Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky

Osemnásť tvárí

Z novinových stránok na mňa hľadí osemnásť tvárí. Známe, menej známe i neznáme. Päť rokov po novembri 1989 zaberá osemnásť ľudí celú novinovú stranu a zvláštnosť tohto úkazu spočíva najmä v tom, že 17 boli príslušníkmi bývalej komunistickej strany a ...

Z novinových stránok na mňa hľadí osemnásť tvárí. Známe, menej známe i neznáme. Päť rokov po novembri 1989 zaberá osemnásť ľudí celú novinovú stranu a zvláštnosť tohto úkazu spočíva najmä v tom, že 17 boli príslušníkmi bývalej komunistickej strany a jedna ministerka jej odnože. Aj takú podobu má výsledok slobodného rozhodnutia slobodných ľudí, žijúcich v maličkej krajine, ktorá však začína rásť, či tak akosi. Osobnostná tragédia osemnástich nešťastníkov pritom nie je v tom, že sa angažovali v komunistickej strane, ale v tom, že si osvojili a namiesto zabudnutia radšej inovujú boľševické praktiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Z novinových stránok na mňa hľadí osemnásť tvárí. Priemerný vek - 48 rokov. Priemerné IQ napriek mnohým titulom spredu i odzadu - neznáme. Niektorí z nich už takto na mňa pozerajú tretíkrát, niekoľkí druhýkrát, niekoľkí majú premiéru. Tri ženy a pätnásť mužov. Jeden za všetkých, ale nie všetci za jedného. Aj preto, lebo len on sa na mňa pozerá z tejto pózy za posledných päť rokov už po štvrtý raz.

Z novinových stránok na mňa hľadí osemnásť tvárí. Jeden používa lož ako pracovnú metódu, druhý pije, tretí prezlieka kabáty rýchlejšie, ako sa striedajú ročné obdobia, štvrtý má výnimku, piaty nemá čo robiť. Patria medzi výkvet, elitu - najonakvejšie deti národa. I keď oddojčení trojakým politickým mliekom, akoby ich jedna mater mala, čo im brady utierala a plienky vymieňala.

Skryť Vypnúť reklamu

Z novinových stránok na mňa hľadí osemnásť tvárí. Prvá z nich patrí mužovi, ktorý sľubuje prestavbu celého politického systému - pomocou nových zákonov o politických stranách, spoločenských organizáciách, čistoty vzťahov, výkladu ústavy, budovania vnútorných mechanizmov ochrany pred zneužitím anarchistami alebo úzkymi mocenskými skupinami - t. j. oprašuje smutne známy článok č. 4 socialistickej ústavy. Sľubuje zrušenie lustračného zákona, avšak jedným dychom - namiesto zákonnej normy - hovorí o prijatí smernice vlády za rovnakým účelom. Bol by nešťastný, keby musel používať zákon na ochranu republiky - je však ochotný a schopný aj týmto spôsobom trpieť pre blaho krajiny.

Z novinových stránok na mňa hľadí osemnásť tvárí a takmer polovica z nich sa nevinne tvári, že nevie, na čo bude použitá. Iba niekoľko hodín po prijatí funkcií sa zvýšil tohtoročný deficit, zastavila kupónová privatizácia, vykonali ďalšie personálne rošády a prejavila svojská interpretácia nie bezvýznamnej udalosti. Spravodajská agentúra v spore Zmena - Traubner informuje, že Zmena stiahla žalobu a je povinná uhradiť žalovanému súdne trovy. Denník s názvom maličkej krajiny pod Tatrami informuje - Najvyšší súd zrušil rozhodnutie mestského súdu a konanie zastavil, čím rehabilitoval týždenník Zmena.

Skryť Vypnúť reklamu

Tých osemnásť tvárí sa tvári, že nebudú už žiadne sváry. Ponúkaná ruka na spoluprácu však nemá otvorenú dlaň, ale zovretú päsť. Udrie rýchlejšie než uplynie 100 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 3. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 4. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 5. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Štartuje projekt Futbal v meste
 3. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 9. Svätá vojna
 10. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 24 675
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 22 132
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 589
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 097
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 850
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 12 401
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 620
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 540
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 525
 10. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 450
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu