Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky

Vznikla vyšetrovacia komisia na preskúmanie rozhodnutia Pavla Kanisa o kontrakte na odpredaj pontónových mostov

BRATISLAVA (SME - pt) - Národná rada SR včera schválila návrh na vytvorenie vyšetrovacej komisie na objasnenie mimoriadne závažných skutočností na Ministerstve obrany SR a na zistenie okolností rozhodnutia ministra obrany Pavla Kanisa uzavrieť kontrakt ..

BRATISLAVA (SME - pt) - Národná rada SR včera schválila návrh na vytvorenie vyšetrovacej komisie na objasnenie mimoriadne závažných skutočností na Ministerstve obrany SR a na zistenie okolností rozhodnutia ministra obrany Pavla Kanisa uzavrieť kontrakt na odpredaj pontónových mostov.

V úvode schôdze vystúpil poslanec L. Polka (HZDS), ktorý uviedol, že nikdy nepracoval, nepracuje a nebude pracovať pre nijakú spravodajskú službu. Informácie podobného druhu, podľa jeho slov, zodpovedajú úrovni masmédií, v ktorých sú uverejňované, a zvažuje podanie žaloby na tieto médiá.

Skryť Vypnúť reklamu

Predkladateľ návrhu na vytvorenie vyšetrovacej komisie na prešetrenie rozhodnutia Pavla Kanisa o uzavretí kontraktu na odpredaj pontónových mostov J. Danko (HZDS) vo svojom vystúpení uviedol, že doteraz získané podklady a zistené skutočnosti dosvedčujú, že posúdenie zákonností presahuje možnosti poslaneckého prieskumu, a preto je nutné vytvoriť vyšetrovaciu komisiu. Uviedol, že predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť v tejto súvislosti podal podnet generálnemu prokurátorovi na začatie trestného stíhania voči neznámemu páchateľovi pre dôvodné podozrenie z trestného činu a požiadal NKÚ o prešetrenie nakladania so štátnymi prostriedkami na MO SR. J. Danko navrhol, aby do komisie boli zvolení aj dvaja členovia opozície a aby bola rozprava ukončená, pretože by v nej mohli byť uvedené veci, ktoré sú predmetom utajenia.

Skryť Vypnúť reklamu

(Pokračovanie na 2. strane)

I. Benčík (SV) v tejto súvislosti uviedol, že vytvorenie komisie je v rozpore so zákonom, pretože zasahuje do kompetencie Generálnej prokuratúry a NKÚ a odporučil tento návrh neprijať. I. Andrejčák (HZDS) mu odpovedal, že komisia nebude pôsobiť v rozpore so zákonom, nebude zasahovať do kompetencií iných orgánov, ale bude posudzovať činnosť Rady obrany štátu. Počas výmeny názorov o kompetenciách komisie dal predsedajúci A. M. Húska (HZDS) hlasovať o ukončení rozpravy ešte pred prednesením všetkých návrhov na doplnenie komisie. Voči tomu protestovali poslanci opozície a Á. Duka-Zólyomi (Spolužitie) upozornil, že "tu sa neukončuje rozprava, ale faktické poznámky". Podpredseda NR SR M. Andel (SNS) uviedol: "To, čo odhlasuje parlament, je demokratické." Poslanci napokon zvolili vyšetrovaciu komisiu, ktorej predsedom je I. Urban (HZDS), jej členovia sú J. Danko (HZDS), H. Kraus (ZRS), V. Mikulka (HZDS), R. Šepták (SNS) a za opozíciu boli zvolení poslanci SV J. Pribilinec a P. Magvaši. Po odhlasovaní zloženia komisie protestoval Ľ. Černák (DU) voči spôsobu, akým A. M. Húska vedie schôdzu, pretože mu neumožnil predniesť jeho návrh na doplnenie komisie.

