Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Cesty kvetov *"Exupéryho Malý princ, Jurij Gagarin a Neil Armstrong nás vzali do sveta snov. A ja vás pozývam na cestu Časom a medziplanetárnym Priestorom mojich snov," hovorí sklársky dizajnér JÁN ZO

JÁN ZORIČÁK

Narodil sa 13. novembra 1944 v Ždiari na Slovensku. Študoval na Strednej priemyselnej škole sklárskej v Železnom Brode (1959-1963) a Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe u doc. V. Pláteka a prof. S. Líbenského (1963-1969). V roku 1970 bol nútený vysťahovať sa zo Slovenska a odvtedy žije v hornosavojskom meste Talloires vo Francúzsku. Francúzsku štátnu príslušnosť dostal pred siedmimi rokmi. Svojou tvorbou je zastúpený vo všetkých najvýznamnejších svetových zbierkach, má za sebou desiatky samostatných a stovky kolektívnych výstav. Z najvýznamnejších ocenení spomeňme aspoň bronzovú medailu na Exemple '72 (Mníchov, Nemecko - 1972); 2. cenu na Zentralschweizerischer Glaspreis 1980 (Luzern, Švajčiarsko - 1980); Prix d' Honneur (Valencia, Španielsko - 1983); Grand Prix Múzea moderného umenia Hokkaida (Sapporo, Japonsko - 1985); v roku 1987 bol menovaný Rytierom rádu umenia a literatúry (Francúzsko); Prix d' Excellence na Glass Contest '88 (Kazanwa, Japonsko - 1988) a zlatú medailu z International Exhibition of Glass (Kazanwa, Japonsko - 1990).

Skryť Vypnúť reklamu

V Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci sa v komisárskej koncepcii Kataríny Bajcurovej včera sprístupnila výstava sklenených plastík jednej z najosobitejších postáv svetového umenia - Jána ZORIČÁKA. Hoci umelec pochádza z rázovitej podtatranskej dediny Ždiar, jeho tvorba nie je na Slovensku príliš známa. V roku 1970 bol totiž nútený vysťahovať sa do Francúzska a to znamenalo, že meno Zoričák prestalo v stredoeurópskom priestore na dvadsať rokov fungovať. V splatení dlhu tomuto uznávanému umelcovi nebude bratislavská výstava osamotená - počíta sa s jej následnou reinštaláciou v galériách v Prešove, Trenčíne, Poprade a Starej Ľubovni. Výstavy bude sprevádzať výpravný katalóg v troch jazykových mutáciách (slovenčina, francúzština, angličtina), nesúci rukopis kvalitného grafického dizajnu Petra Popelku, ktorý spolu s bratislavskou reštauráciou Casablanca zabezpečil kompletnú reklamnú kampaň (plagáty, kalendáre, pohľadnice) Jána Zoričáka po slovenskom výstavnom "turné".

Skryť Vypnúť reklamu

# Mladá generácia vás pozná asi už len z rozprávania alebo, v lepšom prípade, z návštevy západných galérií. Vráťme sa teda do obdobia, keď ste Slovensko opúšťali.

"Moja životná púť bola podobná našim dedom a pradedom, ktorí chodili do sveta ako drotári alebo bylinkári. Ja som však neprevážal ani bylinky, ani drôty, ale svoje výtvarné nápady. Slovensko som čiastočne opustil už roku 1959, keď som odišiel za štúdiom do Čiech. A roku 1970 som bol nútený vysťahovať sa do Francúzska, odkiaľ som sa vydal na cestu po všetkých kontinentoch. Najviac času však trávim vo francúzskom meste Talloires v hornom Savojsku, ktoré sa svojou bezprostrednou prítomnosťou Álp podobá na môj rodný Ždiar."

# V emigrantských kruhoch ste mali teda trochu osobitejšie postavenie - boli ste skôr považovaný za vysťahovalca.

Skryť Vypnúť reklamu

"Aj za jedno, aj za druhé... V čase, keď sme sa s Cathérine zobrali, mal som už za sebou vysokú školu v Prahe a chceli sme sa usadiť v Poprade. Avšak pred sebou som ešte mal povinnú vojenskú službu. Išiel som sa teda spolu s manželkou opýtať na vojenskú posádku, kedy pôjdem na vojnu. Príslušný dôstojník dlho nemohol nájsť moju kartu a vo chvíli, keď sme si s Cathérine niečo po francúzsky povedali, prestal sa hrabať v papieroch a opýtal sa ma, akou rečou rozprávame. 'Francúzsky,' odpovedal som mu. 'A toto je kto?' opýtal sa ma. 'Moja manželka.' 'Ona je Francúzka a vy chcete ísť na Slovensku na vojnu? Čo ja budem s vami robiť?' Začal sa triasť a povedal mi, aby som okamžite požiadal o zrušenie vojenskej služby s tým, že sa musím vysťahovať. Formality sa vybavili zázračne rýchlo a po troch mesiacoch som sa prostredníctvom plukovníka, ktorý so mnou nechcel mať starosti, dostal do sveta."

Skryť Vypnúť reklamu

# Skúsme sa ešte zastaviť pri vašich vysokoškolských štúdiách v Prahe, kde v tom čase pôsobil profesor Stanislav Líbenský. Ako na vás zapôsobila táto popredná osobnosť českého skla?

"Na UMPRUM-ke som navštevoval susedný ateliér docenta Václava Plátka a u profesora Líbenského som robil len diplomovú prácu. S Líbenským som prišiel viac do kontaktu na Strednej priemyselnej škole sklárskej v Železnom Brode. Hoci charakter môjho diela sa od Líbenského značne odlišuje, blízkosť jeho magnetickej osobnosti predsa len v mojej tvorbe zanechala isté stopy, ktoré sa postupne miešali so slovenskou a neskôr svetovou optikou."

# Spomenuli ste slovenské sklo, ktoré má vo svete zvuk. Aká je jeho intenzita z francúzskeho pohľadu?

"Zvuk je stále veľmi zreteľný a porovnateľný so svetovou špičkou. Avšak individualita slovenských tvorcov je taká výrazná, že už nechcú spolu fungovať a každý z nich si ide po svojej cestičke. Tým pádom sa, samozrejme, sila slovenského skla rozptyľuje. V tom je slovenská malosť, i keď kvality sú vysoké."

Skryť Vypnúť reklamu

# Do Bratislavy prichádzate s kolekciou, ktorá sa nazýva Nebeské kvety. Ako vznikal koncept tohto cyklu?

"V Bratislave predstavujem iba nepatrnú časť celkového konceptu Nebeských kvetov, na ktorom som pracoval od februára 1986 do novembra 1991. V začiatkoch bola veľmi dôležitá komunikácia so snehom a ľadom - bežkami a palicami som do alpského ľadovca kreslil svoje nápady. Pracoval som takto každý deň a keď sa mi nápad pozdával, išiel som ho realizovať do ateliéru."

# Neprerušil tvorivú komunikáciu nečakaný odmäk?

"Našťastie nie, lebo bola tuhá zima, a tak som mohol nerušene pracovať až do neskorej jari. Bol som vtedy doma sám, lebo manželka bola s deťmi v juhofrancúzskom Aix en Provence. A tak vznikol cyklus Nebeských kvetov, ktorých nakoniec bolo okolo sedemsto. K tomuto číslu mi dodal energiu emotívny zážitok od divákov, ktorí nadšene prijali 'vôňu a farbu' sklenených kvetov. Mojím pôvodným zámerom bolo robiť kvety po celý život - až by ich bolo v múzeách a súkromných zbierkach toľko, že by sa zo Zeme stal kvet."

Skryť Vypnúť reklamu

# Nie je to už dotyk s orientálnou filozofiou?

"Je to možné, lebo na východ som často chodil a orientálnu kultúru som pocítil na vlastnej koži."

# Môže človek európskych - kresťanských tradícií absorbovať túto filozofiu tak, aby sa s ňou stotožnil?

"Hoci mentalita a životný štýl na východe sa od západného diametrálne odlišuje, v určitých veciach sme si navzájom blízki. Veď všetky náboženstvá sa v určitých bodoch stretávajú. Ľudia síce ináč rozmýšľajú, ale kozmopoliti sa prispôsobujú a ..."

# ... svojimi Nebeskými kvetmi spájajú Zem.

"Mám pocit, že moje Nebeské kvety prijal za svoje celý svet, lebo vyvolávali pozitívne emotívne pocity. Ako som však chcel cyklus pomaly uzatvoriť, zistil som, že na dvoch miestach nemohli galérie a múzeá objektívne moje kvety kúpiť - na severnom a južnom póle."

Skryť Vypnúť reklamu

# Vy ste však už severný pól dobyli svojím Arktickým kvetom.

"Išlo o prvú slovenskú severopolárnu expedíciu vedenú Františkom Kelem, ktorému sa zapáčil môj nápad osadiť Arktický kvet na bod severného pólu. Dňa 19. apríla 1993 dosiahli severný pól členovia hlavnej skupiny, ktorý kvet osadili a vytvorili dočasnú stanicu Slovakia. Dňa 27. apríla sa k nim pripojila podporno-kultúrna skupina, kde som bol aj ja. Hoci Arktický kvet tam už stál, ja som mal so sebou pre istotu aj druhý - pre prípad, že by útočná skupina na severný pól nedorazila. Nakoniec som si ho dal všetkým účastníkom výpravy podpísať a doviezol som si ho naspäť do Álp."

# Kedy sa chystáte zaútočiť na južný pól?

"Povedal som si, že keď sa dožijem tretieho tisícročia, musím dosiahnuť aj južný pól. Bude to však oveľa náročnejšie, pretože Antarktída je fyzicky nepomerne tvrdšia ako Arktída."

Skryť Vypnúť reklamu

# Čo však s tretím svetovým pólom - Mount Everestom?

"To je už záležitosť môjho ďalšieho cyklu, ktorý sa nazýva Bludné balvany. V ľadovej dobe boli bludné balvany prenášané ľadovcami na obrovské diaľky, pričom prenosom boli o seba obrusované. Ja balvany delím na polovice a roznášam ich mojou energiou. Jeden sa mi už podarilo dopraviť na najvyšší bod Južnej Ameriky - na Aconcaguu. Ďalšie výškové body budem zdolávať postupne."

# Pripustime teda, že z celej zemegule bude kvet a nebies sa budú dotýkať Bludné kamene. Potom už len ostáva opustiť Zem a vydať sa do kozmického priestoru.

"Uvažoval som aj o tom, no bola by to už priveľká megalománia. Skôr ma zaujímajú naši súputníci - asteroidy, ktoré sú neustále bombardované kozmickými časticami a sú akýmisi bludnými balvanmi vesmíru. Preto tiež majú v sebe obrovskú pamäť dynamiky kozmického priestoru. Podľa fotografií z družice Galileo už v súčasnosti pracujem na cykle asteroidov."

Skryť Vypnúť reklamu

# Bludnosť asteroidov je však vyvažovaná ich príťažlivosťou.

"Áno, všetko je riadené gravitačným zákonom - všetko má fantastickú logiku."

# A nebojíte sa toho nekonečného vesmírneho ticha?

"Mám pocit, že každý človek toto ticho hľadá a zároveň sa ho každý bojí. Je však v silách človeka dotknúť sa ho."

# Dotykom s nekonečnosťou chcete vstúpiť do večnosti?

"Do vesmíru môže vstúpiť len energia myšlienok ľudí, a teda aj časť mojich. Som ohnivkom v reťazci, lebo mám v sebe pamäť vývoja človeka. Verím v človeka a jeho inteligenciu. V iné sa veriť nedá."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 8. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 10. Vážení poslanci, to naozaj?
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 663
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 021
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 949
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 4 504
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 493
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 616
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 435
 8. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 398
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 069
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 2 992
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu