Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Poslanci zvolili 7 nových členov Rady SR pre rozhlasové a televízne vysielanie, HZDS a ZRS v nej má 5 členov

BRATISLAVA (SME - bog, iš, pt) - Sedem nových členov Rady SR pre rozhlasové a televízne vysielanie včera poslanci zvolili na 3. schôdzi NR SR. Stali sa nimi: P. Števček (za HZDS), M. Ožvold (za HZDS), J. Sarvaš (za HZDS), P. Alakša (za HZDS), P. Kováč ...

BRATISLAVA (SME - bog, iš, pt) - Sedem nových členov Rady SR pre rozhlasové a televízne vysielanie včera poslanci zvolili na 3. schôdzi NR SR. Stali sa nimi: P. Števček (za HZDS), M. Ožvold (za HZDS), J. Sarvaš (za HZDS), P. Alakša (za HZDS), P. Kováč (za ZRS), M. Mamojka (za klub Spoločná voľba) a R. Dobiáš (za KDH). Rada je deväťčlenná, preto bude musieť parlament zvoliť ešte ďalších dvoch členov. Rokovanie parlamentu pokračovalo aj ďalšími personálnymi otázkami týkajúcimi sa verejnoprávnych médií.

Najprv poslanci prijali uznesenie k rozpočtu Národnej poisťovne na rok 1994, ktoré odmieta kryť príjmy Fondu zdravotného poistenia vo výške 2,9 mld z prostriedkov FNM SR a navrhuje vláde zahrnúť tento deficit do schodku štátneho rozpočtu na rok 1994. Poslanec J. Fekete (HZDS) potom odôvodnil návrh vládnej koalície na odvolanie piatich členov Rady SR pre rozhlasové a televízne vysielanie - Jaroslava Vybírala, Nataše Slávikovej, Karola (v skutočnosti Ruda) Dobiáša, Jozefa Magalu a Ernö Ozgányho. Podľa slov J. Feketeho si Rada neplnila stanovené úlohy, pričom vymenoval 12 najzávažnejších nedostatkov v jej činnosti.

(Pokračovanie na 2. strane)

V stručnosti sa dajú zhrnúť takto: nedostatočná odborná spôsobilosť, nízka úroveň spolupráce s médiami i Slovenskými telekomunikáciami, nezákonnosť vysielania rádií CDI a Rock FM, prekrývanie sa frekvencií niektorých rádií, nedodržiavanie našich i medzinárodných zákonov, nepridelenie licencie pre televízny okruh STV 2, vonkajšie vplyvy niektorých politických a finančných subjektov vedúce ku kontroverziám medzi kompetenciami Rady a organizáciami poverenými distribúciou signálu.

V zozname odvolávaných aj E. Boldišová

M. Kočnár (ZRS) navrhol do zoznamu na odvolanie zaradiť aj predsedníčku Rady Emilíu Boldišovú, čo napokon plénum 61 hlasmi z 81 prezentujúcich sa poslancov schválilo. V rozporuplnej rozprave P. Weiss (SDĽ) poukázal na nedávny výrok predsedu HZDS V. Mečiara, ktorý pre týždenník Zmena vyhlásil, že "HZDS má otvorenú cestu do rozhlasu, pretože tam má svojho človeka, a podobne to bude aj v STV". "Zámery HZDS sú jasné - ovládnuť verejnoprávne inštitúcie," zdôraznil P. Weiss. Poukázal na všeobecnosť tvrdení o nedostatkoch Rady a požiadal J. Feketeho, aby nedostatky konkretizoval na jednotlivých členov Rady.

F. Mikloško (KDH) po upresnení, že odvolaný z Rady má byť Rudolf Dobiáš - spisovateľ, ktorý bol desať rokov väznený, vyslovil požiadavku, aby bol R. Dobiáš zaradený do návrhu na menovanie nových členov Rady ako kandidát KDH. Ako vysvetlil, predseda NR SR I. Gašparovič pôvodne oznámil, že na schôdzi pôjde len o voľbu troch nových členov Rady, ktorým uplynulo volebné obdobie. Preto opozičné strany nedávali návrh na svojich kandidátov. E. Rusnáková (DU) upozornila, že klub DU návrhy na odvolanie nepodporí. Považuje to za politické rozhodnutie a vyjadruje protest voči postupu vládnej koalície, ktorá chce jednofarebne ovládnuť ďalšiu mediálnu Radu. J. Cuper (HZDS) povedal, že ide o politické rozhodnutie, "za ktoré nesieme zodpovednosť". Ľ. Roman (KDH) povedal, že nedávna konferencia o médiách v Prahe v jednom z dokumentov upozornila postkomunistické krajiny, aby zostavovali mediálne rady pluralitne a predišlo sa tak politickým manipuláciám. Ľ. Roman zdôraznil, že na jednofarebnosť Rady SR pre rozhlasové a televízne vysielanie by Slovensko mohlo doplatiť v Rade Európy.

P. Weiss poznamenal, že zastúpenie všetkých parlamentných strán v Rade je vecou všetkých občanov - daňových poplatníkov, pretože nie všetci volili vládnu koalíciu a zastúpenie ostatných strán v Rade je pre nich zárukou objektívnosti a demokracie. J. Volf (SDSS) upozornil, že hoci frekvencie predstavujú národné bohatstvo, jednofarebnosťou Rady sa stanú straníckym bohatstvom, ktoré vládna koalícia využije v ďalších voľbách. V tajnom hlasovaní napokon 77 odovzdaných platných lístkov rozhodlo o odvolaní všetkých šiestich členov Rady, vrátane E. Boldišovej.

