Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky

Dostali ste list z PVT? *Pozor na viacnásobnú registráciu!

Jedným z najväčších problémov, ktoré sa objavili v doterajšom priebehu druhej vlny kupónovej privatizácie, sú viacnásobné registrácie. Vznikli pri zaregistrovaní niekoľkých kupónových knižiek v prospech jedného občana, či už zámerne alebo omylom. Ďalšou .

Jedným z najväčších problémov, ktoré sa objavili v doterajšom priebehu druhej vlny kupónovej privatizácie, sú viacnásobné registrácie. Vznikli pri zaregistrovaní niekoľkých kupónových knižiek v prospech jedného občana, či už zámerne alebo omylom. Ďalšou možnosťou vzniku viacnásobnej registrácie je situácia, keď má niekoľko osôb rovnaké rodné číslo.

Podľa Ing. Timoteja Šimuniča, pracovníka ústredia PVT, ak sa zistí viacnásobná registrácia, dostane občan, ktorého sa tento fakt týka, doporučenou listovou zásielkou pozvanie na kontrolu registrácie. Jej cieľom je overiť, či všetky údaje registrácie zodpovedajú skutočnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Občan, ktorý pozývací list dostane, by sa mal vo vlastnom záujme dostaviť na príslušné registračné miesto. Je potrebné priniesť so sebou doklady, ktoré sú uvedené v spomínanom liste - občiansky preukaz a kupónovú knižku.

Pozývací list obdrží občan z každého registračného miesta, v ktorom bola kupónová knižka zaregistrovaná. Na každé by sa mal aj dostaviť.

V prospech jedného občana môže zostať platne zaregistrovaná iba jedna kupónová knižka. Registrácie ostatných zaregistrovaných knižiek sa zrušia.

Investičné fondy oznámenie o viacnásobnej registrácii nedostanú. V súvislosti s investovaním práve prostredníctvom fondov môže nastať situácia, že občan odovzdal svoju knižku do úschovy fondu. V tomto prípade sa dostaví ku kontrole aj bez nej, len s platným občianskym preukazom.

Skryť Vypnúť reklamu

Občan, ktorého registroval investičný fond na registračnom mieste vzdialenom od miesta jeho trvalého bydliska, môže požiadať o preregistráciu na to registračné miesto, ktoré mu najviac vyhovuje.

Ak sa občan z nejakých príčin na registračné miesto nedostaví, dostane opäť poštou po uplynutí troch týždňov od zaslania pozývacieho listu upomienku. Ak neakceptuje ani toto vyzvanie, uplatní sa zásada, podľa ktorej sa pri zhode rodného čísla, mena a priezviska v centrálnej evidencii neberie zreteľ na ďalšie okolnosti svedčiace o jeho identite (napr. údaj o rodnom priezvisku, dátume narodenia alebo adrese trvalého bydliska). Rozhodnutie o právoplatnosti sa vykoná na základe údajov z kupónovej knižky. Vychádza sa pritom z predpokladu, že občan mal príležitosť preukázať svoju totožnosť pri kontrole registrácie a nevyužil ju, hovorí Ing. Šimunič.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa napríklad nachádzajú v evi dencii dvaja občania s menom Ján Kováč, ktorí majú rovnaké rodné číslo, obidvaja dostanú spomenuté pozvanie na kontrolu registrácie. Ak sa na ňu nedostavia, budú považovaní za jednu osobu. Platná registrácia bude v tom prípade tá, ktorá sa previedla na ich meno ako prvá. Druhá bude zrušená. Stane sa to aj napriek tomu, že majú rozdielne bydlisko či dátum narodenia, čo sa mohlo vyjasniť pri kontrole. Zrušená registrácie je, samozrejme, bez nárokov na náhradu.

Ak sa občan dostaví na registračné miesto, ktoré si ho pozvalo, so všetkými potrebnými (vyššie uvedenými) dokladmi a zistí sa, že ide o duplicitu rodného čísla s iným občanom, registrácia bude platná. Ak sa však dokáže, že ten istý občan má zaregistrovaných niekoľko kupónových knižiek, platná zostane len prvá registrácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodnutie o tom, ktorá to je, vykoná Ministerstvo financií Slovenskej republiky. Občan toto rozhodnutie nemôže ovplyvniť. V zásade platí, že za platnú bude uznaná registrácia, ktorá bola vykonaná ako prvá. V osobitných situáciách, napríklad v prípade registrácie vykonanej na odcudzený občiansky preukaz, môže Ministerstvo financií SR uznať za platnú aj inú ako prvú registráciu.

Vyriešenie problému viacnásobných a duplicitných registrácií potrvá približne sedem týždňov. Táto lehota sa začne počítať odo dňa, ktorý bude stanovený ako posledný termín na výmenu náhradných registračných kariet za kupónové knižky.

Technológia kupónovej privatizácie si nevyžaduje, aby sa o uvedených problémoch rozhodlo do začiatku predkola. "Očistenie" centrálneho registra MIK-ov stačí previesť do konca objednávkovej časti predkola.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 3. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Štartuje projekt Futbal v meste
 3. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 9. Svätá vojna
 10. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 24 675
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 22 132
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 589
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 097
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 850
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 12 401
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 620
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 540
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 525
 10. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 450
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu