Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Svet na dlani

Svet počítačov sa postupne mení - prakticky si nikto už ani nespomenie na niekdajšie časy, keď výpočtová technika zaberala celé klimatizované sály a vzduchom svišťali dierne pásky. Moderný výkonný počítač stojí na stole, prípadne sa dá uložiť do tašky, ..

Svet počítačov sa postupne mení - prakticky si nikto už ani nespomenie na niekdajšie časy, keď výpočtová technika zaberala celé klimatizované sály a vzduchom svišťali dierne pásky. Moderný výkonný počítač stojí na stole, prípadne sa dá uložiť do tašky, a vyvinuté sú aj počítače vhodné do menšej kabelky. A miesto kotúčov diernych pások alebo stohov diernych štítkov sa informácie prenášajú na malých disketách, ktoré sa zmestia do vrecka. A ich kapacita sa neustále zvyšuje, pričom sú stále menšie a menšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Netušené možnosti prinieslo objavenie sa CD-ROM diskov. Umožnili totiž na malú plochu umiestniť nesmierne množstvo informácií a ich využitie spôsobom ináč nemysliteľným. Majiteľ počítača s CD-ROM mechanikou už nemusí vkladať jednu disketu za druhou - na jeden CD-ROM disk sa zmestí napríklad celá knižnica - obrázky aj texty. Milovník histórie môže získať prehľad o dejinách krajiny, ktorá ho najviac zaujíma, prezrieť si napríklad vrcholné diela jej umenia, ukážky oblečenia, ale aj vypočuť si ukážku hudby, ktorú počúval napríklad Henrich IV. Anglický... Na jediný disk sa zmestí niekoľko zložitých hier, ktoré sa kvalitou svojej animácie vyrovnajú filmu. A nepochybne nie je ďaleko čas, keď sa budú aj skutočné filmy nakrúcať na CD-ROM disky.

Ale pravé využitie CD-ROM diskov je v prenose veľkých databáz a katalógov. Milovníci tejto technickej novinky rýchle zistili jej možnosti a využívajú ju. Vidieť to aj z množstva časopisov, ktoré sa tejto problematike venujú. Z nich najznámejší a pre nás aj cenovo najdostupnejší je rakúsky časopis CD-Austria Direct, ktorého prílohou je aj jeden CD-ROM disk.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem západných firiem, ktoré vydávajú stále nové a nové disky, existuje aj producent na území bývalého Česko-Slovenska. Je to firma Albertina income, s. r. o., a jej dcérska slovenská spoločnosť Albertina Slovakia, s. r. o., ktorá vznikla v roku 1993. Prevzala na seba záväzok vydávať Register organizácií ČR a SR na CD-ROM a medzi jej zákazníkov patrí napríklad Matica slovenská, Slovenská technická knižnica, Slovenská lekárska knižnica, Knižnica Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove, niekoľko poisťovní a podnikov.

Táto spoločnosť poskytuje svojim zákazníkom kompletný rozsah služieb a neustále rozširuje katalóg vydávaných titulov. Svoju ponuku obohacuje aj titulmi prevzatými z nemecky hovoriacej oblasti - Rakúska a Nemecka. Zabezpečuje aj predplatné časopisov venovaných CD-ROM. Získala právo zastupovať v SR niekoľko významných zahraničných producentov, napríklad Datapro, Oxford University Press, Dialog a pod.

Skryť Vypnúť reklamu

V ponuke Albertiny je napríklad Česká národná bibliografia, Pamäť sveta - titul vydaný v spolupráci s Unescom v rámci programu záchrany národného kultúrneho dedičstva. Obsahuje údaje o 140 najvzácnejších rukopisoch a tlačiach z Historického fondu Národnej knižnice vrátane digitalizovaných obrazov. Je však možné objednať si aj kompletné texty anglických veršovaných drám, texty kompletných vydaní vybraných novín a časopisov (napr. Financial Times, News a Le Monde), obrazové publikácie (napr. Multimedica Thorax - digitalizované röntgenové snímky z odboru detskej pneumológie) a celé encyklopédie umenia, zvierat, rastlín a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Výmena rozvodov na Sekčove si vyžiada odstávku teplej vody
 3. V zdravom tele zdravý duch
 4. V Košiciach pribudlo 60 nových nájomných bytov
 5. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 6. Štartuje projekt Futbal v meste
 7. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 8. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 9. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 10. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 25 525
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 20 510
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 14 961
 4. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 13 353
 5. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 12 461
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 253
 7. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta? 9 902
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 442
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 348
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 347
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu