Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Prvé zrážky ruskej armády v Čečensku

MOSKVA / GROZNYJ (ČTK, TA SR) - S nástupom súmraku sa včera v Čečensku skončili prvé ozbrojené zrážky medzi ruskými vojskami a oddielmi vernými čečenskému prezidentovi Džocharovi Dudajevovi, ktoré vypukli popoludní severozápadne od čečenskej metropoly ...

MOSKVA / GROZNYJ (ČTK, TA SR) - S nástupom súmraku sa včera v Čečensku skončili prvé ozbrojené zrážky medzi ruskými vojskami a oddielmi vernými čečenskému prezidentovi Džocharovi Dudajevovi, ktoré vypukli popoludní severozápadne od čečenskej metropoly Groznyj. Z čečenského hlavného mesta večer miestni novinári oznámili nový letecký útok na severnom okraji metropoly. Podľa večerných správ moskovských masmédií sa ruské jednotky nachádzajú asi 30 kilometrov od mesta Groznyj. Oproti nedeli postúpili dopredu kolóny bojovej techniky smerujúce od západu z Ingušska, ktoré blokovali ingušskí obyvatelia. Ruský minister obrany Pavel Gračov včera pripustil, že v Ingušsku bolo v nedeľu podpálených tridsať kusov vojenskej techniky. Gračov vyhlásil, že ľudia útočiaci v Ingušsku na ruských vojakov sa kryli ženami a deťmi a počínali si so zjavným súhlasom ingušského vedenia a za účasti osobitných jednotiek ingušského ministerstva vnútra. Podľa Gračova "(ingušský prezident) Ruslan Aušev de facto vyhlásil vojnu ruskému prezidentovi". Pri rusko-ingušských zrážkach bolo podľa doterajších informácií zabitých päť Ingušov a najmenej 12 ďalších zranených. Na následky zranenia údajne zomrel ingušský minister zdravotníctva Tamerlan Gorčchanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Mimoriadne tlačové stredisko ruskej vlády oznámilo, že pri včerajších ozbrojených zrážkach medzi ruskými vojskami a oddielmi vernými prezidentovi Dudajevovi neboli mŕtvi, neoficiálne zdroje však tvrdia, že straty zaznamenali obidve strany. Podľa Grozného si včerajšie boje vyžiadali obete aj medzi civilným obyvateľstvom. Čečenskí predstavitelia včerajšie zrážky vysvetlili tým, že ich vojaci čelili ruským jednotkám snažiacim sa prebiť k čečenskej metropole. Ruské velenie túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že nechce obsadiť Groznyj, ale len blokovať čečenskú metropolu a hranice Čečenskej republiky. Po splnení tohto zámeru vraj majú ruské jednotky prikročiť k odzbrojeniu nezákonných ozbrojených formácií.

Čečenský prezident Džochar Dudajev včera rozhodne odsúdil "inváziu" ruských vojsk do Čečenska. Zároveň vyhlásil, že je pripravený prepustiť skupinu niekoľkých desiatok ruských vojakov zadržaných v nedeľu a včera čečenskými vládnymi vojskami. Podľa čečenského prezidenta je nutné zajatých vojakov prepustiť, lebo, ako povedal, ide o deti, ktoré museli plniť rozkazy.

Skryť Vypnúť reklamu

V hlavnom meste severokaukazského Severného Osetska Vladikaukazu sa včera popoludní začali rozhovory ruskej vládnej delegácie s čečenskými predstaviteľmi. K rokovaniu sa dostavili splnomocnený predstaviteľ ruského prezidenta Borisa Jeľcina Viačeslav Michajlov, čečenský minister hospodárstva a financií Tajmaz Abubakarov a reprezentanti čečenskej opozičnej Dočasnej rady Bek Baschanov a Beslan Gantemirov. Na naliehanie predstaviteľov Grozného, ktorí odmietajú priamy dialóg s opozíciou, však zástupcovia Dočasnej rady opustili budovu, kde sa rozhovory konali, a nezúčastnili sa stretnutia vládnych delegácií Ruska a Čečenska.

Obe komory ruského parlamentu chcú uskutočniť mimoriadne zasadanie venované vývoju čečenskej krízy. Ich predstavitelia včera v Moskve oznámili, že Štátna duma (dolná komora) zasadne dnes a Rada federácie (horná komora) v piatok. Prezident Boris Jeľcin včera zaslal ruskému Federálnemu zhromaždeniu (parlamentu) list, v ktorom zdôraznil, že "čečenská kríza, ohrozujúca celistvosť Ruska, pokoj a bezpečnosť jeho obyvateľov, si žiada urýchlené riešenie".

Skryť Vypnúť reklamu

Rôzne orientované politické sily včera v Moskve usporiadali niekoľko mítingov na protest proti ruskej vojenskej operácii v Čečensku. Ich mottom bola požiadavka zastaviť postup ruských vojsk a usilovať sa o vyriešenie krízy mierovými prostriedkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 3. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 4. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 7. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 8. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Výmena rozvodov na Sekčove si vyžiada odstávku teplej vody
 3. V zdravom tele zdravý duch
 4. V Košiciach pribudlo 60 nových nájomných bytov
 5. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 6. Štartuje projekt Futbal v meste
 7. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 8. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 9. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 10. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 25 501
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 20 499
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 14 954
 4. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 13 389
 5. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 12 460
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 250
 7. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta? 9 943
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 439
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 347
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 344
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu