Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

"Najradšej sa učím na cudzích chybách a vlastným by som sa chcel vyhýbať" *Najlepší slovenský cyklista Milan Dvorščík videl pred sebou v rebríčku Jána Svoradu

V hoteli Fórum sa bicyklovalo... Začínajúce sa víkendové ráno zastihlo v dobrej pohode cyklistickú rodinu, ktorá sa tu zišla na vyhodnotení 16. ročníka ankety o najlepšieho cyklistu roka. Bicyklovalo sa rečami, bicykle boli aj cenami a cyklistické umenie

prezentoval svojimi kúskami päťnásobný majster Slovenska v cyklotriale Štefan Pčola z Popradu, ktorý dokázal v sedle preskočiť na zemi natiahnuté hviezdy - prekážku mu tvorili Ján Svorada a Jozef Nazarej.

V ankete 58 funkcionárov, trénerov a novinárov získal najviac hlasov Milan Dvorščík z Dukly Trenčín pred profesionálom z Lampre Panaria v Taliansku Jánom Svoradom a členkou Marin tímu v USA Evou Orvošovou. Celkove sa v ankete objavilo 15 mien. Okrem toho bral cenu pre najlepšieho člena mládežníckeho pelotónu Dalibor Grebeči zo Slovana Bratislava, viacnásobný majster SR na ceste i na dráhe. "Verím, že sa raz dostanem aj do veľkej ankety," zaželal si Dalibor. Úspešný mládežnícky tréner Zdeněk Šíbr z Mníchovej Lehoty, cez ktorého ruky prešiel o.i. Miroslav Lipták a ďalší reprezentanti, získal Cenu fair play. Pohotovo zareagoval, keď po jednom z pádov na Slovenskom pohári v Poprade zostal ležať cyklista Rosíval v bezvedomí. Jeho rýchly zákrok zachránil mladému chlapcovi život. "Je to samozrejmosť, ako sa v takejto situácii zachovať," komentoval skromne svoj skutok Zdeno.

V strede pozornosti bol predovšetkým Dvorščík. Sám skromne dodáva: "Myslel som si, že v rebríčku bude predo mnou Svorada, predsa jeho úspechy v profesionálnom pelotóne veľa znamenajú. Profesionálna cyklistika je nadstavba našej, amatérskej. O to viac ma teší a zaväzuje takéto uznanie."

# Onedlho bude vyhlásenie športovca SR. S vaším druhým miestom na MS v cestných pretekoch máte zrejme tiež vysoké ambície.

"Poteší ma aj ďalšie uznanie, ak by som hľadal úspešného športovca inde, asi by som ukázal na Petra Šťastného..."

# Dostali ste po skončení MS nejakú významnejšiu ponuku?

"Tuším sa ozvalo trochu viac sponzorov, ale niečo významnejšie nie. Na to iba čakám. Železo treba kuť zahorúca..."

# Aké sú vaše doterajšie cyklistické skúsenosti a poznatky?

"Klady, ktoré som získal svojím tréningom, chcem zveľaďovať, učiť by som sa chcel najradšej na cudzích, nie na vlastných chybách."

# Ak sa vrátite mysľou do dejiska MS 1994 - verili ste pred štartom, že môžete dobre obstáť ?

"Vedel som, že som dobre pripravený. Cítil som pred štartom, že v nohách mám pohodu na dobrý výsledok. Na MS som sa cieľavedome pripravoval. Už od januára, od štartu sezóny a prípravy na ňu, som videl pred sebou iba majstrovstvá sveta. Žiadne Preteky mieru, žiadne iné podujatie, len svetový šampionát..."

# Čo vám prebleslo mysľou po prejdení cieľa?

"Že som sa dočkal. Ďakoval som Bohu, že sa mi všetko podarilo, ako som chcel, a že som bol po celý rok zdravý. Je to úspech, na ktorý sa nezabúda po celý život."

# Čo pre vás prinieslo víťazstvo v tejto ankete?

"Príjemný pocit, zvýšený záujem novinárov o rozhovory, celkové väčší vzruch okolo mojej osoby. Som však praktik - najviac by ma potešila nejaká konkrétna ponuka z profesionálnej cyklistiky. Momentálne v Dukle Trenčín som možno dosiahol vrchol, podmienky už nie sú najideálnejšie a navyše pre každého pretekára je povinnosťou uchádzať sa o to, aby predviedol svoje umenie v profesionálnej cyklistike."

# Máte nejaký konkrétny plán, cieľ?

"Nie, zásadne o snoch a plánoch nehovorím dopredu, lebo ak sa nesplnia, potom je to oveľa väčšie a tvrdšie sklamanie."

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy