Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky

Palmový list č. 42

Pacific Ocean, December 17th, 16th and 17th.

Píšem vám dnes z paluby lietadla Boeing 747-200 austrálskych aerolínií Quantas, najbezpečnejších aerolínií na svete, na linke Sydney - Honolulu - Toronto. Bol som totiž v Austrálii dirigovať tamojší rozhlasový symfonický orchester. Moja duša je po tomto zážitku naplnená hovadským zadosťučinením. Jednak to bol veľmi dobrý orchester a dvak som si musel spomenúť, ako vedenie jedného slovenského orchestra napísalo svojho času list, v ktorom konštatovalo, že ich orchester nesmiem dirigovať, lebo vo mne nevidia "záruku umeleckej kvality". Chachá! Nie je to úžasné, že môžem byť škodoradostný a ešte to prevetrať aj v novinách...? Nech puknú!

Skryť Vypnúť reklamu

Keď už som sa vám takto pekne zdôveril, čím je moja duša preplnená, nemôžem akosi vynechať ostatné časti tela. Nuž teda, nie je to bohviečo. Už som sa v jednom z javorových listov pokúsil naznačiť, že lietanie mi príliš nevyhovuje, a je to tu opäť!

V tomto lietadle sa práve sobota zmenila na piatok, pretože sme vraj preleteli nejakú imaginárnu dátumovú čiaru medzi ostrovmi Samoa a Fidži. Do vzdušných dier sa prepadáme tak často, že si začínam myslieť, že tá čiara až taká imaginárna nie je... A vôbec, celé je to nepríjemné - mozog sa nedokáže vysporiadať s dátumovou čiarou, žalúdok so vzduchovými dierami a leteckým jedlom a zvyšok človeka s časovým posunom a zásadnými rozdielmi v počasí. Jednoducho, som z toho úplne Fidži.

Aj včerajšia večera má na tom svoj nemalý podiel. Bol som v Sydney v čínskej reštaurácii s veľmi čínskym názvom Cleveland a jedol som tam japonské jedlo, ktoré sa volalo LOBSTER SASHIMI. Nebolo nechutné, len sa na môj vkus priveľmi hýbalo. Ale aj ja by som sa asi hýbal, keby sa mi úplne cudzí človek začal vidličkou špárať vo vnútornostiach. Toto jedlo bol totiž takmer metrový morský rak, ktorého čiastočne usmrtili zmrazením, rozpárali mu brucho, vyklopili vnútornosti, ktoré bolo treba namočiť do sójovej omáčky so zeleným japonským chrenom a zjesť. Samozrejme, že som tam nechcel vyzerať ako sedlák, tak som to skúsil. Nebolo to zlé, len bolo potrebné psychicky sa vysporiadať s tým, že jedlo sa mi pokúša odísť z taniera.

Skryť Vypnúť reklamu

S takýmto rozháraným žalúdkom som sa vydal na dvadsaťtrihodinový let a to je dosť ťažká práca. Zatiaľ sa ale držím veľmi hrdinsky. Bez ujmy som prežil aj prelet rovníka, ktorý sa napriek svojmu menu ukázal byť ešte hrboľatejší ako dátumová čiara. Preštudoval som všetky potrebné bezpečnostné zariadenia a po prvý raz som sa stretol s multifunkčným vreckom na vracanie (neviem, ako lepšie by sa dalo prežložiť "airsickness bag" - že by "vrecúško vzduchovej choroby"?) Vrecko austrálskych aerolínií môžete použiť: a) na vracanie, b) na zaslanie filmu do laboratórií. Nevymýšľam si - navrchu je napísané použite v prípade nevoľnosti a hneď pod tým používame len najkvalitnejší papier a chemikálie KODAK, záruka kvality, využite náš dvadsaťštyrihodinový servis, poštovné hradí príjemca atď. Ak máte film a nezvracali ste, môžete si nechať urobiť fotografie. Ale tuším nie je najlepšie, aby som sa v mojom rozpoložení takto intenzívne zaoberal práve vreckom na vracanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečítam si radšej noviny - niečo o živelných pohromách a katastrofách, to mi hádam pomôže nemyslieť na dátumovú čiaru a SASHIMI na úteku... Austrálsky denník s originálnym názvom Australian má špeciálnu dvojstranu, venovanú všelijakým nešťastiam. Dnes ponúkajú: inváziu do Čečenska, krvilačného srbského generála, zrútenie priehrady na Mekongu, súdny proces s marxistickým diktátorom v Etiópii... a čože je toto? Ľaľa! Medzi týmito chutnými správičkami sa na čestnom mieste, hneď vedľa Srbov, vyníma správa o prevzatí moci na Slovensku. No čo vám budem hovoriť - zmanipulovaní západní žurnalisti nič dobré na tom Mečiarovi a HZDS nevidia! "Všeobecný zmätok... radikálne ľavicový minister privatizácie, člen obskúrnej strany... Sergej... populistické hnutie... atakďalej... atakďalej... atakďalej..."

Skryť Vypnúť reklamu

Ajaj. Už je to tu. A takmer deväť hodín som prežil bez väčšej ujmy. Teraz som len zvedavý, či dokážu Austrálčania zo zvyškov LOBSTER SASHIMI vyrobiť dvadsaťštyri vysokokvalitných farebných obrázkov na lesklom papieri...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 3. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 4. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 6. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Štartuje projekt Futbal v meste
 3. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 9. Svätá vojna
 10. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 24 675
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 22 132
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 589
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 097
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 850
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 12 401
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 620
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 540
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 525
 10. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 450
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu