Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa

Spisovateľská obec päť rokov po...

"Päť rokov po" sme to dopracovali k vláde, v ktorej len jedna "svetlá" výnimka nemá komunistickú minulosť, k podpredsedovi Najvyššieho kontrolného úradu - evidovanému agentovi ŠtB, k robotníckemu ministrovi privatizácie a podpredsedovi parlamentu. Kam to za ten istý čas dopracovalo slovenské spisovateľstvo, ktorého časť bola spolu so študentmi a hercami nositeľmi základných zmien pred onými piatimi rokmi?

Domnieval som sa, že o odpoveď sa pokúsi konferencia nazvaná Päť rokov po..., ktorej organizátormi boli Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, Obec spisovateľov Slovenska a Ústav slovenskej literatúry SAV. Na úvod sa však žiada trošku dlhší návrat do päťročnej minulosti slovenskej spisovateľskej obce.

V druhej polovici

80. rokov

sa začala slovenská literárna scéna, ukolísaná "zlatými sedemdesiatymi", hýbať. Vznikol Literárny týždenník, Dotyky, s nástupom Rudolfa Chmela na šéfredaktorskú stoličku v Slovenských pohľadoch v roku 1988 sa práve z Pohľadov stala na panujúce pomery nezvyčajne otvorená platforma "iných" názorov.

Z nenormálnych pomerov vyplývajúca, a preto zákonitá roztrieštenosť slovenskej literárnej obce sa otvorene prejavila na mimoriadnom zjazde Zväzu slovenských spisovateľov (ZSS) 7. decembra 1989, kde vedľa seba zasadli autori, ktorí svojou minulou "tvorbou" podopierali odchádzajúci režim, spolu s autormi z oficiálnej literatúry vyhostenými či do nej vôbec nepripustenými. Už tam sa prejavila slabosť a choroba slovenskej literárnej obce, ktorá postupujúcim časom ďalej bujnela - miesto pre reflexiu širokého spektra skutočných problémov nielen literárnej súčasnosti zaberá koncentrácia na zopár (a najlepšie jeden jediný) sporov, ktoré si slovenskí literáti postavili na vrchol svojej hierarchie problémov. Preto bola základným rozporom zjazdu, ktorý sa konal v čase a atmosfére zásadných zmien politického a spoločenského systému, otázka, kto má, a kto ešte nie rozhodovať o budúcnosti a prípadnom zrušení zväzu. Mala však len zakryť spor o to, "kto bude nositeľom zmeny skostnatených štruktúr jednotnej a výberovej organizácie". Už tu sa prejavila neskôr čoraz menej skrývaná a napokon celkom otvorene artikulovaná averzia voči časti spisovateľskej obce, ktorá sa v tom čase priamo podieľaľa na spoločenských zmenách.

Mimoriadny zjazd ZSS napokon vyvrcholil odchodom tejto časti spisovateľov a vznikom novej spisovateľskej organizácie - Obce spisovateľov Slovenska. O pár týždňov neskôr sa zvyšná časť ZSS bez akejkoľvek nostalgie a čo len náznaku nesúhlasu zbavila "skostnatených štruktúr jednotného a výberového zväzu", premenila ho na Spolok slovenských spisovateľov a pokúsila sa ustanoviť do úlohy jediného oprávneného zástupcu slovenskej spisovateľskej obce a výlučného dediča bývalého zväzu. Pre potomkov malo "zostať natrvalo platným faktom, že nositeľmi transformácie na ideologických princípoch založeného ZSS boli reformátori z rokov 1968-69, ktorým sa podarilo zabrániť deštrukcii organizovanej "mladou opozíciou" a najmä protagonistami celospoločenskej systémovej premeny v roku 1989."

Celkom sa to

nepodarilo,

po vzniku slovenského centra PEN klubu, Klubu nezávislých spisovateľov a organizácie maďarských spisovateľov v Československu bola v polovici roku 1990 konštituovaná strešná organizácia - Združenie organizácií spisovateľov Slovenska. Mesiac po jej vzniku do nej vstúpil aj Spolok slovenských spisovateľov a organizácia bola premenovaná na Asociáciu organizácií spisovateľov Slovenska. "Asociácia však nesplnila očakávania spolku, nestala sa jednotnou organizáciou, zostala voľným združením, zloženým zo samostatných subjektov."

Spolok neskôr z tejto strešnej organizácie vystúpil.

Práve predstava o spisovateľkej organizácii bola jedným z momentov, ktorý prispel k rozdeleniu spisovateľskej obce. Na jednej strane otvorenosť obce, príbuzenstva autorov s podobným názorom napríklad na slobodu umeleckej tvorby, na druhej strane možno práve naopak vypozorovať náznak čohosi, čo sa neskôr vyprofilovalo ako príklon k novému druhu kolektivizmu - národnému. Navyše, spisovateľská obec sa začala diferencovať aj na báze politickej, časť z nej sa snažila príklonom k tým "správnym" stranám postaviť do roly "nositeľa a realizátora revolučnej zmeny v literárnom živote." V takomto diferenciačnom duchu pokračoval aj ďalší vývoj, najmä po osamostatnení Slovenska.

Po zásahoch

ministra Slobodníka

sa ocitli Slovenské pohľady, obvinené zo skupinovosti, v rukách skupiny pre "správnu vec" zapálených literátov združených okolo Matice slovenskej, na čas zanikol druhýkrát vzkriesený Kultúrny život.

Tento diferenciačný moment, ktorý sa objavil na spomínanom decembrovom mimoriadnom spisovateľskom zjazde, je dodnes jednou zo základných, ak nie vôbec tou najhlavnejšou súčasťou literárneho života na Slovensku. "Do centra pozornosti sa pritom vysunul najmä národný princíp, ktorý je pre jedných dominantnou životnou a pracovnou hodnotou, pre iných len jedným z mnohých rozmerov sociálneho života človeka. Z neho však vyrastajú aj princípy iné, najmä chápanie postavenia spisovateľa v spoločnosti. Pre časť tvorcov sa deklarovanie vlastnej slovenskosti stalo prostriedkom na opätovný návrat do iluzívneho, z hĺbky 19. storočia vyrastajúceho mýtu o spisovateľovi ako hlavnom reprezentantovi národa - odtiaľto pramení opätovné pozývanie predstaviteľov štátu na spisovateľské rokovania, odtiaľto vyrastá otvorené velebenie dominantnej politickej sily spisovateľmi - pre iných zostalo dominantnou hodnotou úzkostlivé stráženie vlastnej slobody nezväzovaním sa s nijakou ideológiou a nijakým kolektivizmom."

Nemožno inak, len súhlasiť s podpredsedom AOSS René Bílikom, z ktorého referátu pochádzajú všetky predchádzajúce citáty - dnes už naozaj nie je možné docieliť "monologizáciu literárneho života". A našťastie je to práve "schopnosť písať kvalitnú umeleckú literatúru, ktorá je z pozície literatúry a jej čitateľov tým najviditeľnejším diferenciačným kritériom, ktoré funguje v našom súčasnom literárnom živote."

Pohyb

v bludnom kruhu

Aby som sa však konečne vrátil k vnímaniu dnešnej situácie časťou spisovateľskej obce, nezdruženej v Spolku slovenských spisovateľov, ako ho dokumentuje nielen táto konferencia. Spôsob reflexie minulosti, súčasnosti a pripusťme, že aj budúcnosti spisovateľskou časťou slovenskej intelektuálnej obce miestami pohyb v bludnom kruhu pripomína. Hierarchizácia problémov, ktorej sa po celý ten "čas po" pridŕžajú, im znemožňuje iný pohľad, iný prístup k "skúmanej skutočnosti", nehovoriac už o tom, že im znemožňuje vôbec nejaký pohľad na iné problémy, problémy z nižších poschodí ich rebríčka.

Podobné reflexie sa - ako inak - nezaobídu bez skúmania postavenia a úlohy spisovateľa a intelektuála vôbec v spoločnosti. Je to vďačný námet na referáty na konferenciách, na esejistické perly v tlači.

Celkom prirodzene bude rovnako vďačným aj o ďalších päť, desať či päťdesiat rokov. Dnešné tvrdošijné opakovanie stokrát povedaného, zúfalé hľadanie inovovaných pomenovaní pre stokrát pomenované však nedovoľuje odosobnene zhodnotiť vlastný podiel na vývoji počas posledných piatich rokov. A nemajú náhodou tieto opakovania a inovácie pohľadov na svet pôvod práve v neochote reálne zhodnotiť onen vlastný podiel?

bol koncipovaný, povedzme to tak, veľkoryso. Samotné konferovanie však pripomínalo skôr seminár pre študentov vysokej školy. Namiesto polemiky o stave slovenskej spisovateľskej obce a najmä literatúry, o stave slovenskej spoločnosti, ale najmä podielu intelektuálov na ňom a o stave literatúry a sveta neslovenského (lebo niekedy akoby ani neexistovali) účastníci - podaktorí síce potichu šomrajúc - poslušne prijímali viaceré nesporne zaujímavé prednášky o stave päť rokov po..., ktoré by však v podobnom auditóriu mali byť skôr nosením dreva do lesa. Vývoja v literárnej obci sa dotkol iba spomínaný René Bílik, druhým vystúpením, ktoré "narušilo pokojný priebeh" príjemného, slnkom zaliateho predvianočného konferovania, bol pokus o popchnutie, či skôr ponuka k dialógu o feminizme na Slovensku Jany Juráňovej. Nejde mi teraz o feminizmus na Slovensku (ktorý podľa mnohých "akože" neexistuje), ale o reakciu prítomnej literárnej obce na Juráňovej slová. Potvrdila mi moje predchádzajúce podozrenia. Mnohí zúčastnení, pristihnutí pri tom, že túto tému (a mnohé ďalšie) v repertoári nemajú, pretože v ich pestovanej hierarchii toho, o čom sa oddá diskutovať, figuruje kdesi v podpalubí (ak vôbec), sa pokúšali túto svoju "kozmetickú" chybu zakryť, ako sa len dalo. Každý ich opatrný krok na vyleštených špičkách dunel ako dupot hromotĺka.

# l l

Ak som doteraz abstrahoval od druhej časti slovenskej spisovateľskej pospolitosti, ktorej národné pachtenie sa predznamenáva víťazstvom gýča v našich zemepisných šírkach, na záver si dovolím vulgárne zovšeobecnenie. Prekvapené krútenie hlavou, kam sme to za päť rokov dospeli, ani zasvätené pokyvovanie prstom toho, ktorý to "už dávno vedel", nepatria do argumentačnej výbavy intelektuála, skúmajúceho svoje "postavenie a úlohu v spoločnosti". Niet dôvodu na neveriace pokyvovanie hlavou nad stavom slovenskej spoločnosti päť rokov po. Verne odráža stav slovenského intelektu. A zdá sa, bohužiaľ, že to platí aj naopak.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 2. Nestarnú, ale dozrievajú
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 4. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 5. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 6. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 7. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 1. Pripojte sa na nový internet už aj v oblasti Gemera a Novohradu
 2. Na Kysuciach budete môcť surfovať na internete rýchlejšie
 3. Na Orave dobre aj s novým optickým internetom
 4. Aj do Liptovského Mikuláša dorazí nová optická sieť
 5. Najnovšia ponuka optického internetu na Spiši
 6. V oblasti Prešova budete môcť využiť nový optický internet
 7. V okolí Levíc budete mať možnosť využiť nový, rýchly internet
 8. Moderný a spoľahlivý internet aj na Hornom Zemplíne
 9. Surfujte na novej optickej sieti aj na Dolnom Zemplíne
 10. Už aj v Košiciach sa pripojíte do modernej optickej siete
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 16 168
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 15 535
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 14 723
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 9 066
 5. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 8 219
 6. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 7 889
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 868
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 7 202
 9. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 7 117
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 104