Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky

1994: ROK V KULTÚRE

JANUÁR

Hudba

- Beatles sa po dvadsiatichštyroch rokoch rozhodli opäť spoločne vkročiť do štúdia, aby nahrali hudobný doprovod k celovečernému filmu o skupine. Celý svet zostal šokovaný po tom, čo Michael Jackson bol obvinený z pohlavného zneužitia trinásťročného chlapca.

Divadlo

- 50. výročie vzniku profesionálneho divadla v Martine oslávilo DSNP prehliadkou svojej tvorby, ktorá vyvrcholila premiérou hry Karola Horáka a režiséra Romana Poláka Divný Janko(Apokalypsa podľa Janka Kráľa).

FEBRUÁR

Hudba

- V Bratislave boli udelené v jeden deň hneď dvoje hudobné ceny. Maxisuper Awards dostali Team, Lucie Bílá, Pavol Habera a Wanastovy vjecy. Cenu Grand Prix ZAI zasa udelili Tublatanke, skupine Broken Heart, Elánu, Petrovi Uherčíkovi, Katke Ďurovičovej, Tiborovi Horniakovi, Ivanovi Minárikovi, Pavlovi Daňkovi. Cenu za celoživotné dielo dostal Ján Lehotský. Whitney Houston získala za pieseň I Will Always Love You a film Bodyguard rekordných šesť (!) cien American Music Award.

Skryť Vypnúť reklamu

Film

- Zlatého medveďa na 44. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Berlíne získal film In The Name of Father (V mene otca) írskeho režiséra Jima Sheridana. Strieborného medveďa za najlepší mužský herecký výkon získal Tom Hanks (Philadelphia; rež. J. Demme) a za najlepší ženský herecký výkon Criss Rock (Ladybird, Ladybird; rež. K. Loach). Zlatého medveďa za celoživotné dielo si prevzala Sophia Loren.

Literatúra

- Vo veku 75 rokov zomrel v Bratislave slovenský spisovateľ, publicista a scenárista Ladislav Mňačko. Publicistická próza Oneskorené reportáže (1963) a román Ako chutí moc (1968) boli výraznou kritikou politiky komunistickej strany. V roku 1959 vydal svoj známy román Smrť sa volá Engelchen. Po novembri '89 sa vrátil z emigrácie v Rakúsku do Československa a žil v Prahe a Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Televízia

- 4. februára začala vysielať prvá celoplošná súkromná televízia v Strednej Európe NOVA.

Divadlo

- V SND sa po štyristý raz roztancoval Jánošík v muzikále Na skle maľované a zahrala opera Nabucco. V prešovskom Divadle Jonáša Záborského sa konal Festival inscenácií slovenských hier

MAREC

Hudba

- Lúčnica zožala úspech na vystúpeniach v Nórsku. V Prahe-Břevnove sa vyše 5000 ľudí rozlúčilo s nezabudnuteľným československým pesničkárom Karlom Krylom, ktorý zomrel vo veku nedožitých 50. rokov. V USA zomrel vo veku 85 rokov slávny jazzový hudobník Danny Barker, ktorý ako prvý presadil v jazze gitaru ako sólový nástroj. V Prahe boli odovzdané české Gramy. Medzi ocenenými boli Ilona Csáková, David Koller, Vladimír Mišík, Yo Yo Band, Lucie Bílá, Ondřej Soukup a ďalší. V USA udelili Grammy, ktoré získali Whitney Houston, Sting a Frank Zappa in memoriam.

Skryť Vypnúť reklamu

Film

- Odovzdávanie 66. výročných cien americkej Akadémie filmového umenia a vied - OSCAR '93 prebiehali v znamení amerického režiséra Stevena Spielberga. Jeho film Schindlerov zoznam získal sedem Oscarov (najlepší film, réžia, adaptovaný scenár, výprava, kamera, strih a hudba), navyše komerčne najúspešnejší film všetkých čias Jurský park pridal do Spielbergovej vitríny ďalšie tri "technické" Oscary (najlepší zvuk, vizuálne efekty, strih zvukových efektov). Oscara za najlepší mužský herecký výkon prevzal Tom Hanks (Philadelphia; rež. J. Demme) a za najlepší ženský herecký výkon Holly Hunter (Piano; rež. J. Campion). Vo veku 73 rokov zomrela v Ríme celoživotná družka talianskeho režiséra Federica Felliniho Giulietta Masina. K jej nezabudnuteľným postavám patrí Gelsomina z filmu Cesta, za ktorú získal F. Fellini roku 1954 svojho prvého Oscara. S Fellinim (ktorý zomrel 31. 10. 1993) nakrútila spolu sedem filmov, pričom posledným bol Ginger a Fred, kde hrala po boku M. Mastroianniho. Slovenskí diváci si ju pamätajú aj z rozprávky J. Jakubiska Perinbaba.. Vo veku 70 rokov zomrel jeden z najvýznamnejších gruzínskych režisérov 20. storočia Tengiz Jevgenevič Abuladze, ktorého na celom svete preslávila najmä filmová trilógia Prosba (1968), Strom prianí (1976) a Pokánie (1984).