Po obedňajšej prestávke plénum vzalo na vedomie, že uplynutím dvojročného funkčného obdobia zaniklo členstvo v Rade SR pre rozhlasové a televízne vysielanie J. Sandovi, J. Lukymu a I. Laciakovi a poslanci zvoli sedem nových členov, mená uvádzame na 1. strane.

vyhlásenie opozície ku zrušeniu predkola 2. vlny kupónovej privatizácie

Potom poslanec M. Dzurinda (KDH) prečítal v mene poslaneckých klubov KDH, DU a Spoločnej voľby vyhlásenie na zrušenie predkola druhej vlny kupónovej privatizácie. Okrem iného sa v ňom uvádza: "Dôvody k tomuto kroku nejestvujú. Nie je pravda, že druhá vlna nie je po technickej, organizačnej a vecnej stránke pripravená. Aj zástupca podniku Výpočtovej techniky ako realizátor technickej stránky v tlači potvrdil, že už teraz je všetko pripravené pre začiatok predkola." Poslanecké kluby KDH, DU a SV považujú zrušenie termínu predkola za neodôvodnené, pretože "jeho cieľom môže byť len vytvorenie dymovej clony na zastretie skutočných príčin odkladu kupónovej privatizácie." Takto získaný čas má podľa poslancov uvedených klubov slúžiť na to, aby sa majetok "určený 3,5 miliónu občanov, prinajmenšom jeho lukratívne časti, rozdali úzkemu okruhu zainteresovaných jednotlivcov".

zvolení členovia

rady stv z radov

vládnej koalície

Potom poslanci pristúpili k tajnej voľbe dvoch členov Rady Slovenskej televízie. Zvolili D. Jariabeka (kandidát HZDS-RSS), ktorý dostal 75 hlasov a Š. Drozdu (kandidát ZRS), za ktorého hlasovalo 78 poslancov. Kandidát SV L. Moravčík, kandidát KDH R. Lesňák a kandidátka MKDH T. Sallayová nedostali dostatok hlasov.

o vyslovení nedôvery ústrednému riaditeľovi stv sa ešte nehlasovalo

V rozprave k návrhu na odvolanie ústredného riaditeľa STV I. Stadtruckera vystúpil Ľ. Černák (DU), ktorý požiadal vládnu koalíciu ukončiť "masové odvolávanie". Dodal, že I. Stadtrucker pomohol HZDS vyhrať voľby, a teraz ho chcú poslanci tohto hnutia odvolať. E. Rusnáková (DU) v mene klubov DU, KDH, Spolužitia a MKDH uviedla, že považujú za principiálnu otázku uvedenie konkrétnych dôvodov odvolania. Navrhla prerušiť rokovanie o tomto bode a pokračovať v ňom na buduci týždeň.

Na to I. Belohorská (HZDS) reagovala apelom, aby opozícia nerobila z parlamentu "pitevňu", ktorá "podrobne rozpitvá dôvody", lebo každý kto má televízor a vie o situácii v STV chápe, že je I. Stadtrucker možno kvalitný odborník, ale nezvládol riadenie STV.

V Bajan (DU) dodal: "Ja som za to, zrušme súd a poďme rovno k poprave". Opozícia tiež žiadala, aby sa k odvolaniu mohol riaditeľ STV sám vyjadriť.

Po dlhšej rozprave poslanci hlasovali o návrhu poslancov Spoločnej voľby, aby mohla vystúpiť v parlamente predsedníčka Rady STV E. Kristínová a I. Stadtrucker, a o návrhu poslancov DU, KDH a Maďarskej koalície, aby tento bod bol prerokovaný až po predložení dostatočných argumentov. Tieto návrhy hlasovaním neprešli.

Na návrh poslanca J. Reu (HZDS), aby sa včerajšie zasadnutie skončilo až po prerokovaní vyslovenia nedôvery ústrednému riaditeľovi STV a zvolení nového riaditeľa STV, plénum hlasovalo, avšak potom, čo sa nezaprezentovali poslanci opozície, sa ukázalo, že v snemovni nie je nadpolovičná väčšina poslancov vládnej koalície.

Predsedajúci A. M. Húska z tohto dôvodu schôdzku prerušil a bude pokračovať dnes.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 2. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 3. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 5. Koľko ovocia a zeleniny potrebujú deti? Mnohí rodičia to nevedia
 6. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 7. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 8. Zamestnanci sú pre BILLA dôležitým pilierom, pridaj sa k nim
 9. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 10. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 1. Zdravotné stoličky Adaptic sú v predaji tiež na Slovensku
 2. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 3. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 4. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 5. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 6. Koľko ovocia a zeleniny potrebujú deti? Mnohí rodičia to nevedia
 7. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 8. Katarína pomáha ľuďom svojimi mydlami
 9. Levanduľa pre zamestnancov
 10. Zamestnanci sú pre BILLA dôležitým pilierom, pridaj sa k nim
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 17 505
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 13 565
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 13 558
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 11 376
 5. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 9 288
 6. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 7 622
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 6 256
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 5 809
 9. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu 5 422
 10. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 5 232

Neprehliadnite tiež

Opozícia sa stretla za okrúhlym stolom.
Cynická obluda

Ako Blaha vyhral Threemu

Stratég ticho sedí v kúte a odškrtáva si mená skompromitovaných kolegov, ktorí ho už nepredbehnú na kandidátke.

Stĺpček Petra Schutza

Kiskovo nie PS a Spolu je zmarenou príležitosťou

Cieľ odstaviť Smer utrpel ďalší škrabanec.

Peter Schutz

Vzťah šéfa súdu Lindtnera s Kočnerom posúdi Súdna rada

Debata o sudcovskej etike je podvyživená, upozorňuje Pavol Žilinčík.

Dávid Lindtner.