Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Pokrivený obraz dotyku... *SVET ROKU 1994

Svet v priamom televíznom prenose vyzeral otrasne. Bosna ničila nenávisťou Európu, Rwanda ukázala planéte, že rekordy vraždenia možno neustále prekonávať. Stačí ak máte dostatok munície, mužov schopných zabíjať na bežiacom páse a za tri mesiace premeníte

krajinu na krvavý bitúnok. Dosiaľ sa presne nevie, či v šialenom objatí kmeňovej smrti skončilo pol a či celý milión ľudí... Staručký Winston Churchill, od ktorého by sa neustále mali učiť starí, aj staronoví, ale aj celkom noví politici celého sveta, aj k masovým vraždám čosi povedal:" Ľudí zdesí smrť jedného človeka, smrť mnohých sa stáva len štatistikou." A akoby ešte nebolo dosť, začiatkom zimy sa spustil lejak krvi v Čečensku na Kaukaze... Kde sa brala tá do očí bijúca neschopnosť sveta zastaviť chobotnicu násilia, surového zabíjania. Čo robili politici, diplomati, ktorí sa tak pyšne dokážu projektovať do pózy najschopnejších a najneomylnejších... A aj keď predsa len planéta ukázala na mnohých miestach aj prívetivejšiu tvár, ľudstvo nemôže byť na odchádzajúci rok pyšné či hrdé...

Skryť Vypnúť reklamu

Koho za takýto negatívny stav vecí sveta viniť. Ak by ste túto otázku položili ktorémukoľvek politikovi či diplomatovi, určite vám odpovie klasickým zvolaním: Ja nič, ja muzikant... Po celý rok zlyhávali v podstate všetky medzinárodné organizácie ako celok. Pravdaže, ich neschopnosť, totálnu impotentnosť by sme mohli pripísať poststudenovojnovému obdobiu, vybičovanému nástupu nacionalizmu, nielen na rozbitej stavbe európskeho či ázijského komunizmu, ale v celosvetovom meradle. Namiesto toho, aby sa krajiny spájali, aby v integračnom súzvuku hľadali spoločný tón a pomáhali napĺňať ideu o bratstve, skočili v mnohých regiónoch po zanedbanej moci "záchrancovia" a v mene novej slobody a hľadajúcej sa demokracie, inštalovali svoje osobné komplexy na národné recepty.

Skryť Vypnúť reklamu

A tak stará OSN vyslala na bojiská nenávistného nacionalizmu, do regiónu etnických čistiek, odvážnych a mladých mužov. Na hlavy im nasadila modré prilby s nápisom UN, do rúk im vtisla automatické pušky, na telá im natiahla nepriestrelné vesty a... S pocitom, že sa urobilo pre zastavenie bojov priam priveľa, nechala týchto mužov v pasci. Z tvorcov mieru sa stali rukojemníci, z poslov nádeje chlapci trasúci sa o svoje vlastné životy. Lebo postaviť sa proti vrahom typu Karadžiča alebo Miloševiča bolo a je nad sily nielen OSN, ale aj Severoatlantického paktu, aj Európskej únie, a pravdaže aj medzinárodného tribunálu v Haagu.

Svetu chýbalo vodcovstvo. Ale ťažko, veľmi ťažko byť vodcom, presnejšie vodcom demokratickým, keď aj túto rolu si pre seba uzurpovali nacionalisti a šovinisti. Stať sa členom dajme tomu Európskej únie znie síce pekne, ale v ušiach nacionalistov ide o zradu národa... Vstúpiť do bezpečnostného zoskupenia Severoatlantického paktu, ktoré jediné, pravdaže za plnej asistencie USA sa pričinilo o povojnové zadržovanie najagresívnejších síl komunistického sveta, tiež znie dobre, ale v ušiach nacionalistov vyvoláva pocity ohrozenia ich vlastnej, smiešnej moci. Americký prezident, ktorý sa ocitol v tomto virvare, dokázal celkom logicky zasiahnuť jasne a dôrazne jedine v zóne, ktorá Amerike najviac stúpala na otlak. Vojenský zásah proti uzurpátorom moci na Haiti bol perfektnou ukážkou použitia kombinovanej sily vojenskej moci a jemného diplomatického nátlaku. Ale ako použiť tento model všade vo svete bez toho, aby tí, čo dlhé desaťročia slúžili Moskve, sa neohradzovali proti Amerike známym sloganom o "svetovom žandárovi". A tak sa Európa, Amerika, severná i južná, Afrika, Ázia a Austrália varili vo vlastnej masochistickej šťave.

Skryť Vypnúť reklamu

Európa ukázala svoju mieru nestability nielen v bývalej komunistickej časti, ale na barlách sa ocitli aj štáty, ktoré ešte nedávno ukazovali modelovú tvár. Vo voľbách sa otriasli pozície nemeckého kancelára Helmutha Kohla, perfektného manažéra hospodárskeho zázraku a skutočného otca demokracie pre osemnásť miliónov východných Nemcov, ktorí tak dlho blúdili v Honeckerovej zoologickej záhrade "slobody". Francúzsko sa na sklonku roka ocitlo priamo v dosahu islamského fundamentalizmu a prakticky vojna v Alžírsku sa preniesla až na parížske Elyzejské polia.

Vo Veľkej Británii predviedol John Major svoje politické nadanie a po 25. rokoch dal nádej na mier so Severným Írskom, aby si však zároveň vyniesol nošu nadávok a výsmechu od labouristickej ľavice, ktorá si už šúcha dlane vo vidine získania moci. Len taliansky šašo Silvio Berlusconi sa dokázal v prvej polovici roka šplhať po lane nahor, len našťastie pritom zabudol, že zletieť dole možno ešte oveľa rýchlejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Neistota kráčala nielen v Európe, ale aj v Amerike. Najmä posledný štvrťrok znamenal pre demokratického prezidenta Billa Clintona doslova politickú pohromu. Po prehratých kongresových voľbách sa dostali demokrati po vyše štyridsiatich rokoch do závozu. Ameriku preberajú pod legislatívnu správu republikáni, ktorí ústami svojho nielen filozofického, ale aj organizačného vodcu Newt Gingricha hlásajú návrat americkej revolúcie: menej vlády, oveľa viac slobody pre jednotlivca. Vraví sa tomu aj návrat amerického sna. Bill Clinton v snahe ešte sa nepoddať zahlásil na nový útok, pričom sa svojimi názormi takmer vzdal princípov liberalizmu a v niektorých okamihoch pôsobil ako republikán. O dva roky môže mať problémy s novuzvolením, ak sa včas nespamätá. Niektorí politickí stratégovia Demokratickej strany už odporúčajú straníckym bossom, aby Clintona nepodporovali a aby za vážneho kandidáta na prezidentský úrad považovali terajšieho viceprezidenta Al Goreho.

Skryť Vypnúť reklamu

Afrika, ktorá v Rwande ukázala krvavú džungľu rozsekaných ľudských bytostí a v Alžírsku či v Sudáne surovosť islamského fundamentalizmu, na prekvapenie ponúkla aj zrkadlo odlišnosti. A to práve na juhu, v časti, kde roky šalel apartheid najhrubšieho zrna. Prvé všerasové voľby a na ich konci zrod demokratickej Juhoafrickej republiky na čele s bývalým väzňom belošského režimu Nelsonom Mandelom.

Slovo mier zaznelo aj na Blízkom východe. A že naozaj je to tak, treba sa pozrieť na Jásira Arafata. Stal sa jediným z nositeľov Nobelovej ceny za mier. Ak by ktosi takú udalosť predpovedal pred takými dvoma či tromi rokmi, vyhlásili by ho za blázna. Podobný osud asi ťažko stihne irackého diktátora Saddáma Husajna, ktorý aj v odchádzajúcom roku brúsil šabľu a poslal svojich vojakov k hraniciam Kuvajtu, čím riskoval tentoraz už masovú odvetu vojenskej moci vedenej USA. Nielen že sa napokon stiahol, ale "dopustil" sa nevídaného činu: uznal Kuvajt v jeho hraniciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Ázia sa javila v protirečeniach. Na jednej strane znovu ukázala svoju schopnosť doslova zázračného, tigrieho ekonomického rastu a pravdepodobne jej už ťažko možno uprieť v tom prvenstvo, na druhej strane si nebola taká istá v politike. Došlo dokonca k nebezpečnému zauzleniu v súvislosti s vývojom v neznámej severnej Kórei. Po smrti Kim Ir- sena, veľkého vodcu, jedného z posledných mohykánov svojského komunistického systému, sa krajina stala ešte viac nevyspytateľnou. Jeho syn a následník trónu Kim Čong-il ešte stále plače za stratou milovaného otca, ale jeho neisté kroky môžu svedčiť aj o tajomnom a neúprosnom zápase o moc vo vnútri komunistickej špičky. Komunistická Čína na druhej strane predvádzala okysličený model s čudne prehriatou ekonomikou za súhlasného prikyvovania deväťdesiatročného Tenga, ale s veľkou dávkou neistoty pre mesiace a roky budúce.

Skryť Vypnúť reklamu

Politický otras zažilo a ešte aj zažíva Japonsko, kde sa skoro po päťdesiatich rokoch zrútil zvláštny systém takmer konštituovanej vlády jednej strany - liberálnych demokratov - a k moci sa dostali socialisti. Pravdaže, Japonsko tým ako hospodárska veľmoc neutrpelo, aj keď jeho politici majú pred sebou neľahkú úlohu - zastaviť hrozbu obchodnej vojny so Spojenými štátmi.

Aj keď je Rusko predovšetkým veľkým ázijským štátom a má životné obavy z ďalšieho zmenšenia svojej federatívnej veľkosti, neváhalo siahnuť po tradičnej forme zabrzdenia nevhodného vývoja. Boris Jeľcin poslal na zlikvidovanie nezávislého čečenského hlasu masívnu vojenskú silu, neváhajúc použiť ani bomby s laserovým navádzaním. Prečo modernú vojenskú technológiu nepoužiť na rýchlejšie zabíjanie aj "vlastných" ruských občanov. Žiadne poučenia z minulosti sa v Moskve neprijímajú. Aj keď možnosť kaukazskej vojny je na dosah a mnohí veteráni krvavého dobrodružstva v Afganistane ešte určite nezabudli... Oveľa čudnejšie však pôsobil nevyberavý tlak Ruska na Európu a Ameriku. Jeľcin pohrozil "studeným mierom" na európskej konferencii v Budapešti a dokonca si osoboval právo rozhodovať o tom, či bývalé satelitné krajiny z čias komunizmu môžu vstúpiť do Severoatlantického paktu. Niektorí jemní politici a diplomati Západu zostali zdesení. Len tí, ktorí Rusko poznajú dôverne, vedia, že od Moskvy možno čakať len to najhoršie. A tak sa celá východná a stredná Európa stále nachádza v nebezpečnom bezpečnostnom vákuu, čo ženie vodu na mlyn drobným politickým naťahovačom, ktorí by si svoju chatrnú moc získanú počas jednej noci mohli upevniť zväzkom s ruskými medveďmi pľujúcimi na Západ.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale prišli aj dobré, ba povzbudzujúce správy. V Austrálii objavili vedci drobného zvieracieho primáta potoroo, o ktorom nebolo už 125 rokov žiadnej stopy, a tak sa vravelo o jeho vyhynutí. A dokonca v národnom parku v Sydney našli borovice, ktoré majú blízky vzťah k druhom rastúcim pred 150 miliónmi rokov...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 2. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 6. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 8. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 10 090
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 647
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 580
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 919
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 4 308
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 476
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 086
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 993
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 827
 10. Crème de la crème po slovensky 2 758
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu