Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Stalin očami svojho tajomníka

V čase nástupu a upevňovania osobnej moci J. V. Stalina (1923-1927) bol jedným z jeho osobných tajomníkov Boris Bažanov. Svoje spomienky publikoval okolo roku 1930 v rôznych časopisoch na Západe, vyšli aj knižne.

Bažanov začal študovať na Moskovskej technike a nedostatok peňazí ho prinútil privyrábať si na ÚV RKS(b). Najprv pracoval u Kaganoviča, neskoršie v Molotovovom oddelení a zhodou rôznych okolností sa roku 1923 stal Stalinovým osobným tajomníkom. V čase opisovaných udalostí mal Stalin štyroch tajomníkov: Mechlisa, Tovstucha, Kannera a Bažanova. Mechlis sa staral o Stalinove osobné záležitosti, Tovstucha bol "sivou eminenciou" a Kanner sa zaoberal takpovediac špinavými operáciami. Stalinovým tajomníkom bol krátko aj Nazaretjan, ktorého Stalin musel obetovať kvôli tzv. "hlasovacej afére".

Skryť Vypnúť reklamu

Odpočúvanie telefónov

Bažanov tvrdí, že v rokoch 1923-1924 Stalin veľa času venoval odpočúvaniu telefónov. Lenin navrhol napojiť najvyšších funkcionárov na osobitnú automatickú telefónnu ústredňu, aby nijaká telefonistka nemohla odpočúvať ich rozhovory. Najviac účastníkov bolo v budove ÚV, Kanner zariadil, aby ústredňu umiestnili v blízkosti Stalinovej pracovne. Inštaláciu robil technik-komunista, údajne občan ČSR. Kanner ho naviedol, aby dodatočne napojil na ústredňu kontrolný telefón, vraj kvôli rýchlejšej identifikácii porúch, ktorý umožňoval odpočúvať rozhovory medzi ľubovoľnými účastníkmi. Po skončení montáže Kanner upozornil smutne známeho Jagodu z povestného GPU, že od KSČ dostal oznam, podľa ktorého je vraj technik špión a treba ho v tichosti zlikvidovať. Tak sa aj stalo. Potenciálny svedok bol umlčaný a odpočúvací telefón putoval do zásuvky Stalinovho pracovného stola. O jeho existencii vedel iba úzky okruh jeho najbližších spolupracovníkov. Stalinovi umožňoval odpočúvať rozhovory svojich politických rivalov, dopredu vedel, čo chystajú a najmä - ako rozmýšľajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo je dôležité pri hlasovaní

Po celý rok 1923 bol V. I. Lenin chorý a jeho spolupracovníci vedeli, že čoskoro zomrie. Rozpútal sa medzi nimi boj o nástupníctvo. Najvážnejším kandidátom bol L. Trockij. Proti nemu sa vytvorila "platforma ÚV", reprezentovaná Stalinom, Zinovievom a Kamenevom. V decembri 1923 však väčšina straníckych organizácií nepodporovala túto platformu. Na zasadnutí "trojky" sa diskutovalo o vzniknutej situácii. Zinoviev a Kamenev sa rozčuľovali nad nechápavosťou más, Stalin najprv mlčal, potom poznamenal: "Nie je dôležité, kto a ako hlasuje, podstatné je, kto a ako zratúva hlasy."

Ešte v ten deň Stalin zavolal Nazaretjana a mal s ním dlhý rozhovor. Vzápätí sekretariát ÚV menoval Nazaretjana za vedúceho oddelenia strany v redakcii novín Pravda. Jeho činnosť bola veľmi jednoduchá: keď prišlo hlásenie z niektorej straníckej organizácie, že tam hlasovalo napríklad tristo členov proti platforme ÚV a sto bolo za, Nazaretjan to zmenil na sto proti a tristo za. Tak to Pravda publikovala. Funkcionári organizácie okamžite telefonovali do redakcie a protestovali. Tam im sľúbili všetko preveriť. O niekoľko dní im oznámili, že to zavinila tlačiareň a redakcia sa im telefonicky ospravedlnila. Funkcionári netušili, že zámeny boli zámerné a časté. V očiach čitateľov sa však vytvoril skreslený obraz o situácii v strane. Najmä na vidieku sa funkcionári nazdávali, že väčšina organizácií podporuje platformu ÚV. Pochopiteľne, po čase to vybuchlo a Trockij na zasadnutí Politbyra urobil škandál. Vyšetrovacia komisia zistila, že to zavinil Nazaretjan. Stalin ho odvoláva z redakcie a posiela na vidiek do bezvýznamnej funkcie (zastrelili ho roku 1937). Opozícia však utrpela vážnu porážku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najobávanejší tajomník

Stranícka organizácia na ÚV nebola Stalinovi naklonená. Keď sa Stalin dostal k moci, bolo treba potrestať vinníkov, predovšetkým tajomníka straníckej organizácie. Vhodné spôsoby zvažovali Stalinovi pomocníci. Bažanov navrhol zbaviť ho funkcie pod zámienkou, že tajomníkom straníckej organizácie ÚV by mal byť robotník. Medzi úradníkmi na ÚV ich však bolo málo. Jedným z nich bol A. N. Poskrebyšev, ktorý balil a roznášal straníckeho spravodajcu. Kanner zariadil jeho zvolenie. Neskôr bol pomocníkom Tovstucha a po jeho smrti (roku 1935) sa stal najznámejším Stalinovým tajomníkom, pred ktorým sa celých osemnásť rokov triasli nielen ministri, ale aj členovia Politbyra. Tento muž však urobil chybný krok, keď sa oženil so švagrinou Sedova (syna Trockého). Po zatknutí manželky ani prstom nepohol na jej záchranu, verne slúžil Stalinovi ďalej. Až niekoľko mesiacov pred Stalinovou smrťou padol do nemilosti a nebyť vodcovej smrti, bol by ho stihol osud všetkých Stalinových spolupracovníkov. (Manželky Molotova a Kalinina boli vo vyhnanstve, Kaganovičov brat sa pri zatýkaní zastrelil.)

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, aký strašný a despotický systém si vytvoril novodobý Caligula, svedčí aj skutočnosť, že viacerí mu verne slúžili dokonca po jeho smrti! Kaganovič a Molotov sa zaplietli do protichruščovského sprisahania roku 1957. Možno ich k tomu viedol strach z odhalenia zločinov, na ktorých aj oni mali nemalý podiel.

Ako sa upísať smrti

V dvadsiatych rokoch sa v boľševickej strane ešte udržiavala aká-taká demokracia. Napríklad voľby do ÚV boli tajné. Už sa však rozbiehal mechanizmus, ktorý pomáhal postupne upevňovať Stalinovu diktatúru. Návrh kandidátky na členov ÚV dostali delegáti zjazdu s jedným volebným lístkom, na ktorom bolo presne toľko mien, koľko malo byť zvolených členov. Delegáti mali právo vyčiarknuť z návrhu hocikoho a zameniť ho svojím návrhom. Takto navrhnutí kandidáti mali takmer nulovú šancu na zvolenie, ale rukopis mena na lístku poskytol dôležitú informáciu. Po zjazde sa hlasovacie lístky odovzdali do archívu Tovstuchovi a jeho zaujímalo predovšetkým to, kto z delegátov vyčiarkol meno Stalin. Keby ho len vyčiarkol, nikto by nevedel, kto to bol, no keď musel doplniť nové meno, porovnaním rukopisu na delegačnom lístku grafológ GPU ľahko určil, kto je Stalinovým oponentom. A tak už v dvadsiatych rokoch sa zostavovali zoznamy komunistov, ktorí otvorene i skryto vystupovali proti Stalinovi, aby ich potom v tridsiatych rokoch po stovkách a tisíckach popravovali. Stalin nikdy na nič nezabúdal, ani nikdy neodpúšťal... Nič neponechával na náhodu, smutného konca sa dočkali aj grafológovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Odstraňovanie politických súperov

Stalin odstraňoval svojich politických súperov postupne, po jednom-dvoch. Vyhliadnutej obeti postupne podrýval autoritu a zdanlivo upevňoval autoritu iných členov Politbyra. Tým si zaistil ich podporu. Potom, po niekoľkých rokoch, prišli na rad ďalší. Tak vo svojom boji proti L. Trockému Stalin využil Zinovieva i Kameneva, proti Zinovievovi a Kamenenovi využil Bucharina, Tomského a Rykova a nakoniec zlikvidoval aj túto skupinu. Iných dal zastreliť (Kirov), alebo prinútil spáchať samovraždu (Ordžonikidze). Potom už zostali len servilní sluhovia, ktorí poslušne plnili všetky jeho želania.

Likvidácia "nepriateľov ľudu" plnila ešte jednu dôležitú úlohu. Politický systém nastolený v ZSSR v dvadsiatych rokoch vytvoril mýtus neomylného vodcu, ktorý pevnou rukou viedol ľud k blahobytu a šťastnej budúcnosti. Ak sa táto vidina skôr vzďaľovala ako približovala, nebolo to zavinené chybnou stratégiou a taktikou vodcu, ale zavinili to "nepriatelia ľudu" a záškodníci.

Skryť Vypnúť reklamu

Boľševické praktiky

V období NEP-u sovietska vláda navrhla mnohým kapitalistickým firmám obnoviť činnosť v Sovietskom zväze. Jednou z nich bola anglická firma LENA-GOLDFIELD. Ponúkli jej obnoviť ťažbu zlata na rieke Lena za veľmi výhodných podmienok. Podľa zmluvy mala dodať nové ťažobné zariadenie. Druhou podmienkou bolo, že ťažba neklesne pod istú hranicu. V opačnom prípade by sa stroje stali majetkom sovietskeho štátu.

Firma istý čas prosperovala. Keď v Moskve usúdili, že nastal vhodný čas, prišiel pokyn straníckej organizácie v ťažobnom revíre, aby robotníci začali štrajkovať za dvadsaťnásobné zvýšenie platov. Takéto veľké zvýšenie platov si firma nemohla dovoliť a obrátila sa na sovietsku vládu. Tá sa však tvárila, že ako vláda robotníckeho štátu nemôže prikazovať robotníkom. Firma pochopila, že ju dobehli, a v zúfalstve sa obrátila na britskú vládu. V tamojšom parlamente zápalisto vystúpil McDonald, vodca robotníckej opozície, chváliac sovietsku vládu, ktorá jediná na svete je schopná krotiť pažravých kapitalistov. Na zasadnutí Politbyra v Moskve jeho vystúpenie vyvolalo smiech a zo žartu ho vymenovali "okresným tajomníkom VKS(b)". Menovací dekrét podpísal Stalin, Bažanov si ho odložil. Neskoršie sa mu veľmi zišiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Útek

Bažanov dobre poznal Stalinov charakter, poznal jeho hrubosť, amorálnosť, krutosť a bol svedkom množstva zločinov, ktoré sprevádzali jeho výstup na vrchol moci. Rozhodol sa od neho odísť, kým nebolo neskoro. Už niekoľko rokov si odkladal nepodstané, no charakteristické dokumenty, medzi ktoré patrila aj predchádzajúca "kuriozita". Odišiel pracovať do Strednej Ázie, kam často chodil na poľovačky, a skúmal hraničné prechody. Vedel, že aj za hranicami sú informátori a nebezpeční agenti, ktorí likvidujú utečencov. Hranice sa rozhodol prekročiť na Silvestra roku 1927. Rátal s tým, že po oslavách Nového roku opití vojaci a dôstojníci nestihnú rýchlo reagovať na signál informátorov a vyslať do Perzie vojenské komando, ktoré by ho priviedlo naspäť. Iba náhode vďačil za to, že sa z Perzie dostal do Indie, kde požiadal britskú vládu o vízum. Briti dlho váhali, lebo sa obávali tvrdej kritiky v parlamente. Spomenutý menovací dekrét, diskrétne odovzdaný opozícii, jej otvoril oči a pomohol Bažanovi dostať sa do Veľkej Británie. Tam zomrel roku 1982.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Päť chýb pri zateplení strechy
 6. Vitajte v postapokalyptickom svete
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 2. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. Úprava osobného motorového vozidla
 6. Important information for Brazilians living in Slovakia
 7. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 8. Vitajte v postapokalyptickom svete
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 22 646
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 166
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 967
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 633
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 858
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 879
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 572
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 479
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 260
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 247
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb rokuje o lockdowne, jesenné prázdniny sa posunú (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Odberové miesto na testovanie pacientov na ochorenie COVID-19 pred Infekčným pavilónom na Kramároch.
NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Momentka z Giro d'Italia 2020.
Beata Javorcik
Cynická obluda

Zázrak v parlamente

Záborská, pevne sa spoliehajúca na hlasy fašistov, už videla svoje obmedzenie interrupcií ako hotovú vec.