľu sa Machovič predstavil na znakárskej dvojstovke a i keď skončil časom 2:04,46 až sedemnásty, do B - finále sa po odhlásení dvoch pretekárov dostal. Skončil v ňom posledný časom 2:05,36 a celkove obsadil šestnáste miesto. "Cítil som sa trochu unavený, lebo čakanie na štart v mojej hlavnej disciplíne bolo dosť zdĺhavé. Som spokojný, lebo som dosiahol najlepší výsledok v dlhom bazéne v mojej kariére. Časy ma však už tešia menej. V B-finále som chcel začať rýchlejšie než v rozplavbe. Po päťdesiatich metroch som bol skutočne o sekundu rýchlejší, no na stovke som dosiahol približne rovnaký medzičas ako ráno a v závere mi už došli sily," povedal v cieli Machovič. Martina Moravcová sa vo včerajšom piatom vystúpení na šampionáte po piatykrát prebojovala do finále, kde skončila napokon ôsma za 26,04. V rozplavbách však zaplávala čas 25,79, ktorý je jej 143. slovenským rekordom. Za svoje účinkovanie v Perthe si zarobila celkovo 460 000 Sk. V rovnakej disciplíne sa predstavila aj Ivana Walterová. Časom 26,65 obsadila v konkurencii 56 štartujúcich na 27. mieste. Od postupu do B-finále ju delili štyri desatiny sekundy a za svojím osobákom zaostala o 11 stotín sekundy. Martina Moravcová, po pretekoch povedala: "Trochu som zaspala už na štarte, ale aby som siahla na lepšie umiestnenie, potrebovala by som ešte ďalších 50 metrov. Päťdesiatka je pre mňa už krátka. Vo finále som už nebola taká sústredená ako v rozplavbách, lebo som predpokladala, že na lepšie než piate miesto asi nebudem mať síl. S výkonom v poslednej disciplíne som však spokojná, lebo hlavný cieľ - postup medzi osem najlepších - som splnila." Nečakaný priebeh mala znakárska dvojstovka žien, kde vyhrala Rumunka v plavkách Francúzka Roxanna Maracineanuová, strieborná z vlaňajších ME v Seville, pred favorizovanou Nemkou Haseovou a Japonkou Nakamurovou. Maratón na 800 m v. sp. sa stal korisťou 17-ročnej Američanky Broke Bennetovej. Nemecko sa vytúženého zlata dočkalo v štafete na 4 x 200 m v.sp.. Napriek tomu, že Nemka van Almsicková prvý úsek pokazila. Organizátori sa ani v poslednej disciplíne štafete majstrovstiev polohovej štafety mužov na 4 x 100 m svetového rekordu nedočkali a perthské majstrovstvá sa tak stali prvým šampionátom, na ktorom sa rekordné zápisy nemenili.

SOBOTA

Muži - 50 m v. sp.: 1. Pilczuk (USA) 22,29, 2. Popov (Rus.) 22,43, 3. Busquets (Portoriko) a Klim (Austr.) obaja 22,47, 200 m pol. preteky: 1. Wouda (Hol.) 2:01,18, 2. Marchand (Fr.) 2:01,66, 3. Karnaugh (USA) 2:01,89 ... 33. MACHOVIČ 2:10,36.

Ženy - 800 m v. sp.: 1. Bennettová (USA) 8:28,71, 2. Munzová (USA) 8:29,97, 3. Vlieghuisová (Hol.) 8:32,34, 200 m znak: 1. Maracineanuová (Fr.) 2:11,26, 2. Haseová (Nem.) 2:11,45, 3. Nakamurová (Jap.) 2:12,22, 4 x 200 m v.sp.: 1. Nemecko (van Almsicková, Haseová, Szalaiová, Kielgassová) 8:01,46, 2. USA 8::02,88, 3. Austrália 8:04,19. Ženy - skoky do vody - 1 m doska: 1. Lašková (Rus.) 296,07 b., 2. ljinová (Rus.) 288,06, 3. Zhang (Čína) 260,31.

NEDEĽA

Muži - 200 m znak: 1. Krayzelburg (USA) 1:58,84, 2. Braun (Nem.) 1:59,23, 3. Versfeld (Kan.) 1:59,39... 16. MACHOVIČ 2:05,36. 1500 m v. sp.: 1. Hackett (Austr.) 14:51,70, 2. Brembilla (Tal.) 15:00,59, 3. Kowalski (Austr.) 15:03,94. 4 x 100 m pol. pret.: 1. Austrália 3:37,98, 2. USA 3:38,56, 3. Maďarsko 3:39,53. Ženy - 50 m v. sp.: 1. van Dykenová (USA) 24,15, 2. Völkerová (Nem.) 25,32, 3. Šan Jing (Čína) 25,36... 8. MORAVCOVÁ 26,04, 27. WALTEROVÁ 26,65. 200 m motýlik: 1. O'Neillová (Austr.) 2:07,93 - rekord majstrovstiev, 2. Thomasová (Austr.) 2:09,08, 3. Hymanová (USA) 2:09,98. Muži - skoky z veže: 1. Sautin (Rus.) 750,99 b., 2. Liang Tchien (Čína) 699,30, 3. Hempel (Nem.) 624,15. Ženy - skoky z 3 m dosky - páry: 1. Lašková - Pachalinová (Rus.) 282,30 b., 2. Lang - Li (Čína) 276,18, 3. Pesecová - Bonnerová (USA) 263,91.