Skryť Vypnúť reklamu

PARLAMENT O KONTROLE

VOJENSKÉHO SPRAVODAJSTVA

Poslanci včera schválili aj vytvorenie osobitného kontrolného úradu NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Tento orgán, ako uviedol predkladateľ tohto návrhu I. Urban, má kontrolovať Vojenské spravodajstvo, ktoré vyhodnocuje informácie dôležité pre obranu SR a jej územnej celistvosti a integrity. Poslanci opozície žiadali, aby do návrhu zloženia kontrolného orgánu boli zaradení okrem poslancov vládnej koalície aj poslanci opozície. Klub SV navrhol J. Kleina, klub KDH L. Pittnera, klub DU A. Hrnka a maďarské strany navrhli Z. Komolócyho. Poslanci hlasovaním rozhodli, že predsedom tohto kontrolného orgánu je J. Danko (HZDS) a jeho členovia I. Andrejčák (HZDS), L. Polka (HZDS), K. Kolník (ZRS), R. Šepták (SNS) a J. Klein (SV). V tejto súvislosti vystúpil poslanec F. Mikloško (KDH) , ktorý v súvislosti s nezvolením iných opozičných poslancov do kontrolného orgánu NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva povedal: "Práve sme dostali prvú lekciu o tom, ako pán Mečiar myslí svoju podanú ruku na spoluprácu. Zaznamenávame si to."

Skryť Vypnúť reklamu

SIEDMY ČLEN PREZÍDIA FNM

Na návrh poslanca R. Hofbauera (HZDS) NR SR rokovala o voľbe siedmeho člena Prezídia FNM (P FNM). Na túto funkciu kandidoval Ivan Ľupták (HZDS), ktorý bol vo východoslovenskom regióne prvým náhradníkom za člena vlády SR. Poslanci P. Hrušovský a Ľ. Fogaš upozorňovali, že výkon funkcie člena P FNM a poslaneckého mandátu sú nezlúčiteľné a neexistuje dokument, ktorým by sa I. Ľupták svojho mandátu vzdal. V diskusii vystúpil poslanec HZDS T. Cabaj, ktorý uviedol, že ak bude I. Ľupták zvolený, potom sa svojho mandátu vzdá. Podľa jeho slov však zatiaľ nezložil poslanecký sľub, a preto je zbytočné, aby sa mandátu vzdával. Až po viacnásobnom upozornení poslancov opozície na nevyhnutnosť splnenia podmienky pre voľbu na člena P FNM, ktorou je vzdanie sa poslaneckého mandátu, vystúpil predseda NR SR I. Gašparovič, ktorý prečítal list I. Ľuptáka, v ktorom sa uvádza, že ak bude zvolený do P FNM, vzdá sa svojho mandátu. Poslanec I. Benčík (SV) upozornil, že podmienečné vzdanie sa mandátu nie je dostatočné, a preto I. Ľupták nemôže byť volený. Potom predsedajúci A. M. Húska ukončil diskusiu a neumožnil vystúpiť ďalším prihláseným poslancom. V tajnom hlasovaní bol Ivan Ľupták zvolený za člena P FNM, pričom zo 77 poslancov zaňho hlasovalo 75 poslancov a dvaja boli proti.

Skryť Vypnúť reklamu

VRÁTENý PRIVATIZAČNý ZÁKON

Ďalším bodom programu bolo prerokovanie novely zákona o veľkej privatizácii schválenej v noci z 3. na 4. 11. 1994, ktorú prezident M. Kováč vrátil NR SR na opätovné prerokovanie po osvojení si výhrad Moravčíkovho kabinetu. Za vládu tento zákon predložil minister privatizácie P. Bisák a uviedol, že presun právomocí vlády rozhodovať o priamych predajoch na Fond národného majetku urýchli proces privatizácie.

Počas diskusie P. Bisák ani raz nevystúpil a poslanci opozície upozorňovali, že nezaujal stanovisko k pochybnostiam o ústavnosti predmetnej novely zákona, čo vedie k domnienke, že prerokovávanému problému nerozumie.

Po prestávke klubov poslanci hlasovaním rozhodli o opätovnom schválení vrátenej novely zákona o veľkej privatizácii. Zo 136 prítomných poslancov 73 hlasovalo za, 63 proti a dvaja poslanci sa hlasovania zdržali.

Skryť Vypnúť reklamu

V čase uzávierky schôdza pokračovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 3. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 4. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 5. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 6. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Štartuje projekt Futbal v meste
 3. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 9. Svätá vojna
 10. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 24 656
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 22 190
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 617
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 122
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 876
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 12 395
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 634
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 555
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 540
 10. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 465
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu