Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Neopakovateľné chvíle, na ktoré sa nezabúda *Na sviatočnú nôtu so športovcami, ktorí boli v roku 1994 na Slovensku medzi najlepšími

Vrcholoví športovci. Po celý rok sú rozbehaní, kolotoč tréningov, zápasov, pretekov a cestovania je neúprosný. Sú však dni v roku, keď sa takmer "povinne" vracajú do rodného hniezda, za svojimi najbližšími. Obdobia Vianoc a Nového roku. Každý ich prežíva

inak, v každom prípade však neopakovateľne, veď v tom je práve čaro týchto sviatkov. Na čo všetko si najradšej spomínajú, čo im utkvelo navždy v pamäti, čo sa im podarilo vyparatiť práve v tomto období, ktorý darček ich najviac prekvapil, aká zvykne vládnuť u nich atmosféra? Na túto tému sme sa pozhovárali s niektorými z rebríčka najlepších športovcov Slovenska v roku 1994, alebo sme dali slovo niekomu z ich najbližšieho okolia.

Milan Dvorščík: "Keď som dostal korčule, myslel som si, že bude zo mňa hokejista"

Skryť Vypnúť reklamu

"Na Vianoce som sa tešieval ako malé dieťa a asi som zostal v tomto smere v duši malým chlapcom, lebo sa ne teším stále, každý rok. Je to niečo neopakovateľné, mňa vždy fascinovala atmosféra, rodinné spriaznenie, celkové vzťahy a to, že sme v takých chvíľach spomínali na príjemné zážitky z celého roka. Príprava všetkých dobrôt a potom čakanie na Ježiška - to bolo každý rok rovnaké, ale predsa iné. Na nijakú vylomeninu z týchto chvíľ si nespomínam, bola to skôr prehliadka príjemných vecí. Raz som, ako si dobre pamätám, dostal pod stromček korčule a v duchu som si povedal, že budem hokejistom. Nestalo sa," komentuje najlepší slovenský športovec Milan Dvorščík. Je to však možno zhoda okolností, ak by sa stal hokejistom, možno by preslávil tento šport v Trenčíne, teraz priniesol slávu do Dukly Trenčín namiesto na korčuliach na galuskách. "Neviem si predstaviť, že by mohol byť rok bez Vianoc. Je to v mojom živote asi taký vrchol, v kruhu rodiny, ako pre športovca majstrovstvá sveta. S tým rozdielom, že napríklad druhý na svete môžem byť možno raz v živote, ale spokojný na Vianoce asi stále."

Skryť Vypnúť reklamu

Martina Jašicová trénuje a koláče nepečie

Druhá najlepšia slovenská športovkyňa Martina Jašicová strávila Vianoce tradične - s rodičmi. "Myslím si, že vianočné sviatky bývajú u nás ako v ostatných rodinách. Na stole nesmie chýbať kapustnica a kapor a, samozrejme, uprostred horiaca sviečka. Priznám sa, že tento rok som s pečením koláčov príliš nepomáhala pre tréningy. Varenie má zvyčajne pod palcom mamička s ockom. Ja si beriem na starosť skôr prípravu stola." Aké darčeky pod vianočným stromčekom najradšej nachádza úspešná biatlonistka? "Mám rada prekvapenia, takže to nemusia byť len praktické veci. Keď som bola malá, veľakrát som ich však rodičom vyňúrala. Čo sa týka zháňania darčekov - Vianoce mám síce rada, ale teraz som mala s darčekmi asi najväčšie problémy. Našťastie som všetko stihla." Mimochodom, nedostali ste niekedy "flintu"? "To teda nie. Prvý raz som strieľala zo vzduchovky ako piatačka a z malokalibrovky presne 17. apríla 1993." A vystrelíte si niekedy aj z niečoho iného? "Myslíte z priateľov? Ale áno, ale o situáciách pomlčím."

Skryť Vypnúť reklamu

Ján Svorada: "Pohoda a potom hor' sa na hory..."

"Viem, že na Vianoce sme boli celá rodina vždy pohromade, to sa snažím dodržiavať aj teraz v mojej rodine. Po sviatkoch sme sa vybrali na hory a spomienky na lyžovačky boli vždy skvelé. Pokiaľ ide o darčeky, viem, že napríklad nikdy som nedostal pod stromček bicykel. Ten sa kupoval v lete. Predstavte si, že si nespomínam na to, že by som niečo vyparatil pod stromčekom, spolu s mladšou sestrou sme teda boli asi v tomto smere vzorní," povedal víťaz štyroch etáp na Giro d'Italia a jednej na Tour de France Ján Svorada. Jeho otec, donedávna tréner, teraz mechanik tímu Lampre Panaria, dodáva: "Vianoce sme najskôr trávili v dome mojej mamy, starej mamky oboch detí a športové darčeky, či už lyže, alebo korčule, sa testovali hneď po Vianociach. Zažili sme pri tom veľa úsmevných chvíľ. Silvester a Nový rok sme takmer pravidelne vítali na horách. Stala sa z toho taká klasika, ktorá sa nám však nikdy neobjedla. Myslím si, že Janko bude v tejto rodinnej tradícii pokračovať aj ďalej."

Skryť Vypnúť reklamu

Marián Matyáš: "Reprezentácia nie je len športový výsledkok"

Tréner slovenských basketbalistiek Marián Matyáš sa s loptou v kolíske nenarodil. Ani nehrával detské "guli - guli", ba ani nekopal do lopty. Kôš poznal iba v rohu kuchyne. Jeho prvým vianočným darčekom bol azda vláčik, hoci si presne nepamätá, no isto vie, že pod stromčekom ho v čase drania školských lavíc najviac potešili korčule. Kdeže basketbal, tvrdý hokejista, taký bol Košičanov sen. Človek mieni - pán Boh mení, Marián Matyáš zakotvil práve pod košmi a navyše medzi ženami.

# To musí byť trápenie "veliť" dámam, ktoré nosia "hlavy v oblakoch". Navyše možno niekde počuť nôtiť takú našu "prostonárodnú" - nemám rád vysoké ženy, na ne treba lešení... Môžeme čakať oponentúru alebo nebodaj súhlas?

Skryť Vypnúť reklamu

"Súhlas iba do tej miery, že `jednoduché Márie' to nie sú. Vynikajú inteligenciou a vedia skloniť hlavu, keď si treba priznať chybu. Lešenie k ich duši nepotrebujem, hoci získavať si ich dôveru musím."

# Rok si s rokom ruky podáva. Mali ste v tomto roku zážitok, ktorý by ste najradšej zahodili do koša?

"Áno, trápi ma a bolo mi smutno. Keď sme prišli do Austrálie, sa k nám spočiatku správali ako k Zulukafrom. Vysvetľovali v hoteli, kde sa zapína televízor, pomaly nás chceli učiť jesť s príborom. Piate miesto na MS nebol len skvelý výsledok, ale predovšetkým výborná reprezentácia. Veď tie moje dievčatá sú nielen basketbalistky, ale predovšetkým mladé, elegantné a inteligentné ženy s vyberaným správaním."

# Keď už teda vediete kolektív "výšav", ako vysoko siaha hviezda na jedličke v roku 1994?

Skryť Vypnúť reklamu

"Z môjho pohľadu skutočne priam k hviezdam, hoci to nebol bezproblémový rok. Veď sme najlepšími Európankami. Ako jediný tím starého kontinentu máme istú účasť na OH v Atlante. Preto všetkým trénerom želám rovnako zanietený kolektív a všetkým športovcom to najpodstatnejšie - silné zdravie."

Kanoistu Slavomíra Kňazovického sa kapre boja

Kanoista Slavomír Kňazovický deň pred vyhlásením ankety o najlepšieho športovca úspešne zvládol poslednú skúšku tohto semestra na bratislavskej FTVŠ. Napriek tomu by bol Vianoce odložil na neskôr. "Mali sme dlhú sezónu, preto by som ich posunul možno o taký mesiac. Prežil som ich však v pohode s rodičmi. Klasicky po slovensky. Na Štedrý večer nechýbali oblátky, kapustnica, kapor so zemiakovým šalátom a zapekance s makom a medom." Spomeniete si na nejaký vianočný zážitok z detstva? "Jednu historku mi mama často pripomína. Keď som bol malý a naši priniesli domov kapra, vždy som sa ho snažil buchnúť kladivom. A to som vraj mal len štyri roky. Vlastne aj teraz je kapor moja záležitosť, prebral som to po otcovi." Silvester bude Slavo oslavovať s priateľkou a ďalšími kamarátmi v Jizerských horách v Česku. Treba sa zabaviť, veď budúci rok bude mať naozaj pestrý. "Končím štúdium na FTVŠ, čakajú ma štátnice a diplomovka. Chcem si vybojovať účasť na olympijských hrách a zajazdiť v nasledujúcej sezóne čo najlepšie."

Skryť Vypnúť reklamu

Keď si Adam Cibuľa a Jozef Lohyňa dožičia

Zápasník vlastne celý rok zápasí nielen so súpermi, ale i váhou. Kulturista sa zase večne "nacpáva" vitamínmi a proteínmi. Vianoce, to je vec, vtedy si dožičia. Kulturista Adam Cibuľa len naznačoval slávnostný jedálniček a viditeľne sa mu spokojnosťou rozšírili zreničky. "No, bez filé si Vianoce neviem predstaviť, ani bez morčacích pŕs. A potom, samozrejme, biftek, tak z kila mäsa. A každý správny chlap si aj pripije, nie veľa, ale dobré vínko neodmietnem." Pre úspešného kulturistu sú Vianoce vlastne "štvorsviatkom". On je Adam, syn Adamko a dcérka Eva. Čo čakalo ratolesti pod stromčekom? "Sám sebe som priniesol z Číny výborné piate miesto z MS, pre Adamka auto a pre Evičku som prichystal takú šikmookú bábiku."

Skryť Vypnúť reklamu

Helena Lohyňová, manželka našej zápasníckej opory, vysvetľovala menu, ktoré prekvapilo skôr jednoduchosťou. "Samozrejme, že na Vianoce nechýba kapor. Jozef je však chlapisko z dediny, a tak to nejde bez obľúbeného `nášupu' - zemiakov so slaninou. Predtým polievka, ale nie taká obyčajná. Hustá kapustnica, v ktorej zostáva lyžička stáť. Nehovorím o jednom tanieri, ale o dvoch - troch."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 3. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 7. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 8. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Výmena rozvodov na Sekčove si vyžiada odstávku teplej vody
 3. V zdravom tele zdravý duch
 4. V Košiciach pribudlo 60 nových nájomných bytov
 5. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 6. Štartuje projekt Futbal v meste
 7. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 8. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 9. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 10. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 25 501
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 20 499
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 14 954
 4. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 13 389
 5. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 12 460
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 250
 7. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta? 9 943
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 439
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 347
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 344
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu