Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Médiá a komédia

Azda nikoho, kto vie na Slovensku narátať do štyroch, neprekvapilo, že druhým hlavným cieľom národno-robotníckej nočnej šichty v parlamente z 3. na 4. novembra boli po Fonde národného majetku verejnoprávne elektronické médiá. Prekvapením mohla byť azda ..

Azda nikoho, kto vie na Slovensku narátať do štyroch, neprekvapilo, že druhým hlavným cieľom národno-robotníckej nočnej šichty v parlamente z 3. na 4. novembra boli po Fonde národného majetku verejnoprávne elektronické médiá. Prekvapením mohla byť azda razancia a štýl tohto šturmu, ktorého ozvena ešte dnes blúdi Európou, o čom svedčia početné články v zahraničnej tlači i celkom neštandardný demarš Európskej únie.

Keby to nebola komédia, dalo by sa to nazvať aj bojom o médiá. Lebo vymeniť riaditeľa rozhlasu a potencionálne aj televízie (v tom druhom prípade zrejme nestačí ako hlavný profesionálny predpoklad na výkon funkcie ani vernosť), rozpustiť rady oboch verejnoprávnych inštitúcií, inštalovať nové, jednofarebné a zdiskreditovať ich hneď v zárodku ľuďmi, ktorí sú ovládateľnými rukojemníkmi vlastnej minulosti (pozri prípad člena rozhlasovej rady Mazára, ako o tom píše týždenník Domino efekt č. 48) alebo príbuzenského vzťahu (pozri prípad členky tej istej rady a zároveň príslušníčky rodinného klanu nášho robotníckeho kráľa), to všetko je dnes smiešny a šťastne zastaraný retroštýl predperestrojkovej mediálnej politiky 70. rokov. Na to, aby obe médiá mohli plniť predpokladané utilitárne propagandisticko-reklamné úlohy, prostá výmena kohokoľvek kýmkoľvek už v 90. rokoch nestačí. Ani na Slovensku. To by sa totiž 70. roky museli vrátiť so všetkým, čo k nim patrilo. Teda najmä s fyzicky (ostnatým drôtom alebo betónovým múrom) rozdeleným svetom, so štátostranou, s rušičkami a s regulovaným trhom elektrotechniky. Nedá sa tvrdiť, že by u nás dnes už nikomu po takomto usporiadaní sveta duša nepišťala, no história má svoju časomieru, dokladom čoho je, že nie nejaký súčasník, ale už grécky klasik povedal: panta rei.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie Matica, ale Mária

Zmysel pre realitu nám hovorí, že zmena vo vedení verejnoprávnych médií a v ich radách štýlom á la 70. roky môže viesť len k takým výsledkom, aké už raz tento štýl predviedol. Teda ku kádrovým rošádam, radikálnym platovým postupom (konečne, dosť sme sa natrpeli v tom tisícročnom boji, zaslúžime si!) a posunom vo favorizácii niektorých skupín zainteresovaných tvorcov v oblasti honorárovej politiky. V horšom prípade k odblokovaniu niektorých názorových oponentov z verejnoprávneho vysielania. K ničomu inému a najmä nie k ničomu zásadnému, systémovému.

Zmysel pre realitu nám hovorí, že stačí doslova iba ťuk a slovenský masový človek si bez akýchkoľvek sentimentov, výčitiek svedomia a retrospektív preladí prijímač a namiesto seriálu o Matici sa bude pozerať na seriál o Márii, aj keby Markuš a spol. všetkých stokrát na kolenách zaprisahávali, že je v českom dabingu. Príklad jeden a pol milióna slovenských divákov, denne sledujúcich program českej komerčnej stanice Nova, ktorá na naše územie vlastne nevysiela, hovorí za všetko.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepríde kúzelník

Zároveň si treba spomenúť, že to bol slovutný zvrchovaný slovenský parlament, ktorý dvakrát odmietol slovenských uchádzačov o pridelenie celoplošnej televíznej licencie, odporúčaných Boldišovou a jej ľuďmi, o ktorých sa tiež nedá povedať, že by boli národne málo zorientovaní. Nikto iný výdatnejšie nepomohol vyprázdniť priestor pre aktivity neslovenských subjektov v oblasti televízneho vysielania na Slovensku než práve Národná rada SR. Ustavične vyvolávaný strach z cudzieho (rozumej: západného) kapitálu, ktorý sa údajne zmocní nášho éteru a potom potopa, viedol k ochromeniu normálneho myslenia, keď každý človek čo i len so štipkou triezveho rozumu dospel k poznaniu, že ani jeden jediný slovenský žiadateľ o licenciu včera, dnes a zajtra až na večné časy nezoženie finančné krytie bez záruk či priamych vstupov zo zahraničia, aj keby sa všetci mediálni odborníci z HZDS, rezortní ministri odtiaľže i Mečiar sám rozkrájali na kúsky. Národná rada SR (a nikto iný!) je zodpovedná za to, že žiadať o licenciu na celoplošné súkromné televízne vysielanie bude dnes na Slovensku už iba kúzelník, samovrah, hochštapler alebo podvodník. Inými slovami, že vo svojej dojemnej snahe uchrániť rodnú postať a svojbytnosť národnej mediálnej kultúry vystavila občana Slovenska celkom nekontrolovateľnému tlaku presne tých kultúrno-politických vplyvov, ktorých sa tak obávala. Lebo už nikto, kto bude signálom pokrývať aj územie Slovenska, sa nebude oštarovať s plnením nejakých percent vo vysielaní či tvorbe finančne i organizačne náročných pôvodných programov a napchá éter pokojne toľkými prevzatými a (aby sme neurazili) jednoduchými programami, koľko náš divák znesie (a ten toho znesie v tomto smere naozaj dosť) a koľko reklamný trh zaplatí. A keby sa aj v ďalekej budúcnosti našiel niekto rýdzo slovenský, kto by mal nazvyš rýdzo slovenskú miliardu, nevyhnutnú na kúpu a prevádzku ustavične modernizovaných, a tým aj finančne náročných vysielacích technológií (nehovoriac o rastúcich nákladoch na výrobu programov a honorároch televíznych a filmových hviezd), pochybujem, že by mal chuť počúvať pokyny nejakého straníckeho grémia. To by sa radšej, podľa vzoru Silvia Berlusconiho, sám politicky angažoval, postavil by si stranu a dal by sa za výdatnej pomoci svojich médií zvoliť, za koho by chcel.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepestuje sa filantropia

Slovenský trh je taký malý, že komerčné televízne vysielanie aj tej najslovenskejšej z najslovenskejších staníc vydrží tlak konkurencie (najmä českej) iba za cenu masívnych investícií, ktorých, ako vieme, doma niet nazvyš nielen v štátnom, ale ani v súkromnom sektore. Nikomu by nezostávalo nič iné, iba hľadať peniaze vonku, za hranicami. A hľadal by ich každý držiteľ licencie, aj keby bol Slovák od rodu a od kosti. Mediálny trh je nad iné trhy trhom komerčným. Kto chce doň investovať, urobí si najprv dokonalý prehľad o rozsahu a spotrebiteľských možnostiach územia, o ktoré sa zaujíma. Nijaká filantropia sa tu nepestuje. Okrem toho - na Slovensku, ako ukazujú niektoré príklady, bývajú všetky filantropické aktivity a priori podozrievavé.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak ideológovia HZDS kalkulujú s informačným televízno-rozhlasovým, tzv. verejnoprávnym monopolom, pocukreným z času na čas štátom plateným ohlupovaním pospolitého ľudu (ako kedysi Angelikou), bolo by im azda načim pripomenúť dve veci.

Po prvé: svet srdečne kašle na geriatrické xenofóbie bdelých strážcov národnej čistoty a mravov, nech sú akíkoľvek a kdekoľvek. Keď sa k nám jeho mediálne signály nedostanú pozemnými vysielačmi, spustí to na nás zhora, z družice, čo je, ostatne, v tejto situácii už len otázkou času. Čo potom? Akých riaditeľov vymeníme? Ktoré rady rozpustíme? Alebo - nedajbože - vydáme represívny výnos o povinnej demontáži satelitných prijímačov a likvidácii káblových rozvodov?

Po druhé (a najdôležitejšie): svet sa nezadržiteľne stáva informačne poprepájanou globálnou dedinou. Svet si dnes vymieňa informácie s neuveriteľnou rýchlosťou a z tých najneuveriteľnejších miest. Stavať hrádze tejto informačnej diaľnici znamená stavať sa proti toku historického času. Spomaľovať našu nevyhnutnú spoluúčasť na budovaní tohto systému znamená vedomé premárnenie šance, ktorú už nikdy nedostaneme. Príklad nášho zaostávania v komputerizácii výrobno-technologických procesov a v celkovej počítačovej gramotnosti ako dôsledok buržoázno-kapitálových fóbií, ktorými nás strašili komunisti, nech je varovaním.

Skryť Vypnúť reklamu

Preč s taniermi

A ešte jedna poznámka na záver. Aj keby sa HZDS & comp. podarilo v oblasti médií realizovať všetky uveriteľné i neuveriteľné plány, aj keby sa napokon ukázalo, že ich zámerom bolo naozaj monopolizovať (teda zoštátniť verejnoprávne médiá), nikomu neudeliť licenciu na nezávislú celoplošnú televíziu (s nezávislým spravodajstvom, lebo o to v tejto kauze nadovšetko ide) a manipulovať s verejnou mienkou, aj keby stredoslovenské doliny, kde je zložitejší príjem a nižšia vybavenosť domácností satelitmi, ostreľovali sústredenou selektovanou informačnou paľbou v duchu ideologického boja 70. rokov, na to najdôležitejšie bude takáto médiálna politika krátka. Nepodarí sa jej napriek všetkému zabrániť tomu, aby občan aj v tej najzapadnutejšej dedinke nezačal po čase otrávene ignorovať iluzívny popis skutočnosti, ktorú mu budú naružovo servírovať v štátnej televízii, a aby nezačal ten ideologický bezproblémový sirup porovnávať s vlastnou žitou skutočnosťou. A že to bude rozdiel, na to možno pri aktuálnej politickej rozkolísanosti a avizovanej hospodárskej, sociálnej a kultúrnej politike vziať jed.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 5. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Desať najkrajších pláží na Korfu
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Desať najkrajších pláží na Korfu
 2. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 3. Vážení poslanci, to naozaj?
 4. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 7. Vážení poslanci, to naozaj?
 8. Koniec čakania na kuriéra
 9. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 10. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 642
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 027
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 912
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 4 562
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 424
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 629
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 432
 8. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 427
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 069
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 2 948
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu