Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Rumunský tréner Iordanescu s remízou v Izraeli nie je spokojný *Po ôsmich stredajších zápasoch kvalifikácie o postup na futbalové ME 1996

BRATISLAVA (SME - MIROSLAV BUKOV) - Bez výraznejšieho prekvapenia sa skončilo osem stredajších zápasov v piatich skupinách kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 1996 do Anglicka. Tohtoročný program sa tým ešte nekončí. Cez tento víkend ..

BRATISLAVA (SME - MIROSLAV BUKOV) - Bez výraznejšieho prekvapenia sa skončilo osem stredajších zápasov v piatich skupinách kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 1996 do Anglicka. Tohtoročný program sa tým ešte nekončí. Cez tento víkend sa hrá päť zápasov a 22. decembra urobia záverečný účet v La Vallette mužstvá Malty a Luxemburska.

I. SKUPINA

Zatiaľ čo utorňajšie víťazstvo Francúzov v tureckom Trabzone s Azerbajdžanom sa vo všeobecnosti očakávalo a nakoniec aj uskutočnilo, Rumuni prileteli do Tel Avivu s rovnakými ambíciami. Zvýšila ich ešte účasť Hagiho z Barcelony, ktorého svalové zranenie sa napokon ukázalo ako menej vážne. Bez Raducioia predsa však klesla ofenzívna sila favorita, čo po zápase konštatoval aj tréner Anghle Iordanescu jasným výrokom: "Do Izraela sme odchádzali s cieľom získať tri body." Nestalo sa, hoci jeho zverenci ďaleko od nich neboli, lebo vyrovnávajúci gól inkasovali šesť minút pred koncom od Rosenthala. "Nerozhodný výsledok má pre nás veľkú cenu, lebo sme hrali proti najlepšiemu európskemu reprezentačnému mužstvu," vyhlásil izraelský kouč Shlomo Sharf. Výsledkom na štadióne Ramat Gan sa Izrael zaradil medzi vážnych kandidátov na postup, ktorý môže znepríjemniť život každému súperovi v skupine. Presvedčili sa o tom Poliaci, my a v stredu i Rumuni. Napriek tomu účastník amerických majstrovstiev sveta zimuje v tabuľke na čele zásluhou lepšieho skóre pred svojím stredajším súperom.

III. SKUPINA

Švajčiari zložili Turkov v Istanbule pred vyše 30 000 divákmi na kolená za šestnásť minút a potvrdili nielen úlohu lídra v skupine, ale i fakt, že ich účasť v Amerike nebola dielom náhody. Mohutne povzbudzovaní Turci podcenili úvod stretnutia a na prípadnú remízu im nestačil ani celý druhý polčas.

V. SKUPINA

Nóri v La Vallette neponechali nič na náhodu, aj keď sa osemdesiat minút museli strachovať o tri body. Zato Holanďania pripravili odchádzajúcemu trénerovi Dickovi Advocaatovi na rozlúčku strelecké hody. V Luxembursku vyhrali 4:0, v Rotterdame pridali ešte gól navyše. Postaral sa oň reprezentačný debutant - obranca Seedorf z Ajaxu - považovaný v krajine tulipánov za jeden z najväčších futbalových objavov posledných rokov.

VII. SKUPINA

Bol to deň hostí. Okolo 20 000 divákov v Kišiňove s napätím čakalo, či sa náhodou nezopakuje 12. október, keď Moldavsko doma rozdrvilo Wales 5:0. Pripravené boli i špeciálne prémie v prípade víťazstva - 7-10 000 dolárov pre každého hráča. Nemeckí novinári šikovne vyrátali, že je to asi tisíc mesačných príjmov dôchodcu žijúceho v Moldavsku. V chladnom počasí domácich zmrazil už v 7. min hlavou Kirsten a nemecký stroj si robil, čo chcel. Spokojný bol aj tréner Berti Vogts: "Po dlhej dobe sme konečne zahrali dobre." Matthäusovi, ktorý hral svoj 121. reprezentačný zápas, zveril úlohu libera, jeho konkurent Sammer sa posunul do stredu poľa. Bulhari odpísali Wales definitívne do úlohy štatistu. A chýbať pritom nemohol Stoičkov, ktorý stanovil skóre.

VIII. SKUPINA

Všetky štyri góly Fínov proti San Marinu strelil Paatelainen, hráč anglického Boltonu. Nič to však nemení na skutočnosti, že favoritov na postup do Anglicka treba hľadať inde.