Skryť Vypnúť reklamu

Literatúra

- Vo veku 73 rokov zomrel 9. marca americký básnik - "spisovateľ ulice" Charles Bukowski. Z jeho najznámejších zbierok, ktoré boli preložené aj do češtiny spomeňme Všechny řitě světa i ta má a Hollywood.

Divadlo

Jozef Kroner oslávil 20. marca sedemdesiate narodeniny. V martinskom DSNP naštudovali Ostro sledované vlaky, ktoré venovali Bohumilovi Hrabalovi k osemdesiatke. Vo veku 81 rokov zomrel 28. marca francúzsky dramatik rumunského pôvodu Eugéne Ionesco, autor svetoznámych Stoličiek či Plešatej speváčky.

APRÍL

Hudba

- V Prahe vystúpil slávny operný spevák Plácido Domingo. Sprevádzala ho rumunská speváčka Angela Gheorghiu a Český symfonický orchester pod vedením amerického dirigenta Eugena Kohna. Spevák skupiny Nirvana Kurt Cobain si vo svojom dome v Seattle veľkokalibrovkou rozstrieľal hlavu. Svet prišiel o zakladateľa hudobného štýlu 90. rokov - grunge. Peter Dvorský hosťoval v argentínskom Buenos Aires na scéne Teatra Colon. Madonna vyvolala obrovský škandál počas svojho vystúpenia v známej Late Night Show With David Letterman, keď pred očami niekoľkých miliónov televíznych divákov podala moderátorovi svoje nohavičky.

Skryť Vypnúť reklamu

Divadlo

- Vo veku 74 rokov zomrel 13. apríla český herec a režisér Rudolf Hrušínský. Z jeho bohatej filmografie, ktorá počíta okolo 150 snímok spomeňme aspoň: Dobrý voják Švejk (1957), Rozmarné léto (1967), Spalovač mrtvol (1968), Postřižiny (1980), Vesničko má středisková (1985) či Obecná škola (1991).

MÁJ

Hudba

- V Prahe a Ostrave vystúpili Black Sabbath, Mr. Big, Aerosmith a Extreme. So sprievodom Českej filharmónie sa v pražskom Rudolfinu predstavili svetoznámi španielski speváci José Carreras a Montserrat Caballé. Tublatanka dostala na Veľkej cene Eurovízie za svoju Nekonečnú pieseň iba 15 bodov, a tým Slovensko stratilo možnosť účasti na jubilejnom 40. ročníku tejto súťaže. V Prahe boli vyhlásené ceny Gramy Classics udeľované interpretom vážnej hudby. Medzi ocenenými boli Rafael Kubelík, Eva Urbanová, Karel Ančerl in memoriam, Michaela Fukačová a ďalší. V Prahe sa konal 49. ročník festivalu Pražské jaro. Vystúpili na ňom Neeme Järvi, Simon Rattle, Yan Pascal Tortellier a ďalší. Popredný slovenský klavirista Marian Lapšanský hosťoval na mesačnom turné v JAR.

Skryť Vypnúť reklamu

Výtvarné umenie

- Hlavnú cenu na 37. ročníku svetovej novinárskej fotografie v Amsterdame World Press Photo '94 získal Kanaďan Larry Towell.

Film

- Zlatú palmu zo 47. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Cannes si odváža film Pulp Fiction amerického režiséra Quentina Tarantina. Cenu za najlepší mužský herecký výkon udelila porota, vedená C. Eastwoodom, čínskemu hercovi Ge - You (za film Huože) a cenu za najlepší ženský herecký výkon Vimi Lisiová (za film Kráľovná Margot).

Divadlo

- Na Novej scéne v Bratislave mal premiéru muzikálový veľkoprojekt Jozef a jeho zázračný farebný plášť v réžii J. Bednárika. Zdena Studenková ním oslávila štyridsiatku. Herec Ladislav Chudík oslávil 27. mája sedemdesiate narodeniny.

JÚN

Hudba

- Liza Minelli a Frank Sinatra vystúpili vo filipínskej Manile na podporu ekologického projektu Čistý a zelený. Víťazom Trampskej porty '94 sa stala skupina Tramp Evergreen Band. V Bratislave sa začal európsky hudobný festival Rock Pop Bratislava '94, na ktorom sa objavilo aj niekoľko hviezd - Status Quo, Whitesnake, Les Rita Mitsouko a predovšetkým Peter Gabriel. V Bratislave bola vyhlásená desiatka najpopulárnejších slovenských interpretov. V prvej trojke sa umiestnili Pavol Habera a Team, Martin Ďurinda a Tublatanka a Marika Gombitová.

Skryť Vypnúť reklamu

Divadlo

- Cena Tony award - za najlepšiu divadelnú hru roka bola udelená v New Yorku druhej časti epického diela Tony Kushnera Angels in America: Perestroika. Cenu za najlepší mužský výkon získal Stephen Spinela a cenu za najlepší ženský herecký výkon Diana Riggová. Najlepším muzikálom roka sa stalo dielo Stephena Sondheima Passion. V Bratislave hosťovalo pražské ND s česko-slovenskou hrou O pejskovi a mačičce, ktorú režíroval Martin Porubjak a s predstavením režiséra Jana Kačera Oblak a valčík. V Bratislave sa konal po desiatykrát medzinárodný divadelný festival vysokých škôl - Istropolitana. Bratislavské divadlo Astorka a Štúdio S s obrovským úspechom zahralo v pražskom Divadle na Vinohradoch Cyrana s Milanom Lasicom v hlavnej úlohe. V bratislavskom Štúdiu S sa stretli päťdesiatnici - Stanislav Štepka, Milan Lasica, Július Satinský, Ján Melkovič - v predstavení Dohoda možná.

Skryť Vypnúť reklamu

Výtvarné umenie

- V Slovenskej národnej galérii v Bratislave bola sprístupnená stála expozícia Slovenského výtvarného umenia.

JÚL

Hudba

- V rámci svojho svetového turné koncertoval v Prahe slávny pesničkár Bob Dylan. V Los Angeles vystúpilo na nezabudnuteľnom koncerte hviezdne operné trio - José Carreras, Luciano Pavarotti a Plácido Domingo.

Divadlo

- Literárny fond SR ocenil Zitu Furkovú, Blaha Uhlára, Mariána Pecku, Jána Galloviča, Igora Holováča, Andreja Mojžiša a Dalibora Jenisa výročnými cenami a prémiami. Vo Zvolene sa uskutočnil 21. ročník Zámockých hier zvolenských.

Film

- Slovenský režisér Miroslav Šindelka nakrúca film Vášnivý bozk s Ivanou Chýlkovou v hlavnej úlohe. Jeho pompéznu premiéru avizoval producent R. Biermann na koniec januára '95.

Skryť Vypnúť reklamu

AUGUST

Hudba

- Po dvadsiatichpiatich rokoch sa opäť lúka vo Woodstocku premenila na blatovú kaluž. V USA sa opäť konal rockový festival Woodstock '94. Vystúpili na ňom medziinými Joe Cocker, Aerosmith, Peter Gabriel. Slovenská legenda Dežo Ursiny začal nahrávať platňu Príbeh. Hviezdou 3. ročníka Dobro festivalu v Trnave bol Bob Brozman.

Film

- Vo veku 70 rokov zomrel v Nemecku slovenský filmový režisér Stanislav Barabáš, autor filmov ako - Príbeh o sivom holubovi, Trio angelos či Zvony pre bosých.

SEPTEMBER

Hudba

- V Prahe sa konal najúžasnejší koncert v jej histórii. Vystúpila na ňom rocková legenda Pink Floyd a podľa niektorých informácií ho navštívilo až 140 000 ľudí. V Banskej Bystrici sa konal prvý ročník podujatia Banskobystrické operné dni. Spevák Richard Müller vydal jednu z najlepších platní roka, "33".

Skryť Vypnúť reklamu

Film

- Zlatého leva na 51. ročníku benátskeho filmového festivalu získali ex aequo macedónsky film Before The Rain (Pred dažďom) režiséra Milča Mančevského a snímka Nech žije láska tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga. Zvláštnu veľkú cenu poroty, vedenú režisérom Davidom Lynchom, dostal film Olivera Stonea Natural Born Killers (Rodení zabijáci) a jednu z cien za celoživotné dielo prevzal aj Al Pacino.

Divadlo

- V Banskej Bystrici sa koná IX. ročník festivalu Bábkarska Bystrica, v Nitre medzinárodná prehliadka Divadelná Nitra'94 a v Kremnici festival humoru a satiry Kremnické gagy. 16. septembra zomrel český herec Petr Čepek, ktorého posledná úloha bola vo filme J. Švankmajera Lekce Faust. V Košiciach zrenovovali starú budovu divadla.

OKTÓBER

Skryť Vypnúť reklamu

Hudba

- V Bratislave sa konal jubilejný 30. ročník Bratislavských hudobných slávností. Predstavili sa na ňom okrem Slovenskej filharmónie a Symfonického orchestra Sl. rozhlasu aj Česká filharmónia, Philharmonia Hungarica a ďalší. Medzi dirigentské hviezdy slávností patril Lord Yehudi Menuhin. V Bratislave sa uskutočnil 20. ročník Bratislavských jazzových dní. Vystúpili na ňom napríklad Johnny Griffin, Maceo Parker a ďalší. Slovenská filharmónia i Štátna filharmónia Košice navštívili koncertne na dvoch samostatných turné USA. Obe zožali veľký úspech.

Film

- Vo veku 75 rokov zomrel ruský režisér a herec Sergej Bondarčuk. Jeho najznámejším filmom, ktorý režíroval a zároveň i stvárnil postavu Pera Bezuchova je Vojna a mier. Vo veku 54 rokov zomrel americký herec Raul Julia, hviezda filmov o Addamsovej rodine.

Skryť Vypnúť reklamu

Divadlo

- V Astorke je premiéra slávneho muzikálu Kabaret v réžii Juraja Nvotu. V Martine je 72. ročník Scénickej žatvy, prehliadky slovenských ochotníckych divadiel.

NOVEMBER

Hudba

- Led Zeppelin sa po rokoch opäť spojili a nahrali platňu No Quarter obsahujúcu piesne z programu Unleadded, ktorý nakrútili pre Music TV. Skupina Olympic neočakávane obnovila koncertnú činnosť. V Berlíne sa uskutočnilo prvé odovzdávanie európskych hudobných cien MTV European Music Awards. EMI Records vydala album nikdy nevydaných piesní Beatles Live At BBC.

Literatúra

- V Prahe sa uskutočnil 61. kongres najprestížnejšej spisovateľskej organizácie PEN klubu, ktorý sa počas piatich dní zaoberal vzťahom literatúry a tolerancie. Pri neúčasti niektorých avizovaných hviezd (Ajtmatov, Styron, Stoppard) sa najväčším ťahákom pre zúčastnených novinárov stal americký dramatik Arthur Miller.

Skryť Vypnúť reklamu

Výtvarné umenie

- Najvýznamnejšou výstavnou udalosťou na Slovensku v tomto mesiaci sa stal 4. ročník Mesiaca fotografie s najväčšími hviezdami v osobách W. Kleina (Francúzsko), E. Hosoea (Japonsko), F. Sheikha (India) a S. Mannovej (USA). Tento mesiac sa skončila najväčšia prehliadka českého a slovenského umenia s názvom After the Spring, ktorá sa počas roka uskutočnila v austrálskych mestách Canberra, Sydney a Melbourne.

Divadlo

- Věra Chytilová debutovala v divadle Na zábradlí hrou Story. V Plzni sa koná II. ročník medzinárodného divadelného festivalu Divadlo '94. Deň radosti, predstavenie Lasicu a Satinského v bratislavskom Štúdiu S má dvestú reprízu

DECEMBER

Hudba

- V Žiline sa konal 8. ročník Slovakia Jazz Festival, na ktorom vystúpili E.S.P., Dežo Ursiny a Provisorium, Zbigniew Namyslowski a ďalší. V Bratislave predstavoval Karel Gott svoju novú platňu "'95". V Prahe vystúpili ZZ Top a hneď po nich slávny írsky pesničkár Bob Geldof.

Skryť Vypnúť reklamu

Literatúra

- Nobelova cena za literatúru bola z rúk švédskeho kráľa Karola XVI. Gustava odovzdaná japonskému spisovateľovi Kenzaburovi Oe za "silné poetické dielo, ktoré oslovuje cez hranice jazykov a kultúr." Vo veku 65 rokov zomrel jeden z najvýznamnejších anglických dramatikov John Osborne. K jeho najznámejším dielam patria hry Obzri sa v hneve, Komik a Luther. Za scenár filmu Tom Jones (1963) nakrútený podľa románu H. Fieldinga získal Oscara. 23. decembra zomrel básnik Ján Šimonovič

Výtvarné umenie

- V Slovenskej národnej galérii v Esterházyho paláci Bratislave sprístupnili stále expozície Starého európskeho umenia.

Film

- Hlavnú cenu z 3. ročníka medzinárodného filmového festivalu prvých hraných filmov FÓRUM '94 v Bratislave získal film kazašského režiséra Timura Sulejmana Strejndžer. Film Miloslava Luthera Anjel milosrdenstva s I. Timkovou v hlavnej úlohe získal tri ceny na medzinárodnom televíznom festivale v Šanghaji

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 3. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 4. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 560
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 774
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 23 194
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 21 560
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 14 592
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 14 372
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 11 698
 8. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 8 857
 9. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 759
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 6 776
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu